Brak krwawienia z odstawienia to problem, który może dotyczyć każdej kobiety zażywającej tabletki antykoncepcyjne. Powinno ono pojawić się w przerwie pomiędzy kolejnymi cyklami przyjmowania pigułek. Niemniej jednak czasami krwawienie nie pojawia się w określonym terminie. Jakie są przyczyny braku krwawienia z odstawienia? Czy zawsze oznacza ono ciążę?
Brak krwawienia z odstawienia – przyczyny
Krwawienie z odstawienia nie jest tym samym, co fizjologiczna miesiączka. Pojawia się w przerwie pomiędzy kolejnymi cyklami przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, które trwają 21 dni. Najczęściej brak krwawienia z odstawienia dotyczy kobiet, które dopiero zaczęły przyjmować doustną antykoncepcję hormonalną. Organizm potrzebuje bowiem trochę czasu, aby przyzwyczaić się do funkcjonowania w innym trybie. Nie oznacza to, że pigułki zostały źle dobrane, jednak jeśli krwawienie nie pojawi się w kolejnym cyklu bądź kobieta zauważy u siebie inne, niepokojące objawy, powinna zgłosić się do ginekologa. Przyczyny dwukrotnego braku krwawienia z odstawienia są już nieco bardziej złożone – można bowiem podejrzewać ciążę, menopauzę czy innego rodzaju zaburzenia hormonalne. Czasami jednak kobieta krwawi, choć nie odbiera tego tak, jak miesiączki. Dotyczy to zwłaszcza tych kobiet, które przed rozpoczęciem przyjmowania antykoncepcji miały bardzo obfite miesiączki. Krwawienie z odstawienia może trwać zaledwie kilkanaście godzin, nie boli, a ilość krwi jest tak niewielka, że nie wymaga nawet stosowania tamponów czy podpasek. Nic więc dziwnego, że kobieta, choć wystąpiło u niej krwawienie, myśli, że go nie miała.
Brak krwawienia z odstawienia a menopauza lub ciąża
Gdy krwawienie z odstawienia nie pojawia się w wyznaczonym terminie, często pojawia się myśl dotycząca ciąży. Dotyczy ona zwłaszcza kobiet, które dopiero zaczęły stosować antykoncepcję i uważają, że tabletki są nieskuteczne. Najprościej wykonywać wtedy test ciążowy, który rozwieje wszelkie wątpliwości. Kiedy test przy braku krwawienia z odstawienia? Można zrobić go już w dniu spodziewanego krwawienia. Zwykle jednak okazuje się, że kobieta nie jest w ciąży – test negatywny i brak krwawienia z odstawienia często idą ze sobą w parze, gdyż antykoncepcja hormonalna cechuje się bardzo wysoką skutecznością. Ryzyko ciąży jest niewielkie i dotyczy głównie kobiet, które nie przyjmują tabletek zgodnie z zaleceniami, regularnie. Przyczyną braku krwawienia z odstawienia mogą być zmiany hormonalne, wskazujące na wejście w okres menopauzalny. Jeśli kobiet ma 45-55 lat oraz inne objawy menopauzy, powinna zgłosić się do ginekologa.
Brak krwawienia z odstawienia – kiedy należy udać się do lekarza?
Brak krwawienia z odstawienia najczęściej nie jest powodem do niepokoju, zwłaszcza jeśli ma charakter jednorazowy i nie towarzyszą mu inne objawy. W internecie można znaleźć wiele opinii kobiet, które przyjmują popularne tabletki antykoncepcyjne, takie jak Atywia – brak krwawienia z odstawienia zwykle nie jest niczym niepokojącym. Niemniej jednak w pewnych przypadkach należy udać się do ginekologa, nie czekając na rozwój wydarzeń. Niepokojące są silny ból brzucha i brak krwawienia z odstawienia, które mogą wskazywać na zwiększenie wydzielania prolaktyny, a także zmiany chorobowe dróg rodnych. Kobieta powinna udać się do ginekologa, jeśli podejrzewa, że jest w ciąży (i są tu temu przesłanki), lecz test domowy tego nie potwierdza. Dzieje się tak dlatego, że hormony zawarte w tabletkach zaburzają wynik. Oczywiście, w sytuacji, gdy antykoncepcja przyjmowana jest regularnie, zgodnie z zasadami, to nie ma powodów, aby martwić się ewentualną ciążą. Warto pamiętać, że brak krwawienia z odstawienia nie ma takich samych przyczyn, jak brak fizjologicznej miesiączki. Tycie, nadmierna senność, niepokój, zawroty głowy czy trudno w skupieniu uwagi mogą świadczyć o tym, że tabletki antykoncepcyjne zostały źle dobrane i trzeba je zmienić. Niemniej jednak sam brak krwawienia z odstawienia nie przesądza jeszcze o konieczności przyjmowania innego specyfiku.