5 września 2022

Jak poradzić sobie z uczuleniem na lakier do włosów?

Każdej kobiecie zależy na tym, aby jej fryzura była bardzo starannie ułożona. W szczególności, jeżeli w grę wchodzą wielkie wyjścia. Nic więc dziwnego, że w ruch idzie lakier do włosów. To chyba taki podstawowy kosmetyk, który można znaleźć na półkach łazienkowych, gdzie mieszkają kobiety. Tylko że nie każda z nich może myśleć o użyciu takiego kosmetyku. Powodem jest uczulenie na lakier do włosów. Czy to oznacza, że już raz na zawsze trzeba będzie pożegnać się ze starannie ułożoną fryzurą?

Alergia na lakier do włosów

Objawy alergiczne na ogół pojawiają się zaraz po użyciu tego kosmetyku. Czasem po kilkunastu minutach, aż lakier lepiej osiądzie na skórze. Dlaczego tak się dzieje, że niektórzy mają uczulenie na ten popularny kosmetyk?

Odpowiedzialne za to mogą być składniki, jakie można znaleźć wewnątrz tego produktu włosów. Nie ma co ukrywać, że duża ilość osób ma do czynienia z alergiami na składniki chemiczne, jakie aktualnie są używane przez producentów. Nie tylko, jeżeli mowa jest o lakierach do włosów, ale również o kosmetykach. Ba! Niektórzy nie mogą spożywać określonych produktów, ponieważ tak mocno „naładowane” są one substancjami chemicznymi i konserwantami. Jednak nie o spożywce będzie mowa, ale o lakierach. W ich składzie znajdują się m.in.:

  • dizaolidinyl urea,
  • imidazolidiny urea,
  • formaldehyd,
  • substancje zapachowe.

Dokładny skład zależny jest od producenta, ale te składniki to podstawa. I to one są w stanie wywołać reakcję alergiczną, jaka naprawdę jest w stanie pojawić się szybko. Jeżeli ktoś jest świadom tego, że ma z tym do czynienia, nie powinien myśleć o tym, że „a nuż się uda”. Tym bardziej, że rozpylanie lakieru do włosów oznaczać może nie tylko na zagrożenie skóry głowy, ale również dróg oddechowych i oczu, jakie znajdują się bardzo blisko włosów.

Objawy alergiczne na lakier do włosów

Aby móc nieco ułatwić alergikom postępowanie, w przypadku wystąpienia reakcji, warto wymienić najpopularniejsze reakcje. Organizm wysyła takie znaki, jak zgrubienia, czy też złuszczenia, których nie można pomylić z łupieżem. To jeden ze znaków, jakie można często pomylić. Jeżeli pojawiły się jakieś białe „placki” na włosach, na ubraniach, trzeba zastanowić się nad lakierem do włosów. Najlepiej zrezygnować z jego użytkowania. Wśród innych objawów, najbardziej klasycznym, jest uczucie pieczenia i świądu. U różnych osób może mieć to zjawisko może mieć zupełnie inną moc. Niektórzy nie będą mogli wytrzymać, więc konieczne na pewno będzie jak najszybsze mycie włosów. U innych wystarczy tylko się podrapać. Pomimo wszystko, lepiej  tak zrezygnować z użytkowania takiego kosmetyku. Tak, aby mieć pewność co do tego, że reakcja alergiczna nie będzie się nasilać. Inne objawy to pęcherze, które mogą doprowadzić także do pojawienia się ropy.

Uwaga! Wyżej wymienione objawy dostrzegalne będą nie tylko na i przy włosach. To również – jak było wyżej wspomniane – oczy i usta. Jeżeli dojdzie do wystąpienia którejkolwiek z reakcji, należy zrezygnować z tego produktu kosmetycznego.

Zapobieganie i przeciwdziałanie

Jeżeli ktoś jest świadom tego, że może mieć do czynienia z alergią na lakier do włosów, powinien takich produktów unikać. Mówi się, że lepiej zapobiegać, niż samodzielnie narażać się na długie i żmudne leczenie (jeżeli ma się do czynienia z naprawdę silną reakcją). Alergia na lakier do włosów najczęściej towarzyszy również innym reakcjom alergicznym, np. na kosmetyki, leki, czy nawet na produkty spożywcze. Osoby, jakie wiedzą, że to u nich rzecz „normalna” na stałe powinny zrezygnować z używania takich produktów.

Można się jednak upewnić, czy faktycznie z taką alergią ma się do czynienia. W tym celu niewielką ilość lakieru należy rozpylić na skórze, najlepiej w zagięciu, przy samym łokciu lub przy nadgarstku. To wrażliwe miejsca, gdzie ewentualna reakcja może nastąpić w ciągu kilku minut. Należy jednak uważać podczas rozpylania, aby lakier nie przedostał się do miejsc szczególnie wrażliwych, jak np. oczy. Jeżeli nic się nie dzieje po ok. 30 minutach, można być pewnym, że lakier stanowi bezpieczny produkt.

Co robić?

Niektórzy jednak zapominają o takim teście skórnym, bezpośrednio aplikując lakier na włosy. Reakcja nastąpiła bardzo szybko. W niektórych przypadkach wystarczy tylko umycie włosów. I to jak najszybciej. Warto w takich przypadkach włosy przepłukać dwa (lub nawet trzy razy!) szamponem i wodą. Dzięki temu można mieć pewność, że cały lakier zostanie spłukany.

Jeżeli jednak dojdzie do mocniejszej reakcji alergicznej, samo mycie włosów może okazać się niewystarczające. Potrzebna może okazać się pomoc medyczna. Wizyta w aptece, a najlepiej u lekarza rodzinnego/specjalisty, który przepisze odpowiednie leki, jakie pomogą pozbyć się przykrych skutków użycia lakieru.

Powiązane treści