Rozjaśnianie włosów – ile trzymać rozjaśniacz na włosach?
Rozjaśnianie włosów to proces bardzo poważny a nieodpowiednio przeprowadzony może pozbawić nas pięknych i lśniących włosów, więc warto zrobić go dobrze! Proces rozjaśniania opiera się na zastosowaniu na włosy roztworu nadtlenku wodoru który powoduje otworzenie się włosa i wypłukanie barwnika nie naruszając powierzchni zewnętrznej. Wypłukiwanie się pigmentu zachodzi stopniowo a efektywność tej reakcji zależy w dużej części od stężenia substancji czynnej w naszym roztworze.
Ile trzymać rozjaśniacz na włosach? Jest to bardzo ważna kwestia i nie powinna być traktowana pobieżnie ponieważ trzymanie roztworu dłużej niż 50 min na naszych włosach może doprowadzić do ich zniszczenia. Przy rozjaśnianiu konieczne jest również zachowanie odpowiedniego stężenia roztworu który zagwarantuje nam odpowiedni odcień. Sam roztwór może być mocniejszy lub słabszy jednak jeżeli nasze włosy są jasne powinnyśmy użyć rozjaśniacza ze związkami etanoloaminy spowalaniające zachodzenie całego procesu. W przypadku włosów o mocniejszej barwie stosuje się związki sodu, potasu i węglanu.
- 3% – to stężenie pozwoli rozjaśnić włosy o 1,2 tony np. gdy chcemy ciemny brąz zmienić na jasny.
- 6% – to stężenie rozjaśnia włosy maksymalnie o 3 tony.
- 9% – stosujemy, gdy chcemy rozjaśnić włosy o 4 tony.
- 12% – tak wysokie stężenie pozwala na rozjaśnienie włosów nawet o 7 tonów.
Po rozjaśnianiu włosów a następnie ich farbowaniu stan samego włosa będzie nienajlepszy w związku z tym warto jest w tym okresie szczególnie zadbać o ich stan. Włosy po rozjaśnianiu mogą być przesuszone i często się łamać, jeżeli taki stan jest jeszcze przed farbowaniem warto jest przemyśleć zmianę koloru i zapewnić naszym włosom dłuższy czas na regeneracje.
Jakie mogą być skutki trzymania rozjaśniacza na włosach dłużej niż 50 min?
Rozjaśniacz zawiera stężony nadtlenek wodoru który ma możliwość wybielania naszych włosów, czyli usuwania z nich pigmentu i nadawania im jaśniejszej barwy. Aby zachować bezpieczeństwo nie należy stosować rozjaśniaczy dłużej niż 50 min na naszych włosach. Czym może skutkować stosowanie ich dłużej? W zależności od stężenia możemy liczyć się nawet z „przepaleniem” naszych włosów i ich wypadnięciem. Można stosować dłuższe okłady z rozjaśniacza jedna nie powinno się wykraczać znacznie poza 50 min.
Jak często możesz bezpiecznie zmieniać kolor włosów?
Farbowanie włosów może narazić nas na utratę ich siły i blasku, dlatego zawsze przed rozpoczęciem farbowania powinnyśmy zastanowić się na jak długi czas chcemy utrzymać dany efekt. Farbowanie pozwoli nam utrzymać efekt na pewien czas, więc jeżeli chcemy aby nasze włosy nie straciły koloru i jednocześnie zachowały swoje zdrowie to w celu utrzymania efektu powinno się farbować włosy nie częściej niż w odstępach 2 tygodni. Niestety sytuacja ma się zupełnie inaczej w przypadku zmiany koloru na inny. Zmiana koloru włosów wymaga płukania i rozjaśniania włosów co bardzo mocno osłabia ich stan. Aby zachować zdrowe włosy przy zmianie ich koloru najlepiej odczekać około miesiąca i dać im czas na regeneracje
O czym należy pamiętać przy farbowaniu włosów?
Farbowanie jest procesem który wpływa niekorzystnie na stan włosów dlatego konieczne jest częste używanie środków do pielęgnacji i zapewnienie włosom „odpoczynku” od stosowania rozjaśniaczy. W lepszej sytuacji są kobiety posiadające jasne włosy których nie trzeba tlenić a tym samym sam proces farbowania jest mniej inwazyjny. Regularne odżywianie włosów jest kluczowe aby utrzymać ich dobry stan a w okresach kiedy były one farbowane powinno się częściej stosować odżywki i różnego rodzaju maski.
Alternatywne metody rozjaśniania włosów
Dla kobiet nie chcących używać bardzo skutecznych środków chemicznych w obawie przed zniszczeniem swoich włosów warto jest polecić domową alternatywę. Jednym z przykładów naturalnych środków rozjaśniających jest rumianek. Aby rozjaśnić włosy rumiankiem należy zaparzyć 4 torebki rumianki w jednym litrze wody i odczekać aż ostygnie. Napar należy nałożyć na włosy na około 20 minut po czym zmywamy. Po pierwszym razie powinny pojawić się na naszych włosach jasne refleksy. Jeżeli chcemy uzyskać lepszy efekt wystarczy że będziemy odpowiednią ilość razy stosować tą technikę. Sama metoda nie jest tak inwazyjna jak środki chemiczne dzięki czemu jest bezpieczniejsza i można łatwiej kontrolować końcowy efekt.
Innym alternatywnym sposobem jest użycie cytryny jako rozjaśniacza. Mieszamy sok z cytryny z wodą w proporcjach 1:1 i wcieramy w nasze włosy na około 20 min, po czym spłukujemy. Warto zaznaczyć że aby efekt był wyrazisty wcierać musimy w suche włosy. Płukanka z cytryny należy do bardzo często stosowanych naturalnych metod.