12 kwietnia 2022

Dieta 1800 kcal – jak schudnąć zdrowo i bez efektu jo-jo?

Diety redukcyjne, w tym dieta 1800 kcal nieprzerwanie cieszą się dużą popularnością wśród ludzi pragnących wyszczuplić swoją sylwetkę. Prawidłowa masa ciała wpływa nie tylko na naszą samoocenę. Pozwala na dłużej zachować zdrowie i sprawność fizyczną oraz chroni nas przed chorobami, które już dawno okazały się mieć związek z otyłością.  Dobrze zbilansowana dieta i zdrowy ruch stanowią więc profilaktykę wielu cywilizacyjnych chorób. Stąd duża popularność diet redukcyjnych, które obiecują nam szybką i łatwą utratę zbędnych i nadprogramowych kilogramów. Czy warto z nich skorzystać? I jak zrobić to z głową?

Na czym polegają diety redukcyjne?

Jak sama nazwa wskazuje, diety redukcyjne opierają się nie tylko na redukcji zbędnych kilogramów, ale w pierwszej kolejności na redukcji dostarczanej ciału energii. Aby mogły działać, konieczne jest wytworzenie tak zwanego deficytu kalorycznego (inaczej energetycznego). Czyli kaloryczność diety musi być niższa od całkowitej przemiany materii danego człowieka.

Niewątpliwą zaletą diet redukcyjnych jest możliwość ich indywidualnego dopasowania do danej osoby. W zależności od płci, wieku, wzrostu, masy ciała i aktywności fizycznej pozwalają dostosować jadłospis tak, aby dieta nie odbiła się na naszym zdrowiu, a przy tym dała oczekiwane i optymalne rezultaty bez znienawidzonego przez wszystkich efektu jo -jo.

Dieta 1800 kcal – czy każdy może z niej skorzystać?

Dieta redukcyjna dostarczająca organizmowi 1800 kcal dziennie może okazać się strzałem w dziesiątkę dla osób chcących zredukować wagę swojego ciała.  Aby jednak tak się stało, a dodatkowo dieta nie odbiła się niekorzystnie na zdrowiu, należy mieć pewność, jakie jest nasze dzienne zapotrzebowanie energetyczne oraz tak zwana całkowita i podstawowa przemiana materii.

W sieci znajdziemy wiele kalkulatorów pomagającym nam obliczyć optymalne dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Zarówno wtedy gdy zależy nam na redukcji, jak i utrzymaniu, a nawet zwiększeniu masy ciała. Kalkulatory takie bazują na naszym wzroście, wyjściowej wadze oraz aktywności fizycznej, jaką na co dzień prowadzimy. I z dużym prawdopodobieństwem pozwalają określić, czy skorzystamy na diecie 1800 kcal. W wielu sytuacjach może się okazać, że dla nas akurat optymalna będzie wyższa lub niższa dzienna kaloryczność.

Jak dobrze zbilansować swoją dietę?

Kiedy już zdecydujemy, że dieta 1800 kcal jest odpowiednia dla naszego organizmu oraz stylu życia, pamiętać musimy o jej prawidłowym zbilansowaniu. Nie wystarczy redukcja ilości spożywanych pokarmów, a co za tym idzie redukcja dostarczanych ciału kalorii. Jak każde inne diety, tak i te redukcyjne wymagają wprowadzenia w swoje życie zasad zdrowego i dobrze zbilansowanego odżywiania i ścisłego ich stosowania. Nigdy nie powinny odbywać się kosztem naszego zdrowia.

Aby więc dieta 1800 kcal nie prowadziła do powstania w organizmie niedoborów żywieniowych, należy w niej dostarczać następujących składników:

  • białko – około 350-450 kcal/ dzień
  • węglowodany -około 800-900 kcal/ dzień
  • tłuszcze – około 450 -550 kcal/ dzień

Aby ułatwić sobie komponowanie posiłków warto posłużyć się prostym przelicznikiem. Węglowodany oraz białka dostarczają nam około 4 kcal w jednym gramie produktu, a kaloryczność tłuszczu jest ponad dwa razy większa i wynosi 9 kcal/g. Żeby wyliczyć więc ilość spożywanych pokarmów, wystarczy dzienną kaloryczność podzielić przez 4 w przypadku białek i węglowodanów oraz przez 9 w wypadku tłuszczów. Otrzymamy wówczas dzienną dawkę tych składników wyrażoną w gramach.

Jak szybko można schudnąć na diecie 1800 kcal?

W dużym uproszczeniu można przyjąć, że młoda osoba, której wyjściowe zapotrzebowanie na energię w ciągu dnia wynosiło dotąd około 2200 kcal, na diecie 1800 kcal schudnie około kilograma w ciągu dwóch tygodni. Efekt ten może przyspieszyć, wprowadzając w swoje życie więcej ruchu oraz ćwiczeń. Tempo redukcji masy ciała jest jednak zawsze sprawą indywidualną. Zależy od naszego wieku, przemiany materii, płci oraz stylu życia. Dobrze zbilansowana i dobrze prowadzona dieta pozwala uzyskać szybkie rezultaty i wymarzoną sylwetkę, a przy tym zachować zdrowie. Dlatego nie należy oczekiwać po niej cudów. Im tak naprawdę wolniejszy będzie proces samego chudnięcia, tym mniejszym kosztem dla zdrowia się ono odbędzie.

Zobacz również artykuł: Dieta 1500 kcal

Powiązane treści