21 sierpnia 2023

Duże sutki – co mogą oznaczać?

Duża otoczka brodawki sutkowej może występować u kobiety od zawsze, zwłaszcza jeśli ma ona większe piersi. Niemniej jednak czasami powiększenie sutków ma podłoże hormonalne – zjawisko to obserwują u siebie kobiety w ciąży, karmiące piersią czy przyjmujące tabletki antykoncepcyjne. Kiedy duże sutki stają się problemem, który warto skonsultować z lekarzem? Jakie są przyczyny powiększenia sutków?

Duże brodawki – dlaczego występują u kobiet?

Piersi, podobnie jak inne części ciała, nie wyglądają dokładnie tak samo u każdej kobiety. Podstawowa różnica występuje oczywiście w ich rozmiarze, jednak warto przyjrzeć się również ich budowie. Duża otoczka sutkowa najczęściej występuje u kobiet z większymi piersiami, choć czasami pojawia się także u kobiet z małym biustem. Jeśli zauważymy ją u siebie już w czasie okresu dojrzewania, to możemy podejrzewać, że taka nasza uroda, natomiast nie jest to w żadnym wypadku problem natury medycznej. Oczywiście, gdy duże otoczki sutkowe nie wyglądają estetycznie, warto pomyśleć na przykład nad przeprowadzeniem korekty brodawek. Tego rodzaju zabieg nie jest refundowany, a jego koszt wynosi około 500-1000 zł, czasami nawet więcej, w zależności od tego, czy obejmuje on wyłącznie korektę, czy dodatkowo zmniejszenie piersi.

Brodawki u kobiet – jak zmieniają się pod wpływem działania hormonów?

Na wygląd piersi niemały wpływ mają żeńskie hormony płciowe. Możemy go zaobserwować przede wszystkim u kobiet ciężarnych, u których rozmiar biustu gwałtownie się powiększa. Otoczka brodawki również zmienia swój rozmiar, a czasami nawet kolor, stając się nieco bardziej brązowa. Jest to całkowicie normalne zjawisko, gdyż piersi w ten sposób przygotowują się do karmienia. Matki, które zdecydują się karmić piersią, również będą musiały zaopatrzyć się w biustonosze w większym rozmiarze. Ponadto ich brodawki sutkowe będą większe, natomiast powrócą do swojego normalnego rozmiaru po zakończeniu laktacji. Powiększenie sutków czasami obserwują u siebie kobiety przyjmujące leki hormonalne, zwłaszcza tabletki antykoncepcyjne. Zjawisko to, przy braku innych, niepożądanych objawów, można uznać za normalne. Duże brodawki mogą być również związane ze zmianami łagodnymi, które występują w piersiach. Mowa zwłaszcza u gruczolakowłókniakach, które często pojawiają się u kobiet młodych. W rzadszych przypadkach powiększenie brodawek jest zwiastunem choroby nowotworowej, jednak jeśli sutek przybiera dziwny, nienaturalny kształt, a dodatkowo obserwujemy z niego wyciek, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Przeprowadzi on niezbędne badania – najczęściej jest to USG lub mammografia, a następnie zdecyduje o skierowaniu pacjentki na dalszą diagnostykę.

Duże sutki – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Kobiety, u których duże sutki występują naturalnie, od okresu dojrzewania, nie muszą zgłaszać sprawy lekarzowi. Najczęściej nie traktują ich w kategorii problemu, choć swego rodzaju utrudnieniem może być bardzo duży rozmiar biustu, z którym często idą w parze duże brodawki. Jeśli sutki powiększą się wskutek przyjmowania leków hormonalnych, warto zgłosić ten fakt lekarzowi w czasie kolejnej wizyty. Jeśli dodatkowo pojawi się ucisk w piersi czy ból, należy jak najszybciej udać się do ginekologa – być może dawka hormonów, jakie przyjmujemy, jest zbyt wysoka. Problem dużych, powiększających się sutków musimy potraktować poważnie, jeśli dodatkowo wystąpią inne objawy niepożądane – na przykład wyciek z brodawki czy wyczuwalny dłonią guzek. Tymczasem powiększenie piersi idące w parze z brakiem miesiączki najczęściej jest pierwszym zwiastunem ciąży. Duże sutki same w sobie nie zawsze są więc przedmiotem konsultacji lekarskiej – wiele zależy tutaj od przyczyny nagłego powiększenia piersi. Warto obserwować swoje ciało na co dzień, tak aby w porę móc wyłapać jakiekolwiek anomalia. Lekarzem, do którego udajemy się z problemem powiększonych brodawek, jest ginekolog. Jedynie kobiety, które chciałyby zmniejszyć piersi i skorygować brodawki, powinny udać się do chirurga.

Powiązane treści