14 sierpnia 2023

Pierwsza miesiączka – fakty i mity na temat krwawienia

Pierwsza miesiączka to temat, który budzi zainteresowanie przede wszystkim młodych, dorastających dziewcząt. Niemniej jednak dotyczy on również kobiet po porodzie lub zabiegach ginekologicznych, które przez pewien czas nie miały okresu. Oto najważniejsze fakty i mity o pierwszej menstruacji.

Pierwsza miesiączka może przybrać postać lekkiego plamienia – fakt

Pierwsza menstruacja może manifestować się jedynie lekkim plamieniem, ale równie dobrze krwawienie może być bardzo obfite. Nie ma tutaj reguły – każda dziewczyna przechodzi ją indywidualnie. Nie oznacza to jednak, że kolejne miesiączki będą wyglądać dokładnie tak samo. Warto zaopatrzyć się w zestaw na pierwszą miesiączkę, w którym znajdą się podpaska (lub tampon) oraz chusteczki do higieny intymnej przeznaczone dla nastolatków. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek.

Pierwsza miesiączka zawsze boli – mit

Pierwsze krwawienia najczęściej są bezbolesne, choć kobieta może odczuwać lekki dyskomfort, na przykład w postaci uciskania podbrzusza. Warto wtedy zrobić ciepły (nie gorący!) okład, zrelaksować się lub pójść na krótki spacer. W ostateczności można też sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

Pierwsza miesiączka po porodzie pojawia się u każdej kobiety w innym czasie – fakt

Pierwsza miesiączka po cesarce lub porodzie siłami natury może pojawić się tuż po zakończeniu połogu, lecz równie dobrze dopiero rok od wydania dziecka na świat. Wiele zależy tutaj na przykład od tego, czy kobieta karmi piersią. Wydzielająca się w tym czasie prolaktyna może hamować produkcję hormonów odpowiedzialnych za normalny przebieg cyklu miesiączkowego. Jednocześnie należy pamiętać, że krwawienie poporodowe nie jest uznawane za miesiączkę – rozpoczyna się ono zaraz po porodzie i trwa przez mniej więcej 4 tygodnie.

Pierwsza miesiączka po zabiegu ginekologicznym musi być wywoływana – mit

Pierwsza miesiączka po usunięciu polipa czy innym zabiegu ginekologicznym niekoniecznie musi być wywołana środkami farmakologicznymi. Faktem jest jednak, iż ginekolodzy często zalecają przyjmowanie środków hormonalnych, które odpowiadają między innymi za procesy związane z przebiegiem cyklu. Niemniej jednak odstawienie leków zwykle następuje w ciągu kilku tygodni, a organizm odzyskuje zdolności rozrodcze.

Objawy pierwszej miesiączki to ból głowy, rozdrażnienie, ból podbrzusza – mit

Objawy pierwszej miesiączki są niespecyficzne, a wiele młodych dziewczyn twierdzi nawet, że w ogóle nie zauważyło u siebie takowych. Ból podbrzusza, głowy czy rozdrażnienie rzeczywiście mogą się pojawić na kilka dni przed wystąpieniem krwawienia, jednak nie jest to regułą. U młodych dziewczyn, które dopiero rozpoczynają miesiączkowania, najczęściej nie występuje charakterystyczny dla dorosłych kobiet zespół napięcia przedmiesiączkowego. Jeśli natomiast nastolatka zauważa u siebie wyraźne objawy zbliżającego się okresu, które utrudniają jej normalne funkcjonowanie, warto zasięgnąć porady lekarza ginekologa.

Pierwsza miesiączka występuje w wieku 12-14 lat – fakt i mit w jednym

Pierwsza menstruacja zazwyczaj pojawia się u dziewczyn w wieku 12-14 lat – tak przynajmniej mówią dane statystyczne. Niemniej jednak pierwsza miesiączka w wieku 10 lat również będzie prawidłowa, podobnie jak w wieku 16 lat. Przyjmuje się, że jeśli 16-17 letnia dziewczyna nie miesiączkuje, powinna zgłosić się do ginekologa. Czasami jest to jednak sytuacja prawidłowa i lekarz, po dokładnym zbadaniu pacjentki, nie podejmuje decyzji o wdrożeniu terapii. To, kiedy pierwsza miesiączka wystąpi, jest kwestią indywidualną.

Podczas pierwszej miesiączki nie można używać tamponów – mit

Nie ma badań, które wskazywałyby na szkodliwość stosowania tamponów podczas pierwszej menstruacji. Ginekolodzy apelują jedynie, aby kobiet nie korzystały w nich w czasie krwawienia poporodowego. Faktem jest jednak, że warto wybierać tampony przeznaczone specjalnie dla młodych dziewczyn bądź kobiet, których miesiączki nie są zbyt obfite. Pierwsza aplikacja może bowiem powodować lekki dyskomfort, dlatego dobrze stosować tampony z odpowiednio wyprofilowaną główką.

Powiązane treści