26 maja 2022

Co to znaczy być bratnią duszą?

Bratnia dusza to osoba z którą łączy nas szczególny rodzaj porozumienia występującego na wielu poziomach. Taką bratnią duszą może być zarówno małżonek, przyjaciel, członek rodziny czy kolega z pracy. Nie jest łatwo trafić na kogoś takiego, ale jak już się to zdarzy, warto pielęgnować taką relację.

Kim jest bratnia dusza?

„Bratnia dusza” to określenie, które możemy usłyszeć dość często w rozmowach, w telewizji albo możemy przeczytać o kimś takim w książkach. Wiele osób zastanawia się więc, co to znaczy być bratnią duszą? Określenia tego używamy w stosunku do osób, z którymi czujemy silne porozumienie. Co ciekawe, o tym, że ktoś jest naszą bratnią dużą często możemy się przekonać już po kilku wymienionych zdaniach. Komunikacja z taką osobą jest bardzo prosta, bo następuje tu porozumienie bez słów. Używając potocznego słownictwa, można powiedzieć, że w przypadku bratnich dusz następuje „nadawanie na tych samych falach”. Okazuje się, że relacja z bratnią duszą może być bardzo budująca. Taka osoba potrafi doskonale zrozumieć drugą stronę, jest inspiracją i wsparciem. Osoby, które są dla siebie bratnimi duszami wykazują podobieństwo w wielu obszarach. Mogą to być te same poglądy, cele życiowe, upodobania modowe, sposób mówienia czy zamiłowanie do turystyki. Dość często mają też podobny temperament, na przykład są ekstrawertyczne i lubią aktywnie spędzać czas wolny. Bratnią duszę łatwo poznać także po tym, że w jej towarzystwie czujemy się spokojni, swobodni i bezpieczni. Relacjom takim towarzyszy oczywiście sympatia oraz przywiązanie, które trwa nawet wtedy, gdy kontakt jest sporadyczny.

Dlaczego warto mieć bratnią duszę?

Choć nie jest łatwo znaleźć bratnią duszę to zawsze warto się o to starać. Posiadanie kogoś takiego w bliskim otoczeniu to wielki skarb. Jednocześnie samemu również warto być bratnią duszą dla kogoś innego. Taka sytuacja może przynieść ze sobą następujące korzyści:

  • Doskonała komunikacja. Z bratnią duszą można rozmawiać o wszystkim i o niczym a konwersacje zawsze dają przyjemność. Bycie bratnią duszą to umiejętność odczytywania stanów i uczuć drugiej strony, dlatego o wielu rzeczach nie trzeba nawet mówić, bo są one oczywiste.
  • Przy bratniej duszy można zawsze być sobą. Tutaj nie trzeba niczego udawać, robić dobrego wrażenia, spinać się i stresować. Bratnia dusza doskonale nas rozumie, szanuje i potrafi zaakceptować również słabe strony.
  • Zgranie i idealne dopasowanie. Spędzanie czasu z bratnią duszą jest bardzo komfortowe. Obydwie osoby są dobrze dopasowane, dlatego mogą bez żadnych przeszkód razem pracować, robić zakupy, bawić się w klubie czy być na wakacjach.

Jeśli bratnie dusze pojawiają się na naszej drodze, to warto się z tego cieszyć i doceniać to. Pamiętajmy, że nie wszystkie zostaną z nami przez długie lata, bo niektóre bratnie dusze pojawiają się na krótki czas, jednak zawsze wynika z tego coś dobrego.

Powiązane treści