30 października 2022

Zapach z pochwy czuć przez spodnie – dlaczego?

Wszystkie pochwy – w tym zdrowe – mają łagodny zapach. Niewielki zapach jest normalny i należy się tego spodziewać. Może on ulegać zmianie w odpowiedzi na seks, miesiączkę, ciążę itp. Jednak, gdy silny, nieprzyjemny zapach z pochwy czuć przez spodnie i pojawia się wydzielina, może być to oznaką problemu zdrowotnego, takiego jak np. zapalenie pochwy.

Jaki zapach z pochwy jest normalny?

Jednym z najczęstszych zapachów jest lekko kwaśny, jak chleb na zakwasie lub jogurt grecki. Jest zazwyczaj oznaką dobrych bakterii, które dominują w pochwie, pałeczek kwasu mlekowego. Czasami może to również powodować białą wydzieliną, w niewielkich ilościach.

Innym powszechnym zapachem jest zapach miedzi lub metalu. Zwykle jest to krew w pochwie i zazwyczaj nie ma się czym martwić. Winowajcą może być krwawienie miesiączkowe, plamienie lub niewielkie krwawienie po seksie. Nie musisz widzieć krwi, aby odczuć chwilową zmianę zapachu.

Trzecim powszechnym opisem jest zapach potu. Niestety pachwina ma dużo gruczołów potowych i dzięki temu może pachnieć jak zapach ciała. Twoje ciało zawiera dwa rodzaje gruczołów potowych, jedne wytwarzają pot, aby schłodzić ciało, a drugie reagują na emocje w ciele. Tak więc stres i zamieszanie emocjonalne mogą powodować silniejszy zapach niż w codziennych sytuacjach.

Dlaczego czuć zapach z pochwy przez spodnie i kiedy powinno to martwić?

Nieprzyjemne zapachy z pochwy nie są subtelne. Zdecydowanie nie powinien pachnieć rybą lub gnijącym jedzeniem. Podobnie, niektóre wydzieliny są normalne i zmieniają się w ciągu miesiąca, ale nie powinno być z tego powodu bólu ani podrażnienia. Te rzeczy należy sprawdzić, aby zobaczyć, co się dzieje. Za ostrym zapachem z pochwy może kryć się kilka przyczyn, ale większość zapachów jest spowodowana zmianą równowagi pH pochwy. Niektóre z najczęstszych przyczyn śmierdzącej pochwy:

Bakteryjne zapalenie pochwy

Jeśli masz infekcję bakteryjną, taką jak bakteryjne zapalenie pochwy, możesz zauważyć „rybi” zapach. Występuje, gdy następuje przerost mniej korzystnych bakterii. Kiedy te bakterie zaczynają dominować w pochwie, gatunki Lactobacillus zanikają, produkuje się mniej kwasu mlekowego, a pH pochwy wzrasta, zmieniając się z kwaśnego na zasadowy.

Ta zmiana równowagi pH jest tym, co często stanowi różnicę między naturalnym zapachem a silnym, nienaturalnym zapachem (któremu może towarzyszyć wydzielina). Wydzielina następuje z powodu zmian zapalnych w komórkach pochwy.

Niektóre z najczęstszych objawów tej infekcji to:

 • nietypowe upławy, zwykle w nadmiarze
 • silny rybi zapach spowodowany infekcją
 • swędzenie, pieczenie i podrażnienie pochwy;

Dobrą wiadomością jest to, że bakteryjne zapalenie pochwy nie jest przenoszone drogą płciową i można je leczyć antybiotykiem. Nie stosuj irygacji pochwy, ponieważ zaburza mikroflorę i może przyczynić się do zwiększenia ryzyka bakteryjnego zapalenia pochwy.

Grzybicze zapalenie pochwy

Zaburzenie flory pochwy w postaci namnożenia się drożdżaków jest jedną z najczęstszych infekcji dotykających kobiety. Czynniki takie jak ciąża, antybiotykoterapia, zaburzenia hormonalne, nadmiar stresu czy obniżenie odporności organizmu zwiększają ryzyko wystąpienia grzybiczego zapalenia pochwy.

Do objawów tego schorzenia należą:

 • świąd, pieczenie, podrażnienie okolicy genitaliów,
 • zaczerwienienie skóry,
 • biała, często obfita i bezwonna wydzielina, która przypomina twarożek,
 • możliwe pieczenie podczas oddawania moczu i podczas stosunku.

Zapomniany tampon

Brzmi boleśnie, prawda? Co zaskakujące, to się zdarza i może pachnieć… brzydko. Jeśli pachnie jak „zgniłe mięso”, może być to zapomniany tampon. Jeśli tampon zostanie pozostawiony na miejscu przez cały dzień lub zostanie zapomniany i pozostawiony w pochwie przez kilka dni, spowoduje nieprzyjemny zapach. Co więcej, zbyt długie pozostawianie tamponu w pochwie może prowadzić do bardziej niebezpiecznych problemów, takich jak zespół wstrząsu toksycznego, który może zagrażać życiu, jeśli nie zostanie natychmiast podjęta interwencja medyczna.

Rzęsistkowica

Rzęsistkowica jest jedną z najczęściej przenoszonych drogą płciową infekcji i jest wywoływana przez pasożyta pierwotniaka zwanego Trichomonas vaginalis.

Ta przenoszona drogą płciową infekcja jest często bezobjawowa, ale gdy pojawiają się objawy, często obejmują:

 • nadmierne upławy, zwykle przebarwione
 • ból i pieczenie podczas oddawania moczu
 • bolesność i podrażnienie pochwy;
 • silny rybi zapach

Najczęstsze opcje leczenia tej infekcji często obejmują leki oraz leczenie przeciwgrzybicze i antybiotyki. Nawet jeśli ją wyleczysz możesz ponownie zachorować.

Nietrzymanie moczu

Jeśli odczuwasz zapach z pochwy podobny do amoniaku, może to oznaczać wyciek moczu. Może się to zdarzyć, jeśli masz aktualnie infekcję dróg moczowych lub też problem z mięśniami dna miednicy. Czasami zapach przypominający amoniak może być oznaką istniejącego problemu z nietrzymaniem moczu, którego nie jesteś świadoma. Warto wybrać się na wizytę u lekarza ginekologa lub fizjoterapeutki uroginekologicznej.

Jak pozbyć się zapachu pochwy

Pamiętaj, że pochwa nie musi pachnieć jak kompozycja kwiatowa, ale jeśli zapach jest nietypowy, lub jest tylko jednym z kilku innych objawów, najlepiej rozwiązać problem leżący u podstaw tego zapachu. Udaj się do lekarza ginekologa i sprawdź czy nie jest to nic poważnego.

W przypadku delikatnych problemów z zapachem wprowadzenie kilku drobnych zmian w stylu życia może wystarczyć, aby przywrócić naturalny zapach pochwy. Niestety, niektóre z twoich ulubionych produktów – jak kawa, cebula, czosnek, mocne przyprawy, nabiał i nadmiar mięsa lub alkoholu – mogą zmienić zapach pochwy. Warto na jakiś czas odstawić niektóre produkty i sprawdzić jak zmienia się zapach.

Zrezygnuj z silnie pachnących żeli do mycia miejsc intymnych, wkładek i podpasek zapachowych, irygacji pochwy (jeśli stosujesz). Dodatkowo zadbaj o dietę i wprowadź naturalne probiotyki – kiszonki, jogurty, ewentualnie produkty z apteki.

Powiązane treści