23 grudnia 2022

Nowa łazienka bez wielkiego remontu – o czym pamiętać podczas malowania płytek?

Chcesz nadać swojej łazience nowego, świeżego wyglądu? Malowanie płytek będzie świetnym wyborem! Jest to nie tylko skuteczny sposób na zmianę aranżacji całego wnętrza, ale także rozwiązanie, które nie wymaga kucia glazury i sprzątania zalegającego po remoncie kurzu. Wszystko, czego potrzebujesz, to farba oraz podstawowe akcesoria malarskie! Istnieje jednak kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, gdy zabierasz się za malowanie płytek w łazience. Mamy dla Ciebie praktyczne wskazówki!

Wybór odpowiedniej farby

Po pierwsze, ważne, aby wybrać odpowiedni rodzaj farby do tego typu pracy. Zwykła farba do malowania ścian nie nadaje się do stosowania na płytkach łazienkowych, ponieważ nie jest wodoodporna, nie będzie dobrze przylegać do powierzchni glazury i może się z czasem łuszczyć.

Zamiast tego zdecyduj się na specjalistyczną farbę do malowania płytek, która jest specjalnie zaprojektowana do stosowania w wilgotnym środowisku. Taki produkt wyróżnia się nie tylko wodoodpornością, ale także doskonale znosi czyszczenie. Co więcej, na rynku znajdziesz farby 2w1 – nawierzchniowe z podkładem, dzięki którym malowanie płytek w łazience będzie łatwiejsze i szybsze.

Przygotowanie płytek do malowania

Przed malowaniem należy prawidłowo przygotować płytki. Zacznij od dokładnego czyszczenia z łagodnym detergentem i wodą, aby usunąć wszelki brud. Możesz także wykorzystać specjalne środki do usuwania kamienia, jeśli takowy znajduje się na glazurze. Starego silikonu łatwo pozbędziesz się np. przy pomocy ostrego noża, a pozostałości fug oczyścisz dedykowanym preparatem.

Po zastosowaniu wspomnianych środków warto dokładnie opłukać ścianę, by nie zostały na niej żadne pozostałości detergentów. Jeśli płytki mają jakiekolwiek istniejące uszkodzenia lub niedoskonałości, napraw je za pomocą wypełniacza. Sprawdź również, czy żadna z nich nie jest poluzowana. Gdy któraś rusza się lub wyraźnie odstaje, możesz spróbować delikatnie ją wyjąć i na nowo przykleić.

Malowanie płytek w łazience

Po przygotowaniu płytek nadszedł czas, aby rozpocząć malowanie. Użyj wysokiej jakości pędzla lub wałka do nanoszenia farby w cienkich, równych warstwach. Unikaj nakładania zbyt dużej ilości pokrycia na raz oraz zbyt mocnego dociskania wałka do glazury, ponieważ może to spowodować nieestetyczne zacieki. Pozwól, aby każda warstwa całkowicie wyschła przed nałożeniem następnej i pamiętaj o przestrzeganiu instrukcji producenta, dotyczącej czasu schnięcia danej powłoki. Zwykle już po drugiej warstwie możesz cieszyć się pięknie odświeżonym wnętrzem łazienki.

Powiązane treści