6 grudnia 2023

Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Które warto znać?

Niebawem czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna? Nie daj się zaskoczyć i poznaj listę najczęściej zadawanych pytań przez rekruterów. Dowiedz się, jak wybrnąć z trudnego pytania, aby zrobić dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy.

Co Pan/Pani wie o naszej firmie?

Najczęstsze pytania na rozmowie o pracę dotyczą firmy, w której chcielibyśmy zostać zatrudnieni. Nieważne czy aplikujemy o pracę w Warszawie, w Krakowie czy w Bochni, np. poprzez https://www.gowork.pl/praca/bochnia;l. Pracodawca chce wiedzieć, dlaczego to właśnie Ty chcesz stać się częścią jego zespołu i bardzo chętnie pozna odpowiedź na to pytanie.

Wciąż zdarzają się kandydaci, którzy na spotkanie rekrutacyjne przychodzą nieprzygotowani. To poważny błąd! Przed rozmową o pracę sprawdź podstawowe informacje o firmie oraz o wybranym stanowisku. Jeśli nie wiesz, co będzie należeć do Twoich obowiązków, drastycznie obniżasz swoje szanse na zatrudnienie. Poznaj cele i wartości firmy, a możesz to zrobić bez wychodzenia z domu, wchodząc na stronę firmową zakładu, czy profil na Linkedin.

Dlaczego właśnie Ciebie powinniśmy zatrudnić?

Co odróżnia Cię od innych kandydatów i dlaczego to właśnie Ciebie powinniśmy zatrudnić? To bardzo często pierwsze pytania na rozmowie o pracę padające z ust rekrutera. Skąd one się biorą? Pracodawca chce wiedzieć, czy znasz swoją wartość i umiesz wyjaśnić, co wyróżnia Cię na tle innych kandydatów. Zastanów się więc jakie unikalne cechy osobowości i atuty posiadasz. Najlepiej pomyśl o nich wcześniej, spisując je na kartce. Następnie w sposób ciekawy przedstaw je rekruterowi. Staraj się nie wyliczać swoich dobrych cech, o wiele lepiej będzie jeśli poprzesz je przykładami z poprzedniej pracy.

Odpowiadając na powyższe pytanie, wspomnij o otrzymanych awansach, uzyskanych certyfikatach oraz ukończonych szkoleniach.

Powiedz kilka słów o sobie

Powiedz kilka słów o sobie oraz co robisz w wolnym czasie. To również najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Powinieneś umieć powiedzieć kilka słów o sobie. Bycie świadomym jest bardzo ważne – nie skupiaj się na kwestiach prywatnych, lecz zawodowych. Wspomnij też, czym się interesujesz i jakie są Twoje pasje. Być może zapunktujesz swoim hobby przed pracodawcą.

Odpowiadanie na pytanie o sobie możesz wcześniej przetrenować z kimś znajomym. Poproś tę osobę o szczerą opinię dotyczącą tego jak mówisz, w jaki sposób się prezentujesz i czy należy coś zmienić.

Jakie ma Pan/Pani oczekiwanie finansowe?

Tego pytania możesz się spodziewać na 99%. Dlaczego pada zapytanie, ile chcesz zarabiać? Pracodawca chce wiedzieć, czy kwota wynagrodzenia, którą przeznacza na dane stanowisko, będzie Cię satysfakcjonować. Bardzo ciężko odpowiedzieć na pytanie dotyczące wynagrodzenia. Jeśli zaniżysz stawkę, ciężko będzie Ci później wynegocjować lepsze warunki pracy. Z kolei gdy powiesz zbyt wysoką kwotę, pracodawca może zdecydować się zatrudnić tańszego kandydata. Najczęściej pytania dotyczące oczekiwań finansowych budzą u kandydatów konsternację, lecz nie sposób ich uniknąć.

Artykuł sponsorowany.

Powiązane treści