3 maja 2022

Plamienie po seksie, a konieczność wizyta u ginekologa

Stosunek płciowy dla każdego dorosłego człowieka jest czymś normalnym. Niestety, czasami po seksie z ukochanym pochwa kobiety wydziela brązowy śluz. Czym on jest? Czy trzeba udać się z tym do specjalisty? Kiedy brązowe upławy są groźne dla życia kobiety?

Czym jest brązowy śluz z kobiecej pochwy?

Śluz pochwy jest czymś naturalnym w życiu intymnym każdej kobiety. Czasami jednak upławy mogą mieć kolor brunatny lub brązowy, oznacza to, że wydzielina pochwy jest zabarwiona krwią. Samo plamienie może odbywać się w różny sposób, dlatego czasami kobiety mają wątpliwości czy występowanie krwawienia ma związek bezpośrednio ze stosunkiem. Co oznacza brązowy śluz po stosunku?

Jakie są naturalne i bezpieczne przyczyny plamienia po seksie?

Należy podkreślić, że plamienie nie zawsze oznacza poważną chorobę. Jeśli kobieta uprawia seks po raz pierwszy, dochodzi do przerwania błony dziewiczej, która jest mocno unaczyniona. W ten sposób dochodzi do krwawienia. Dlatego, jeśli plamienie występuje u kobiety, która właśnie przeżyła swój pierwszy raz, nie ma się czym martwić, ponieważ jest to prawidłowe fizjologiczne zjawisko.

Kolejną naturalną przyczyną brązowego śluzu po stosunku jest suchość pochwy. Jeśli pochwa jest sucha, a stosunek był intensywny, mogły wystąpić otarcia, które krwawią, w ten sposób nadają śluzowi specyficznej barwy. Problem suchości można rozwiązać, stosując żele intymne.

Brązowy śluz po stosunku, czyli kiedy zacząć się martwić?

Upławy we wspomnianych wyżej sytuacjach są czymś normalnym. Niestety, czasami brązowy śluz może oznaczać problemy zdrowotne, należą do nich:

– mięśniaki macicy,
– rak szyjki macicy,
– stan przed nowotworowy okolic intymnych,
– atrofia pochwy,
– zapalenie przydatków,
– wszelkie stany zapalne pochwy,
– endometrioza,
– zapalenie błony śluzowej pochwy,
– zapalenie przydatków,
– choroby przenoszone drogą płciową.

Jeśli brązowy śluz po stosunku występuje nie na skutek straty dziewictwa lub otarć, kobieta powinna jak najszybciej udać się do ginekologa.

Nie wiesz jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa? Przeczytaj ten artykuł: https://esencjalnie.pl/pierwsza-wizyta-u-ginekologa-jak-wyglada-i-jak-sie-przygotowac/

Powód plamienia może być prozaiczny i kompletnie niezagrażający zdrowiu kobiety, jednak warto taką diagnozę usłyszeć z ust specjalisty.

Co oznacza brązowy śluz po stosunku?

Jak widać, przyczyny plamienia mogą być różne, od przyczyn całkiem naturalnych i takich, które są bezpieczne dla zdrowia kobiety, po przyczyny związane z chorobą, która może zagrozić jej zdrowiu i życiu. Bez względu na przyczyny upławów warto być pod ciągłą opieką ginekologiczną i kontrolować swoje zdrowie.

Powiązane treści