6 maja 2024

Przejściówki do komputerów — jak wybrać odpowiednie i dlaczego są tak przydatne?

Producenci komputerów i laptopów w ciągu ostatnich lat postawili na zmniejszanie rozmiarów swoich urządzeń. Aby to było możliwe, trzeba je jednak sprzętowo “odchudzić”. Redukowane są w tej sytuacji złącza, których jest coraz mniej, co – niekiedy – wyraźnie zmniejsza funkcjonalność laptopów. Dlatego, by skorzystać z niektórych urządzeń i akcesorów trzeba sięgać po przejściówki do komputerów. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze i jakie są ich zastosowania oraz rodzaje?

Zastosowania przejściówek do komputerów

Przejściówka to proste rozwiązanie problemu, jakim jest brak odpowiedniego złącza w komputerze. Ten zdarza się coraz częściej, gdyż obecnie producenci laptopów ograniczają się do wejść USB, USB-C, HDMI i ewentualnie mini jack 3.5mm. Inne złącza są coraz rzadziej spotykane, co utrudnia m.in. podłączenie komputera do starszego modelu rzutnika.

Przejściówki to również sposób na podłączenie do komputera kart SD lub micro SD, najczęściej używanych przez fotografów. Wejścia na takie nośniki danych nie są już standardem, co utrudnia zgrywanie zdjęć wykonanych aparatem na dysk komputera.

Rodzaje przejściówek do komputerów

Na rynku można znaleźć przeróżne adaptery do komputerów. Najłatwiej będzie je podzielić ze względu na liczbę złącz, a także ich rodzaje. Podstawowe przejściówki zazwyczaj zawierają zaledwie jedno lub dwa wejścia. W ten sposób zmieniają przeznaczenie jednego z portów umieszczonych w komputerze. Na rynku można spotkać też bardzo rozbudowane huby zawierające nawet do 10 złącz. Takie urządzenia pozwalają wzbogacić laptopa o wiele nowych funkcji.

Przejściówki korzystają też z wielu rodzajów złącz. W celu podłączenia ich do laptopa lub komputera najczęściej używa się wejścia USB 3.0, lub USB-C. Jeśli chodzi o wejścia na przewody, które można wpiąć w adapter, spotyka się przeróżne złącza:

  • USB,
  • USB-C,
  • Ethernet RJ-45
  • HDMI
  • VGA
  • Display Port
  • Power Delivery
  • Thunderbolt 3.0/4.0
  • mini Jack 3.5mm

Taka różnorodność zapewnia wiele możliwości. Decydując się na rozbudowany adapter, nawet smartfon może posłużyć do nadawania dźwięku i obrazu do projektora wraz z systemem głośników.

Na co zwracać uwagę przy wyborze przejściówki do komputera?

Dobierając odpowiednią przejściówkę, najważniejsze są dwie kwestie. To liczba oraz rodzaj złącz. Należy dopasować je do własnych potrzeb, analizując to, jakie przewody chcemy podpiąć do komputera i jak wiele ich jest. Niektórym wystarczy prosta przejściówka wyposażona w jedno lub dwa wejścia. Jeśli jednak laptop ma służyć do korzystania z wielu akcesoriów jednocześnie, potrzebny będzie rozbudowany hub, który oferuje nawet do 10 wejść.

Adaptery Zenwire — sprawdzona jakość

Kupując przejściówki do komputerów postaw na sprawdzony sprzęt. Taki oferuje polska marka Zenwire, które specjalizuje się w akcesoriach GSM, adapterach USB-C, a także projektorach. Stawiając na jej produkty, możesz liczyć na sprawne wysłanie zamówienia, a także rozbudowaną opiekę posprzedażową. Wszystkie produkty charakteryzuje wysoka jakość wykonania, co potwierdzają parametry oraz trwałość oferowanego sprzętu.

Artykuł zewnętrzny.

Powiązane treści