5 października 2022

Pierwsza wizyta u ginekologa – jak wygląda i jak się przygotować?

Pierwsza wizyta u ginekologa jest najczęściej przyczyną ogromnego stresu. Warto jednak się przemóc, ponieważ odpowiednia profilaktyka ginekologiczna pozwala zachować zdrowie i  odpowiednio zadbać o swoją kobiecość. Jak wygląda wizyta w gabinecie ginekologicznym i w jaki sposób się do niej przygotować?

Pierwsza wizyta u ginekologa –  w jakim wieku się na nią zdecydować?

To, w jakim wieku należy odbyć pierwszą wizytę w gabinecie ginekologicznym, nie jest wcale kwestią jednoznaczną. Z jednej strony Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby na pierwszą wizytę wybierały się dziewczęta w wieku 12-15 lat, które weszły już w okres pokwitania. Jednak wielu ginekologów uważa, że z wizytą tą można poczekać do osiągnięcia przez dziewczynę pełnoletniości, pod warunkiem, że nie występują żadne problemy z miesiączkowaniem ani inne dolegliwości, które można kojarzyć z układem płciowym.

Jeśli pierwsza wizyta u ginekologa dotyczy osoby niepełnoletniej, zgodę na badanie musi wyrazić jeden z opiekunów prawnych. Nie oznacza to jednak konieczności pozostania przez rodzica w gabinecie podczas samego badanie – to zależy już od preferencji  pacjentki i rodzica. Wiele dziewcząt nie wyobraża sobie badania ginekologicznego w towarzystwie mamy lub taty – warto wówczas zadbać o ich prywatność i opuścić gabinet na czas samego badania.

Jak wygląda wizyta u ginekologa?

Dziewczęta wybierające się po raz pierwszy do gabinetu, zastanawiają się, jak wygląda wizyta u ginekologa.  Zazwyczaj składa się ona z czterech najważniejszych elementów:

  • wywiadu lekarskiego,
  • badania ginekologicznego i ewentualnego pobrania próbek do badań laboratoryjnych (np. cytologii),
  • badania piersi,
  • omówienia wyników badania, przekazania zaleceń i ustalenie kolejnego terminu wizyty.

Podczas wywiadu lekarskiego, poprzedzające badanie, ginekolog pyta o ogólny stan zdrowia, dane dotyczące cyklu miesiączkowego, zaobserwowane dolegliwości (np. upławy), kwestie współżycia płciowego i stosowanej antykoncepcji. Interesują go również choroby przewlekłe, przyjmowane przez pacjentkę leki lub choroby związane z układem rozrodczym, występujące w wywiadzie rodzinnym.  Następną częścią wizyty jest badanie na fotelu ginekologicznym, przez wiele pacjentek nazywanym samolotem i ewentualne pobranie wymazu z szyjki macicy do badania cytologicznego. Następnie lekarz wykonuje badanie piersi i instruuje pacjentkę, jak powinna  wykonywać samodzielnie takie badanie w domu. Na koniec omawia wykonane badanie, przekazuje zalecenia oraz odpowiada na ewentualne pytania. Ustalany jest również termin kolejnej wizyty.

Badanie ginekologiczne – jak wygląda i jak się do niego przygotować?

Samo badanie ginekologiczne, przeprowadzane na fotelu, jest najbardziej stresującym elementem wizyty. Warto jednak podejść do tego pragmatycznie – lekarz podczas badania jest profesjonalistą, wykonującym rutynowe dla siebie czynności.

Do badania należy rozebrać się od pasa w dół. Można pozostać w butach lub skarpetkach lub można je zdjąć, to kwestia indywidualnych preferencji. Zazwyczaj ubranie zostawia się w łazience-przebieralni, wyposażonej w bidet.  Z przebieralni prowadzą drzwi bezpośrednio do gabinetu lekarza. Dla własnego komfortu, warto na wizytę przyjść w spódniczce, ewentualnie użyć spódniczki jednorazowej, dostępnej w przebieralni.

Badanie ginekologiczne – jak wygląda? Badanie odbywa się na fotelu, w pozycji leżącej.  Pacjentka układa nogi na specjalnych oparciach, aby umożliwić lekarzowi łatwy dostęp do badanych miejsc. Lekarz wykonuje badanie narządów zewnętrznych, a następnie przechodzi do badania wewnętrznego. U kobiet, prowadzących współżycie, badanie to wykonywane jest za pomocą specjalnego wziernika lub palpacyjnie. Dziewczęta, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia, mogą zostać zbadane za pomocą USG. Jeśli jest taka potrzeba, lekarz pobiera za pomocą specjalnej szczoteczki wymaz do badania cytologicznego. Całe badanie trwa zaledwie kilka minut.

Wizyta u ginekologa a okres

Wizytę u ginekologa najlepiej jest odbyć w kilka dni po zakończeniu krwawienia menstruacyjnego. Okres jednak nie stanowi bezwzględnego przeciwwskazania do wizyty. Jednak jeśli zdarzy się, że termin badania wypada w trakcie menstruacji,  zapewne nie uda się pobrać wymazu do badania cytologicznego. Czasami w takim przypadku wizyta zakończy się na przeprowadzeniu wywiadu i uzyskaniu porady.

Powiązane treści