Ból i krew podczas stosunku to objawy, które często budzą niepokój, choć zwykle nie zwiastują poważnej choroby. Warto jednak sprawdzić, co może powodować krwawienie w czasie zbliżenia oraz jakie kroki podjąć, jeśli problem będzie nawracał.
Dlaczego podczas stosunku leci krew?
Przyczyny krwawienia podczas stosunku są złożone – począwszy od suchości pochwy, na zrostach pochodzenia nowotworowego kończąc. Krew podczas pierwszego stosunku występuje u większości kobiet i wiąże się z przerwaniem błony dziewiczej. Najczęściej mamy do czynienia z niewielkim plamieniem, które powinno ustąpić w krótkim czasie. Tymczasem krew podczas drugiego stosunku, a także każdego kolejnego, może wynikać z niedostatecznego nawilżenia. Następuje wtedy uszkodzenie błon śluzowych, w efekcie czego dochodzi do krwawienia. Suchość pochwy to częsta przypadłość kobiet w okresie menopauzy – zaburzenie to ma podłoże hormonalne. W przypadku zakażenia bakteryjnego, grzybiczego lub wirusowego również może dojść do krwawienia. Przyczyną pojawienia się krwi mogą być też zmiany występujące w obrębie narządów rodnych, na przykład nadżerka czy polipy szyjki macicy. U kobiet chorujących na endometriozę krwawienie występuje statystycznie częściej niż u kobiet zdrowych. Ma to związek z pojawieniem się ognisk endometrialnych w obrębie macicy. Czasami przyczyną krwawienia jest też owulacja – jeśli stosunek zbiega się w czasie z uwolnieniem jajeczka. Co ciekawe, częstym objawem zgłaszanym przez kobiety jest także krew z nosa podczas stosunku. Pojawia się on najczęściej w przypadku zmiany ciśnienia, gdy dochodzi do głębokich uniesień.
Co oznacza krew podczas stosunku i kiedy należy udać się do lekarza?
Jednorazowe krwawienie podczas stosunku zwykle nie jest powodem do niepokoju. Warto jednak obserwować, czy problem nie nawraca. Jeśli tak, warto zasięgnąć porady lekarskiej. Specjalistę informujemy również o dodatkowych objawach, takich jak ból podbrzusza, pieczenie czy upławy. Krwawienie samo w sobie rzadko występuje samoistnie, bez innych symptomów choroby. Lekarz przeprowadzi badania i zdecyduje o podjęciu ewentualnego leczenia. Problemu krwawienia podczas stosunku nie należy lekceważyć, gdyż w najcięższych przypadkach jest ono objawem rozwijającego się nowotworu w obrębie narządów rodnych. Niemniej jednak, podobnie jak w przypadku innych schorzeń, krew podczas stosunku niezmiernie rzadko jest jedynym objawem.
Krew podczas stosunku u mężczyzny
Krew w czasie zbliżenia może pojawić się nie tylko u kobiet, lecz również u mężczyzn. Najczęściej przyczyną jest infekcja o podłożu bakteryjnym, grzybiczym lub wirusowym. Jeśli podobne objawy występują u partnerki, konieczne będzie podjęcie wspólnego leczenia. Krwawienie może wynikać również z uszkodzenia mechanicznego, a więc nadmiernego otarcia. Podobnie jak w przypadku kobiet, jeśli problem pojawia się incydentalnie, nie ma powodu do niepokoju. Niemniej jednak w sytuacji, gdy krwawienia powraca, należy udać się do urologa.
Krew w ciąży podczas stosunku
Seks w ciąży nie jest zakazany, o ile nie stanowi zagrożenia dla rozwijającego się płodu. Kobiety ciężarne powinny więc skonsultować się z lekarzem prowadzącym, zanim zdecydują się na zbliżenie. Jeśli w zdrowej, prawidłowo rozwijającej się ciąży dojdzie do plamienia podczas stosunku, należy zgłosić ten fakt podczas kolejnej wizyty u ginekologa. W sytuacji, gdy krwawienie jest intensywne, nie ustaje, a dodatkowo pojawia się ból podbrzusza, trzeba jak najszybciej udać się do szpitala. Krwawienie nie zawsze oznacza poronienie, mogąc być wynikiem urazu mechanicznego (zaburzenia na tle hormonalnym mogą prowadzić do suchości pochwy). Niemniej jednak w ciąży mogą też pojawiać się nadżerki czy polipy, które bywają przyczyną krwawienia. Warto więc na bieżąco monitorować swój stan, a jeśli dojdzie do wycieku krwi podczas stosunku, lepiej powstrzymać się przed kolejnym zbliżeniem do czasu wizyty u ginekologa. Oceni on, co mogło być przyczyną krwawienia oraz wyda ewentualne rekomendacje odnośnie dalszego postępowania.