22 kwietnia 2022

Jak rozjaśniać włosy wodą utlenioną szybko i bez zniszczeń?

Jak rozjaśniać włosy wodą utlenioną? I czy w ogóle warto korzystać z tego starego, domowego sposobu? Te pytania zadaje sobie wiele osób pragnących odmienić swoją fryzurę w zaciszu własnej łazienki. Poniżej przedstawiamy więc wszelkie za i przeciw, tłumaczymy zasadę rozjaśniającego działania wody utlenionej i podpowiadamy, jak korzystać z niej w skuteczny, ale i bezpieczny sposób.

Nadtlenek wodoru, czyli co kryje się w popularnej wodzie utlenionej?

Od wielu już lat nadtlenek wodoru powszechnie stosowany jest do odkażania wszelakich ran i skaleczeń. Dzięki swoim silnym właściwościom utleniającym działa bakteriobójczo i znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie. Stosuje się go także w kosmetologii, a nawet w procesie uzdatniania wody pitnej. Działanie utleniające wykorzystuje się też przy „wyciąganiu” pigmentu z naszych włosów.

Żeby dowiedzieć się, jak rozjaśniać włosy wodą utlenioną, należy w pierwszej kolejności rozważyć jednak wszystkie za oraz przeciw. Taki zabieg może rozjaśnić nasze włosy o kilka tonów, ale pamiętajmy, że zmiana ta będzie permanentna. Nieudany efekt rozjaśniania trzeba będzie przykryć warstwą koloryzującej włosy farby.

Może zainteresuje Cię artykuł: Ile trzymać rozjaśniacz na włosach?

Rozjaśnianie włosów wodą utlenioną – za i przeciw

Czysta woda utleniona jest przede wszystkim tanim i łatwo dostępnym środkiem. Który w dodatku znaleźć powinien się w każdej domowej apteczce. Kupimy go w każdej aptece, drogerii, czy sklepie wielobranżowym. Dlatego też z tego sposobu rozjaśniania korzystały już nasze babcie i mamy. Do dzisiaj jest to metoda stosowana głównie przez ludzi młodych, którzy na przykład w czasie wakacji chcieliby odmienić swój wygląd i wyrazić siebie za pomocą nowej fryzury.

Woda utleniona może niestety mocno przesuszać nasze włosy. Niewłaściwe proporcje, a wręcz stosowanie jej bez uprzedniego rozcieńczenia, mogą wręcz przepalić kosmyki i sprawić, że zaczną się one łamać. W skrajnych wypadkach może podrażnić też skórę głowy i przyczynić się do nadmiernego wypadania włosów. Nadtlenek wodoru może też uczulać. I to nie tylko osoby, które na co dzień zmagają się z innymi alergiami.

Jak rozjaśniać włosy wodą utlenioną – krok po kroku

Na 24 godziny przed przystąpieniem do właściwego zabiegu zawsze należy przeprowadzić próbę uczuleniową. Warto nanieść też niewielką ilość mieszanki na niewidoczne pasemko. Pozwoli to sprawdzić, jaki efekt możliwy jest do uzyskania akurat na naszych włosach.

  1. Zmieszać wodę utlenioną o stężeniu 3% z taką samą ilością letniej wody. Najlepiej będzie zrobić to w butelce z atomizerem.
  2. Równomiernie rozpylić mieszankę na całej długości włosów lub na wybranych partiach, które mają zostać rozjaśnione.
  3. Przeczesać włosy w celu równomiernego rozprowadzenia na nich mieszanki. W tym celu użyć grzebienia lub szczotki do wczesywania odżywek oraz masek.
  4. Pozostawić mieszankę na około 20 minut. Lepiej nie przekraczać tego czasu, aby nadmiernie nie przesuszyć włosów. Zabieg lepiej powtórzyć po kilku dniach niż przedłużać czas działania wody utlenionej.
  5. Włosy umyć delikatnym szamponem i nałożyć na nie ulubioną odżywkę nawilżającą.

Taką metodę można zastosować nie tylko do włosów na głowie. Delikatne rozjaśnianie przy pomocy nasączonego wacika można przeprowadzić też na innych partiach ciała. Oczywiście pod warunkiem wykonania wcześniejszego testu uczuleniowego. Takie rozjaśnianie sprawdzi się na przykład u pań, które chciałyby zamaskować zbyt ciemne włosy na twarzy lub lekko rozjaśnić swoje brwi. Pamiętajmy jednak, aby nigdy nie stosować nadtlenku wodoru na rzęsy, czy też strefy intymne!

Jak zadbać o swoje włosy po rozjaśnianiu?

Kiedy już wiemy jak rozjaśniać włosy wodą utlenioną, warto też zastanowić się nad tym, jak zadbać o nie po tym zabiegu. Nie od dziś wiadomo, że wszystkie zabiegi koloryzacyjne, a tym bardziej rozjaśnianie, niszczą i wysuszają nasze kosmyki. Aby zminimalizować szkody, warto urządzić włosom małe, lecz odżywcze spa.

Po każdym zabiegu rozjaśniania należy skorzystać z odżywki, a najlepiej maski do włosów. Powinien to być produkt głęboko nawilżający i zabezpieczający włosy przed utratą wilgoci. Taką maskę warto pozostawić na przykrytych czepkiem włosach przynajmniej na pół godziny. Po spłukaniu i wysuszeniu zaleca się także zabezpieczyć włosy przy użyciu niewielkiej ilości ulubionego olejku. Dzięki temu zabieg rozjaśniania przy pomocy wody utlenionej stanie się nie tylko prosty oraz tani, ale i bezpieczny dla naszych kosmyków.

Powiązane treści