Każda miesiączkująca kobieta powinna dobrze rozeznawać się w zakresie swoich dni płodnych. Jest to jedna z najważniejszych kwestii dotyczących naturalnej antykoncepcji, dlatego warto o niej pamiętać. W tym kontekście szczególnie pomocny jest kalendarzyk dni płodnych.
Cykl menstruacyjny i owulacja – najważniejsze informacje
Właściwe obliczanie dni płodnych nie jest niczym skomplikowanym, jednak wiele kobiet ma deficyty wiedzy w tym zakresie. Aby zrozumieć specyfikę dni płodnych, należy dowiedzieć się przede wszystkim, czym jest cykl menstruacyjny. W praktyce, jest to nic innego jak objaw przemian, które odbywają się w organizmie kobiety. W trakcie cyklu menstruacyjnego kobieta przygotowuje się na przyjęcie i zagnieżdżenie zapłodnionej komórki. Prawidłowe obserwowanie cyklu menstruacyjnego pozwala na oszacowanie, kiedy występuje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Kalendarzyk dni płodne odgrywa w tym aspekcie dużą rolę, dlatego warto o nim pamiętać.
W kontekście obliczania dni płodnych bardzo istotną rolę odgrywa też owulacja. Występuje ona u kobiet w środku cyklu. Przeważnie przypada ona na 14. dzień cyklu i jest potocznie nazywana jajeczkowaniem. W tym okresie organizm kobiety uwalnia komórkę jajową, która po zetknięciu z plemnikiem może zostać zapłodniona. Zdaniem ekspertów moment ten jest najlepszą okazją do zajścia w ciążę, jednakże nie oznacza to, że w innych okresach zapłodnienie jest niemożliwe. Warto nadmienić także, że w okresie okołoowulacyjnym mamy od czynienia z popularnymi dniami płodnymi. W praktyce ich dokładne obliczenie może jednak nie być takie proste. Jeśli interesuje Cię modny i stylowy ubiór w trakcie ciąży, to warto zapoznać się z rekomendacjami specjalistów.
Kalendarz dni płodnych – co warto wiedzieć?
Kalendarzyk ciążowy to relatywnie popularny termin, jednak wiele pań nie wie, jakie są jego główne założenia. Wątpliwości kobiet dotyczą nie tylko tego, czy można mieć okres w ciąży, ale także tego, w jaki sposób właściwie liczyć dni płodne. Samo obliczenie dni płodnych nie byłoby niczym trudnym, gdyby nie fakt, że istnieją czynniki, które zaburzają cykl menstruacyjny. Zaliczamy do nich zarówno choroby infekcyjne, jak i osłabienie odporności czy przewlekły stres. Kalendarzyk owulacyjny przeważnie dzieli się na trzy fazy – niepłodności względnej, płodną i niepłodności bezwzględnej.
W kalendarzu dni płodnych faza niepłodności względnej uważana jest za czas przed owulacją. Rozpoczyna się wraz z pierwszym dniem cyklu, czyli dniem, w którym pojawia się krwawienie miesiączkowe. Faza płodna jest z kolei okresem, gdy następuje owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej do jajowodu. To w tym czasie jest właśnie największe prawdopodobieństwo na zapłodnienie uwolnionej do jajowodów komórki jajowej. Kalendarzyk owulacji składa się także z trzeciej fazy, czyli etapu niepłodności bezwzględnej. W kalendarzu dni płodnych jest to okres, w którym obumarła komórka jajowa uniemożliwia zapłodnienie. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy podczas tej fazy dochodzi do zapłodnienia, aczkolwiek przypadki takie są rzadkością. Jeśli ciekawi Cię nie tylko kalendarzyk miesiączkowy, ale też kwestie związane z krwawieniem podczas stosunku, to warto sięgnąć po porady specjalistów.
Sposoby na obliczanie dni płodnych
Kalendarzyk dni to jeden ze sposobów na naturalną antykoncepcję. Choć bywa on zawodny, to pozwala na zminimalizowanie ryzyka niechcianej ciąży. Najlepszym patentem na obliczanie dni płodnych jest metoda termiczna. Sposób ten opiera się na codziennym mierzeniu temperatury ciała. Temperatura ciała w dniach płodnych jest przeciętnie nieznacznie wyższa niż w pozostałych dniach, dlatego metoda ta pozwala na lepsze kontrolowanie swoich zachowań seksualnych. Wiele fanów ma też metoda Billingsów. Polega ona na dokładnej obserwacji śluzu w trakcie różnych faz cyklu. Właściwe zinterpretowanie konsystencji śluzu pozwala na określenie prawdopodobieństwa zajścia w ciążę w danym okresie. Kalendarzyk miesiączka ma szerokie spektrum zalet, ale nie zawsze jest w pełni skuteczny. Choć kalendarzyk miesiączki może pomagać w zabezpieczeniu przed niechcianą ciążą, to specjaliści zalecają, by nie rezygnować z prezerwatyw i tabletek. Jeżeli zmagasz się ze spóźniającym się okresem, to koniecznie udaj się do ginekologa, gdyż może to wskazywać na wystąpienie ciąży.