12 maja 2022

Dlaczego dochodzi do krwawienia po stosunku?

Dlaczego krwawie po stosunku? Pytanie, które zadaje sobie ogromna ilość kobiet, które gotowe są od razu biec do lekarza z takim problemem. To fakt, niekiedy krwawienie może okazać się kwestią problematyczna, wymagającą konsultacji z lekarzem, a niekiedy nie.

Suchość pochwy

W szczególności mają z tym do czynienia kobiety, jakie znajdują się w okresie przekwitania. Przyczyną tego zjawiska jest niski poziom estrogenów, jak również stres, przemęczenie, zły tryb życia. Brak odpowiedniego nawilżenia, prowadzi do pękania naczyń krwionośnych podczas stosunku. Pomóc w tym mogą preparaty nawilżające, jakie dostępne są w aptekach i w punktach drogeryjnych.

Infekcje intymne

To one wymagają konsultacji z lekarzem – specjalistą. Jak je rozpoznać? Jeżeli kobieta nie ma do czynienia z suchością pochwy. Wśród najczęściej wymienianych infekcji wymienia się rzęsistka pochwowego – aczkolwiek, jest także wiele innych infekcji. Żadnej z nich nie można bagatelizować, jak najszybciej udając się do lekarza, celem dobrania odpowiedniego leczenia.

Okres

Krwawienie po stosunku wywoływane jest niekiedy krwią, która zalega po miesiączce. Nawet, jeżeli kobiecie wydaje się, że okres ma już dawno za sobą, pozostałości z krwawienia, nadal mogą zalegać na dnie macicy. Do takich zjawisk może dojść nawet trzy dni po planowanym zakończeniu miesiączki.

Rak szyjki macicy

Niestety, ale plamy krwi, jakie coraz częściej pojawiać się będą po stosunku, oznaczać mogą rak szyjki macicy. Temat, którego w żaden sposób nie można zbagatelizować. Tym bardziej, że rak szyjki macicy, właśnie dzięki takim krwawieniom jest zdolny do wykrycia, nawet na bardzo wczesnym stadium zaawansowania. Warto jak najszybciej udać się do lekarza, aby wykonać potrzebną diagnostykę.

Za krwawienie podczas stosunku, odpowiedzialne mogą być także:

  • polipy,
  • stres,
  • zmiany zanikowe nabłonka,
  • ektopia gruczołowa,
  • uszkodzenia mechaniczne.

Prawdą jest to, że często pojawiające się krwawienie po stosunku, powinno być jak najszybciej konsultowane z lekarzem.

Powiązane treści