Spóźniający się okres zdarza się co jakiś czas niemal każdej kobiecie, niekiedy jednak staje się powodem niepokoju. Z jakiego powodu miesiączka może się spóźnić i kiedy może to być objawem poważniejszego problemu? Czy spóźniający się okres można wywołać?
Ile może spóźnić się okres?
Cykl owulacyjny u kobiet trwa przeciętnie 4 tygodnie, czyli 28 dni. Za pierwszy dzień cyklu przyjmuje się dzień rozpoczęcia krwawienia menstruacyjnego, trwającego zwykle od 3 do 8 dni. Prawidłowe są jednak długości cyklu mieszczące się w zakresie 25-35 dni, a odchylenia od regularności nieprzekraczające 3 dni są również uważane za normę. Odpowiedź na pytanie o to, ile może spóźnić się okres, powinna więc brzmieć – maksymalnie 3 dni.
Nie oznacza to jednak, że każde odchylenie dłuższe od tego musi zwiastować poważniejszy problem. Jeśli jest to jednorazowy przypadek i miesiączka wystąpi po kilku dniach, nie ma powodu do wszczynania alarmu. Jeśli jednak sytuacja będzie się powtarzać, konieczne może być dokładniejsze przeanalizowanie problemu i konsultacja lekarska.
Brak okresu – przyczyny
Regularność cyklu miesięcznego regulowana jest przez zachodzące w kobiecym organizmie zmiany hormonalne. Jeśli w połowie cyklu, w trakcie owulacji wywołanej produkcją estrogenu, nie dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej, pod wpływem wydzielanego progesteronu dochodzi do menstruacji.
Najbardziej oczywistym i fizjologicznym powodem dla braku okresu jest więc ciąża. Jeśli jednak takie wyjaśnienie nie wchodzi w rachubę, a okres się spóźnia, to może to być spowodowane:
- zaburzeniami hormonalnymi (np. zbyt dużą produkcją prostaglandyny przez przysadkę mózgową, wpływającej hamująco na wydzielanie progesteronu),
- stresem lub chorobą,
- zmianą diety, gwałtowną utratą masy ciała,
- nadwagą lub otyłością,
- podróżą ze zmianą strefy klimatycznej lub czasowej,
- osłabieniem, dużym wysiłkiem fizycznym (np. w trakcie intensywnych treningów), bezsennością.
Czasami przywrócenie regularności cyklu wymaga usunięcia przyczyny, czyli np. zmiany diety, zaprzestania zbyt forsownych treningów czy usunięcia źródła stresu.
Spóźniający się okres w czasie dojrzewania i menopauzy
Spóźniający się okres nie jest niczym nadzwyczajnym w dwóch wyjątkowych etapach w życiu kobiety – w czasie dojrzewania i menopauzy. W obu tych sytuacjach, równowaga hormonalna w organizmie kobiety jest zachwiana. W przypadku dojrzewających dziewcząt, cały system dopiero ulega uruchomieniu i jego wyregulowanie trwa nawet kilka lat.
W przypadku kobiet w wieku 45-55 lat natomiast procesy związane z funkcjami rozrodczymi ulegają stopniowemu wygaszeniu. Zmniejsza się ilość wydzielanych hormonów płciowych, owulacje są coraz rzadsze, co ma wpływ również na regularność miesiączek. W pewnym momencie okres całkowicie ustaje, co oznacza, że kobieta przeszła menopauzę, a funkcje rozrodcze w jej organizmie całkowicie ustały.
Jak wywołać spóźniający się okres?
Kiedy okres się spóźnia, pojawia się często chęć wywołania go i przywrócenia w ten sposób regularności cyklu. W internecie znaleźć można wiele sposobów na to, jak wywołać spóźniający się okres, jednak lepiej podchodzić do nich sceptycznie. Wywołanie miesiączki niesprawdzonymi sposobami może oznaczać w rzeczywistości spowodowanie niekontrolowanego krwawienia z dróg rodnych.
Do bezpiecznych metod, mogących pomóc w sytuacji, gdy spóźniający się okres spowodowany jest stresem, należą ciepła kąpiel, delikatny masaż czy kieliszek czerwonego wina. Z tym ostatnim sposobem lepiej jednak uważać i nie pić alkoholu, jeśli nie ma całkowitej pewności, że brak okresu nie wynika z ciąży.
Okres się spóźnia – kiedy iść do lekarza?
Jeśli okres się spóźnia przez okres dłuższy niż tydzień, a przyczyna nie jest jasna, warto skonsultować się z lekarzem. Zwłaszcza, jeśli można wykluczyć takie przyczyny jak stres, podróż czy infekcja. Spóźniający się okres może wynikać z problemów hormonalnych, które można zdiagnozować przeprowadzając odpowiednie badania laboratoryjne. Możliwe również, że przyczyną jest ciąża, a w takim przypadku jak najwcześniejsze objęcie kobiety opieką ginekologiczną ma ogromne znaczenie dla jej zdrowia.