Prowadzenie działalności gospodarczej to marzenie wielu osób zmęczonych pracą na etacie lub szukających swojej biznesowej ścieżki. Czy warto to zrobić? Z pewnością w wielu przypadkach będzie to dobry wybór. Trzeba jednak mieć świadomość wyzwań, z jakimi trzeba będzie się zmierzyć.
Założenie działalności gospodarczej – czy jest wymagane?
Warto wiedzieć, że praca na własny rachunek nie zawsze musi oznaczać założenie działalności gospodarczej. Od konieczności rejestracji nowej firmy prawo przewiduje bowiem wyjątki.
Reguluje to Ustawa Prawo Przedsiębiorców z 2018 roku (Dz.U. 2018 poz. 646), która opisuje okoliczności związane z tzw. działalnością nieewidencjonowaną (nierejestrowaną). W pełni legalnie można prowadzić działalność zarobkową bez rejestracji w CEIDG, jeśli:
- uzyskiwane przychody nie przekraczają w żadnym miesiącu 50% kwoty przewidzianego ustawowo minimalnego wynagrodzenia za pracę,
- osoba fizyczna w okresie ostatnich 60 miesięcy nie prowadziła działalności gospodarczej.
Jeśli więc chcesz pracować na własny rachunek, ale nie jesteś pewien, czy prowadzenie działalności gospodarczej jest rozwiązaniem dla Ciebie, możesz zacząć od takiej formy. To dobry sposób, jeśli na przykład masz tylko kilka dodatkowych zleceń w miesiącu, a przychody nie przekraczają podanego wyżej limitu.
Jeśli jednak przestaniesz spełniać te warunki, bo zaczniesz zarabiać więcej, pamiętaj, że założenie działalności gospodarczej jest konieczne. W przeciwnym razie mogą Cię czekać poważne konsekwencje skarbowe.
Jak założyć działalność gospodarczą?
Obecnie najczęściej praktykuje się założenie działalności gospodarczej online. Wszystkie formalności możesz przeprowadzić przez Internet – nie musisz nawet wychodzić z domu. Wystarczy, że wejdziesz na rządową stronę biznes.gov i będziesz postępować z zamieszczonymi tam wskazówkami.
Potrzebny Ci będzie profil zaufany (założysz go za darmo w każdym banku) lub kwalifikowany podpis elektroniczny (jest to płatne narzędzie). Za ich pomocą podpiszesz wniosek do CEIDG, który jest najważniejszym elementem wymaganym do założenia działalności gospodarczej. Powinieneś dodać do niego załączniki, ale dobrą wiadomością jest to, że je również możesz przesłać online. Nie musisz więc odwiedzać żadnych urzędów, stać w kolejkach czy sporządzać samodzielnie pism.
Założenie działalności gospodarczej online odbywa się całkowicie zdalnie, a ponadto jest w pełni darmowe. Jak zacząć? Wejdź na rządową stronę – tam znajdziesz wszystkie informacje i szybko przejdziesz proces rejestracji.
Samo założenie działalności gospodarczej w Internecie to jednak nie wszystko. Zanim to zrobisz, musisz:
- wybrać nazwę firmy,
- określić, gdzie znajdzie się siedziba firmy – to może być Twoje mieszkanie lub wynajęty lokal,
- określić formę opodatkowania (zwykle przedsiębiorcy korzystają z uproszczonych metod naliczania podatków),
- zdecydować się na sposób księgowania,
- wybrać kody PKD, które opisują, czym będziesz się zajmować.
Jak założyć działalność gospodarczą? Przygotuj wszystkie powyższe dane i dopiero wtedy przystąp do wypełniania wniosku do CEIDG.
Prowadzenie działalności gospodarczej – wyzwania dla młodych przedsiębiorców
Wiesz już, jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Musisz jednak mieć świadomość, że ten krok tak naprawdę stanowi dopiero początek wyzwań, jakie Cię czekają. Niestety aż ¼ firm zamyka działalność przed upływem jednego roku od ich założenia. Dlaczego tak się dzieje?
Na osoby, które zdecydowały się na prowadzenie działalności gospodarczej, czyha sporo zagrożeń. Warto mieć ich świadomość, aby skutecznie sobie z nimi radzić.
Przede wszystkim musisz wiedzieć, że będziesz w pełni odpowiedzialny za siebie i swoich pracowników, jeśli masz zamiar ich zatrudniać. Musisz sam pozyskiwać klientów – nie zrobi tego za Ciebie szef, u którego pracujesz na etacie.
Ponadto, jeśli wpadniesz w długi, odpowiadasz za firmą całym swoim majątkiem – środkami finansowymi, a nawet domem czy mieszkaniem.
Sporym obciążeniem dla młodych przedsiębiorców jest także konieczność odprowadzania składki ZUS. Choć mogą korzystać z ułatwień w postaci tzw. małego ZUS-u, to koszty i tak trzeba brać pod uwagę. Będą one szczególnie odczuwalne, zanim Twoja firma zacznie zarabiać – jej rozwój z pewnością zajmie trochę czasu.
Czy zatem lepiej zrezygnować z prowadzenia działalności gospodarczej? Oczywiście, że nie – trzeba jednak mieć świadomość, że prosta forma i niskie koszty biznesowe idą w parze z pewnymi zagrożeniami i obciążeniami.
Materiał promocyjny.