21 czerwca 2023

Czy przyjaźń damsko-męska jest możliwa? Jakie są granice?

Wśród ogólnie przyjętych zasad współżycia między ludźmi panuje przekonanie, że przyjaźń jest możliwa u osób tej samej płci. Okazuje się jednak, że przyjaźń damsko-męska to coś, co budzi wiele emocji, jednak obserwuje się ją wśród nas. Jakie są granice takiej przyjaźni oraz czy kobieta może się przyjaźnić z mężczyzną? O tym będzie nasz artykuł.

Czy przyjaźń damsko-męska jest możliwa?

Więź emocjonalna, która tworzy się między ludźmi jest podstawą do stworzenia relacji przyjacielskiej, nie tylko między osobami tej samej płci, ale również między kobietą i mężczyzną. Kiedy ludzie mają wspólne zainteresowania, darzą się szacunkiem, wspierają się wzajemnie i pomagają sobie w trudnych sytuacjach można mówić o tym, że są przyjaciółmi. Wiele osób wskazuje, że przyjaźń damsko-męska może być dużo trwalsza od tej między dwiema kobietami czy dwoma mężczyznami. Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach trudno o granice przyjaźni damsko-męskiej. Może zdarzyć się sytuacja, w której jedna osoba rozpatruje przyjaciela jaką pokrewną duszę, natomiast druga chce czegoś więcej i żywi do danej osoby uczucia romantyczne. Bardzo często bliskość w przyjaźni damsko-męskiej i czas spędzany wspólnie sprawiają, że relacja przeradza się w gorące uczucie budowane na trwałym fundamencie jakim jest przyjaźń.

Skąd się biorą nieporozumienia w przyjaźni damsko-męskiej?

W przyjaźni damsko-męskiej nie trudno o nieporozumienia, szczególnie jeśli zasady relacji łączącej dwoje ludzi nie zostaną odpowiednio sprecyzowane. Bardzo często zdarza się sytuacja, w której mężczyzna lub kobieta od początku oczekują czegoś więcej, że druga osoba zobaczy w nich miłość swojego życia i potencjalnego kandydata na męża czy partnera. Zagrożeniem dla przyjaźni są również inni ludzie, którzy mogą nadto ingerować w to, co łączy dwoje ludzi, zakłócać relację, wyśmiewać ją czy prowadzić do jej zniszczenia np. partner czy partnerka przyjaciela o dużej zazdrości o drugą osobę. Słaby kontakt to kolejne zagrożenie. Kiedy ludzie się od siebie oddalają zmniejsza się więź emocjonalna, co może prowadzić do rozpadu relacji.

Warto stawiać granicę, gdyż jeśli dojdzie do zbliżenia intymnego dwojga ludzi np. seksu czy pocałunku, cała sytuacji może niezwykle szybko się odmienić. Po takich wydarzeniach ludzie mogą zacząć postrzegać się zupełnie inaczej, czuć się niekomfortowo w obecności drugiej osoby, odczuwać zawstydzenie.

Jak scementować przyjaźń damsko- męską?

Przyjaźń damsko-męska może być naprawdę wyjątkową relacją, którą warto przypieczętować. W tym celu można wybrać bransoletki przyjaźni damsko-męskiej, które są niezwykle piękną ozdobą i każdego dnia mogą przypominać o przyjacielu bez względu na to, gdzie obecnie się znajduję. Taka bransoletka może skutecznie wyznaczyć granicę łączącej relacji. W sytuacji zrodzenia się większego uczucia między ludźmi zaleca się rozmowę, w której ustalone zostaną zasady przyjaźni. Czasami konieczne może okazać się zerwanie więzi, szczególnie jeśli miłość zrodzi się jedynie z jednej strony. Warto pamiętać, że jasno określone reguły sprawią, że taka przyjaźń może trwać przez długie lata.

Problemy w określeniu relacji

Może zdarzyć się sytuacja, w której dwoje ludzi nie będzie potrafiło określić, jakie uczucie i relacja je łączy. W takiej sytuacji warto pomyśleć o zakupie książki o przyjaźni damsko męskiej. Znajdziemy w niej wiele odniesień do takich relacji, jakie są jej cechy i jak powinna wyglądać. Dodatkowo jeśli nadal napotykamy problemy w określeniu tego, co nas łączy, warto zdecydować się na pomoc psychologa, który będzie w stanie wskazać, czy przyjaźń jest na pewno tylko przyjaźnią oraz wskaże jak pielęgnować takie więzi. Należy wiedzieć, że przyjaźń damsko-męska może zdarzyć się praktycznie wszędzie, ludziom w różnym wieku, dlatego nie warto ignorować emocjonalnych więzi, które łączą nas z drugim człowiekiem. Trwałość takich relacji może być naprawdę ogromna. Zdarza się, że są to przyjaźnie na całe życie.

Powiązane treści