Wiele młodych dziewcząt i przyszłych mam zastanawia się, czy można mieć okres w ciąży. No właśnie! Czy to możliwe? Spóźnianie się miesiączki to dla wielu kobiet pierwszy sygnał sugerujący o możliwym poczęciu. Dla jednych to powód do radości, dla tych nieplanujących jeszcze dziecka powód do niemałego stresu. Więc jak to naprawdę jest z tym okresem w czasie ciąży?
Dlaczego nie można mieć okresu w ciąży?
Z medycznego punktu widzenia odpowiedź na pytanie o to, czy można mieć okres w ciąży, jest oczywista. Nie można. Od chwili zapłodnienia w kobiecym organizmie rozpoczyna się szereg zmian zawiadywanych przez hormony. Te natomiast uniemożliwiają kolejną miesiączkę, która jest przecież niczym innym, jak procesem złuszczania się jej błony śluzowej (endometrium). Istotą całego cyklu miesięcznego jest przygotowanie macicy na możliwość zaimplementowania w niej zarodka. W chwili jego zagnieżdżenia ustaje więc samo krwawienie, które do tego momentu pojawiało się u kobiety cyklicznie.
Skąd więc tak częste pytania o to, czy można mieć okres w ciąży? Skąd bierze się zdziwienie i konsternacja u kobiet, które przecież jak nikt inny powinny znać swoje ciała? To, co wiele z nich może błędnie uważać za objaw miesiączki, jest w rzeczywistości krwawieniem lub plamieniem. Do jego najczęstszych przyczyn należą:
- implementacja zarodka w błonie śluzowej macicy
- niewydolność ciałka żółtego i związane z nią poronienia nawykowe
- spadek progesteronu
- zaśniad groniasty (nieprawidłowe zapłodnienie lub zapłodnienie pustej komórki jajowej)
- ektopia szyjki macicy (dawniej błędnie nazywana nadżerką)
- infekcje układu moczowego i dróg rodnych
- krwiaki podkosmówkowe mogące spowodować odklejenie łożyska od macicy
- ciąża pozamaciczna
Plamienie implementacyjne – kiedy łatwo pomylić okres z pierwszym objawem ciąży
Pomiędzy szóstym a dwunastym dniem od chwili zapłodnienia u niektórych kobiet dochodzi do tak zwanego krwawienia implementacyjnego. Nie jest to częste zjawisko, jednak przytrafić się może nawet co trzeciej kobiecie i wywołać swym pojawieniem niemałe zamieszanie. Takie plamienie zmylić może wiele nieświadomych swojej ciąży przyszłych mam lub kobiet, które z nadzieją wyczekiwały pojawienia się na teście ciążowym dwóch upragnionych kresek. A wszystko to dlatego, że jego czas często pokrywa się z chwilą spodziewanego okresu. Plamienie takie zazwyczaj jest mniej obfite od regularnej miesiączki, nie posiada skrzepów i nie towarzyszy mu ból odczuwany w podbrzuszu podczas zwykłego okresu. Obecność krwi sprawia jednak, że wiele kobiet uważa je za pierwszy sygnał tego, że nie doszło u nich do zapłodnienia. Tymczasem jest wręcz przeciwnie!
Krwawienie implementacyjne jest jednym z najwcześniejszych możliwych do zaobserwowania objawów ciąży. I głównym powodem tego, dlaczego tak wiele kobiet twierdząco odpowiada na pytanie o to, czy można mieć okres w ciąży. Pojawia się w chwili zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy, które to zagnieżdżenie powoduje niewielkie uszkodzenia naczyń krwionośnych. Najczęściej ustępuje już po kilku godzinach. Tym samym przez część kobiet często bywa niezauważone, jednak wydłużyć może się nawet do kilku kolejnych dni.
Czy można mieć okres w ciąży – jakie krwawienie powinno nas niepokoić?
Każde plamienie z dróg rodnych w trakcie trwania ciąży bezsprzecznie powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Niektóre jego przyczyny są łagodne, inne zagrażać mogą życiu matki i nienarodzonego jeszcze dziecka. Wszystkie natomiast, gdy nieleczone, przysporzyć mogą niechcianych komplikacji. Do najpoważniejszych przyczyn okołociążowego krwawienia należy ciąża pozamaciczna, czyli stan, w którym jajo płodowe zagnieżdża się poza błoną śluzową macicy (np. w jajowodzie, jajniku, szyjce macicy lub nawet jamie otrzewnej). Towarzyszą jej często nudności i wymioty, ból brzucha i osłabienie organizmu. Podobne objawy występować mogą przy poronieniu. Niezwłoczny kontakt z lekarzem prowadzącym ciążę, a nawet udanie się na szpitalny oddział ratunkowy są w takiej sytuacji koniecznością i mogą po prostu uratować życie. Dlatego też nigdy nie powinno się bagatelizować żadnych niepokojących i nietypowych objawów. A jednym z nich jest właśnie mityczny okres w ciąży.