16 lipca 2022

Czy dieta 1500 kalorii jest zdrowa?

Dieta 1500 kalorii cieszy się olbrzymią popularnością, szczególnie wśród kobiet chcących zrzucić kilka kilogramów. Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na spożywaniu każdego dnia określonej liczby kalorii, w tym przypadku 1500. W przeciwieństwie do innych diet redukcyjnych nie jest bardzo restrykcyjna. Stosując się do jej zasad, można jeść swoje ulubione potrawy, bez konieczności zmuszania się do produktów, których się nie lubi. Jeżeli szukasz informacji na temat diety 1500 kalorii, dobrze trafiłaś. W poniższym artykule dowiesz się wszystkiego na temat tej diety, co pozwoli ocenić, czy jest to odpowiedni dla ciebie model żywienia. 

Założenia diety 1500 kalorii

Dieta 1500 kalorii w przeciwieństwie do innych modeli żywienia, nie narzuca ściśle określonych reguł. Nie wymaga od nas spożywania konkretnych produktów ani usuwania żadnych z codziennego jadłospisu. Jej główną zasadą jest jednak ilość spożywanych kalorii w ciągu dnia. Zakłada, że w ciągu doby możemy dostarczyć do organizmu 1500 kalorii.

Błędnie przyjęło się, że posiłków powinno być 5 w ciągu dnia. Każdy ma inny tryb swojego dnia i w innych godzinach potrzebuje jedzenia. Jedna osoba doskonale będzie czuła się, jedząc 3 syte posiłki po 500 kalorii, a druga będzie lepiej funkcjonować, rozkładając 1500 kalorii na 5 czy 6 posiłków. Tak naprawdę w każdej diecie redukcyjnej nie jest ważne, kiedy jemy i jak często, a ile kalorii dostarczymy wraz z pożywieniem. Oczywiście jak w każdej innej zdrowej diecie, nie może tu braknąć odpowiedniej ilości płynów oraz regularnego wysiłku fizycznego. Połączenie zdrowego jadłospisu i regularnej aktywności przynosi zdecydowanie najlepsze efekty.

Dla kogo polecana jest dieta 1500 kalorii?

Dieta 1500 kalorii ma wiele zalet, a główną z nich jest szybka redukcja wagi. Należy jednak pamiętać, że nie jest to dieta rekomendowana każdemu. Stosować powinny ją osoby, których całkowita przemiana w ciągu dnia wynosi około 2000 kalorii, przy założeniu, że chcą schudnąć. Odejmując 500 kalorii od swojej całkowitej przemiany materii w ciągu tygodnia, można stracić 0,5 kilograma tygodniowo. Dla większości nie jest satysfakcjonujący wynik, szczególnie na początku drogi z odchudzaniem. Pamiętać jednak należy, że szybka utrata kilogramów najczęściej prowadzi do efektu jojo, czyli natychmiastowego powrotu zrzuconych kilogramów z nawiązką. Lepiej więc schudnąć wolniej, ale na stałe.

Często na dietę 1500 kalorii decydują się osoby, które codziennie uprawiają sport i prowadzą aktywny tryb życia. To błąd! Taka ilość kalorii w ciągu dnia u osób aktywnych powoduje zmęczenie, senność i brak siły na wykonywanie codziennych obowiązków. Efekt to podjadanie, które jest najgorszym wrogiem każdej diety redukcyjnej. Takie osoby powinny obliczyć swoje całkowite dzienne zapotrzebowanie i dopiero od uzyskanej liczby odjąć 500 kalorii.

Jeżeli spożywając 1500 kalorii na dzień, czujemy się głodni, warto węglowodany w swojej diecie zastąpić większą ilością białka i tłuszczu, które sycą dłużej.

Produkty dozwolone i zakazane na diecie 1500 kalorii

Jak już zostało wspomniane, dieta 1500 nie ma sztywno ustalonych zasad, dotyczących spożywania konkretnych produktów. Oczywiście chcąc prowadzić zdrowy tryb życia i dostarczać do organizmu wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, należy wybierać produkty jak najmniej przetworzone. Wystrzegać należy się fast foodów, zbyt często spożywanych słodyczy czy alkoholu.

Ogromną zaletą diety 1500 jest to, że można jest praktycznie wszystko, pod warunkiem, że kaloryczność potraw spożywanych w ciągu dnia nie przekroczy 1500. Na początku swojej drogi z dietą nie powinno się szacować kaloryczności „na oko”, lecz używać kuchennej wagi do określania gramatury produktów i zapisywania wszystkiego w notatniku. Pozwoli to obliczyć, ile faktycznie zjadamy kalorii dziennie. Niektóre warzywa nie muszą być jednak wliczane w bilans energetyczny. Są to warzywa w większości składające się z wody, które dostarczają znikomą ilość kalorii.

Warto pamiętać, że liczy się tygodniowy bilans energetyczny. Jeżeli jednego dnia pozwolimy sobie na więcej jedzenia, nic straconego! To nie powód, by rzucać dietę. Wystarczy kolejnego dnia zjeść trochę mniej lub nadprogramowe kalorie spalić ćwicząc.

Jak widać, dieta 1500 kalorii jest stosunkowo łatwym modelem żywienia. Nie powinny decydować się na nią osoby bardzo aktywne, bo może doprowadzić do osłabienia. Zanim przejdziemy na dietę 1500 kalorii, warto przy pomocy darmowych kalkulatorów obliczyć swoją całkowitą przemianę materii, co pozwoli określić, czy taki rodzaj diety jest dla nas odpowiedni. Skrupulatne kontrolowanie spożywanych kalorii pozwala trwale pozbyć się nadprogramowych kilogramów.

Przeczytaj także artykuł: Dieta 1800kcal

Powiązane treści