Druk wielkoformatowy to specyficzna odmiana druku. Stosuje się ją m.in. w przypadku przygotowywania outdoorowych materiałów o charakterze reklamowym i marketingowym. Takie wydruki można wykonać przy pomocy różnych technik poligraficznych. Wśród nich znajduje się druk solwentowy i druk UV. Co warto wiedzieć o tych dwóch odmianach?
Czym charakteryzuje się druk solwentowy?
Druk solwentowy, znany też jako po prostu solwent, to znana i chętnie wykorzystywana technika druku wielkoformatowego. Cieszy się dużą popularnością ze względu na niską cenę oraz bardzo wysoką trwałość. Pozwala również na dobre odwzorowanie projektu. Co go wyróżnia? Druk solwentowy opiera się na użyciu specjalnego urządzenia nazywanego ploterem atramentowym oraz farb na bazie organicznych rozpuszczalników. Dzięki zawartości rozpuszczalników tusz może wnikać w podłoże, na którym wykonywany jest wydruk i trwale się z nim łączyć. Niestety, zastosowanie takich farb ma też swoje wady. Zawierają one bowiem toksyczne substancje, które wpływają niekorzystnie zarówno na środowisko naturalne, jak i zdrowie człowieka.
Warto przy tym wiedzieć, że wyróżnia się kilka typów druku solwentowego. To:
- twardy solwent – tradycyjna metoda o najniższej cenie i najwyższej trwałości. Wydruki są w stanie przetrwać w niezmienionym stanie od 2 do nawet 7 lat. Jednocześnie technika ta jest najbardziej toksyczna;
- mid solwent – technologia o nieco mniejszej trwałości, jednak wciąż w korzystnej cenie. Wykonane nią wydruki przetrwają do 2 lat;
- eko solwent – najdroższa i najmniej trwała technika. Wydruki wytrzymają poniżej 2 lat. Jednocześnie stanowi najbardziej ekologiczną metodę. Farby nie zawierają toksycznych substancji, przez co są bezpieczne dla ludzi i przyrody. To ciekawa alternatywa dla tradycyjnego solwentu.
Gdzie stosuje się druk solwentowy?
Druk solwentowy z powodzeniem stosuje się w przypadku różnego typu wydruków wielkoformatowych. To m.in. bannery, billboardy, duże plakaty oraz plandeki. W przypadku tradycyjnego solwentu ważne jest, że wykonane przy jego pomocy wydruki mogą znajdować się wyłącznie na zewnątrz budynków, co ma związek z ich toksycznością.
Czym jest druk UV?
Druk UV to zupełnie inna technika niż solwent. Opiera się na użyciu tuszów polimerowych. Poddaje się je działaniu promieni UV, dzięki czemu farby są utrwalane i szybko wysychają. To wygodna i bezpieczna technika. Tusze nie wykazują toksycznego działania, dlatego wykonane w ten sposób wydruki są w pełni bezpieczne dla ludzi i otoczenia. Dzięki temu można umieszczać je wewnątrz budynków. Druk UV wykazuje przy tym odpornością na zniszczenia – wytrzyma nawet niekorzystne warunki atmosferyczne. Jego zaletą jest także fakt, że może być stosowany na różnorodnych podłożach, np. na kartonach, pleksi, płytach PCV itp.
Do czego używa się druku UV?
Druk UV to uniwersalne rozwiązanie – można go wykorzystać do wydruków wielkoformatowych, jak i drukowania niewielkich elementów. W tym pierwszym przypadku przy jego pomocy wykonuje się m.in. szyldy, billboardy, tablice informacyjne itp.
Artykuł partnera.