17 lipca 2022

Dieta Wege – o czym warto wiedzieć?!

W mediach obecnie z każdej strony wspomina się o zdrowym stylu życia. To właśnie on ma być kluczem do utrzymania przez nas nie tylko zdrowo wyglądające sylwetki, ale także i świetnego samopoczucia. Warto jednak zauważyć, że w sieci praktycznie z dnia na dzień pojawiają się kolejne informacje o nowych metodach komponowania posiłków. Niektóre z nich praktycznie od razu spotykają się z aprobatą wielu dietetyków i techników żywienia, podczas gdy inne niestety wzbudzają coraz to więcej kontrowersji. Niemniej jednak większość z nas decyduje się na to, by wybrać jedną z diet i rozpocząć z nią swoją przygodę. Wśród wszystkich sposobów żywienia, które obecnie cieszą się coraz większą popularnością, znajduje się dieta wege. Niektórzy uważają ją za dietę niezwykle zdrową, podczas gdy inni z kolei uważają ją za dietę dość ryzykowną i restrykcyjną. Wobec tego na czym polega dieta wege i jakie są również jej podstawowe zasady?

Dieta wege – co to za dieta?

Żyjemy w czasach, w których popularność w niezwykle szybki sposób zyskują sobie konkretne trendy i nurty społeczne. Z pewnością więc kojarzymy czym jest weganizm. Obecnie to właśnie on zyskuje sobie ogromną popularność, szczególnie wśród miłośników ekologii i zwierząt. Wobec tego można powiedzieć, że dieta wege polega na tym, by wykluczyć z jadłospisu produkty pochodzenia zwierzęcego. W tym wypadku nie chodzi więc tylko o to, by zrezygnować z mięsa. Wykluczone są także wszystkie inne produkty, które również od zwierząt pochodzą. Nie ma więc w jadłospisie miejsca na mleko, jajka, a nawet i niektóre sery. Co ciekawe, najbardziej restrykcyjne formy diety wegańskiej, zakładają również wykluczenie z diety produkty pochodzenia odzwierzęcego. Zalicza się do nich chociażby produkty takie jak:

  • miód;
  • żelatyna – gdyż zawiera ona w składzie składzie substancje odzwierzęce;
  • albumina;
  • kazeina;
  • koszenila.

Co można jeść na diecie wegańskiej?

Dieta wega wygląda z pozoru na dietę niezwykle restrykcyjną. Warto jednak wiedzieć, że osoby na niej przebywające, podejmują tę decyzję ze względu na przesłanki osobiste. Wynika to przede wszystkim z faktu cierpienia zwierząt, a także ich niehumanitarnego uboju. Jednocześnie, niektórymi kierują zupełnie inne pobudki. Wskazuje się bowiem na to, że w mięsie, które jest wysoko przetworzone i chemicznie pakowane znajduje się wiele substancji rakotwórczych. Z tego też powodu niektórzy z nas całkowicie decydują się na wykluczenie ze swojego jadłospisu zarówno produktów mięsnych i pochodzenia zwierzęcego. Wobec tego pojawia się również pytanie, co na diecie wege można tak naprawdę spożywać? Otóż produktów jest wiele. Zalicza się do nich chociażby:

  • owoce i warzywa – są one cennym źródłem witamin i przeciwutleniaczy;
  • rośliny strączkowe – groch, fasola, soja, soczewica czy nawet i ciecierzyca;
  • pieczywo, ryż i makarony;
  • napoje roślinne – zastępują one mleko;
  • orzechy, nasiona oraz kiełki;
  • tofu, tempeh i seitan.

Dieta wege a substytuty mięsa

Dieta wege wydaje się na pierwszy rzut oka być całkowicie pozbawiona białka. Jest ono jednym z najważniejszych składników odżywczych, które dostarczane jest głównie z pożywienia. Nie jest również tajemnicą, że najwięcej białka znajduje się właśnie w produktach mięsnych. Jednocześnie dieta wege skłoniła osoby na niej przebywające do poszukiwania substytutu mięsa. Weganie najczęściej wykorzystują do tego wspomniane już tofu, tempeh i seitan. Dodatkowo mleko zastępowane jest napojami sojowymi, ryżowymi lub migdałowymi. Warto jednak zauważyć, że białko roślinne nigdy nie będzie wstanie zastąpić białka zwierzęcego. Jest ono mniej efektywne, a także organizm przyswaja je w o wiele wolniejszy sposób.

Jak przejść na dietę wege?

Dieta wega jest dość ciężka jeśli chodzi o jej początek. Wiele osób bowiem zastanawia się jak można na nią przejść. Prawdą jest, że nie da się absolutnie zrobić tego od razu. Nie da się z dnia na dzień odstawić mięsa, białka i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Oczywiście nie wynika to z naszych indywidualnych możliwości- dieta wege zna bowiem śmiałków, którzy zdecydowali się stosować do jej zasad dosłownie z dnia na dzień. Warto jednak zauważyć, że nie będzie to zbyt bezpieczne dla naszego organizmu. Wobec tego jak można przejść na dietę wege? Otóż wskazuje się na to, by proces ten odbywał się etapami. Najpierw warto ograniczyć produkty pochodzenia zwierzęcego, aż do ich całkowitego wykluczenia. Dopiero następnie można rezygnować całkowicie z mięsa, gdyż z pewnością przyjdzie nam to wtedy o wiele łatwiej. Kolejno pamiętajmy także o tym, by stale obserwować reakcję naszego organizmu. Dieta wege nie jest przeznaczona dla wszystkich, a nasze organizmy będą na nią reagować w sposób indywidualny. Warto się przygotować na to, że w pierwszych dniach przechodzenia na dietę wege możemy odczuwać:

  • rozdrażnienie i zmienne nastroje – co jest głównie wynikiem niedoboru składników odżywczych;
  • zmęczenie – również wynikające z nagłej zmiany diety;
  • problemy trawienne – to z kolei wynika z nagłego zwiększenia w diecie roślin strączkowych, do których nasz przewód pokarmowy musi się po prostu przyzwyczaić.

Niemniej jednak warto zauważyć, że objawy te powinny ustąpić maksymalnie po kilku dniach. Jeśli jednak stan ten będzie się przeciągał, wówczas o wiele lepiej będzie przerwać dietę wege i powoli powracać do normalnego stylu życia.

Dla kogo jest dieta wege?

Wiele osób może się zastanawiać, czy dieta wege jest dla nich? Otóż z teoretycznego punktu widzenia można powiedzieć, że przejście na dietę wege nie jest niebezpieczne i nie powinno doprowadzić do tego, że nasze zdrowie się drastycznie pogorszy. Niemniej jednak osoby, które regularnie ćwiczą, mają ciężką, fizyczną pracę, mają problemy związane z układem pokarmowym, cierpią na niedobory składników odżywczych lub anemię nie powinny decydować się na dietę wege. W ich przypadku będzie miała ona niekorzystny wpływ na ich zdrowie, a także może doprowadzić do zaostrzenia objawów chorobowych. Warto więc o tym pamiętać. W przeciwnych przypadkach, jeśli cieszymy się pełnią zdrowia, to możemy spróbować przejść na dietę wege i samodzielnie sprawdzić, czy jest ona dla nas odpowiednia.

Czy dieta wege jest zdrowa?

Dieta wege wywołuje tak naprawdę wiele kontrowersji. Wynika to z faktu wykluczenia właśnie mięsa, a także nabiału, który jest produktem odzwierzęcym. Wielu dietetyków tak naprawdę potępia tego typu dietę. To właśnie mięso jest dla nas głównym źródłem białka, którego nie da się zastąpić białkiem pochodzenia roślinnego. Jednocześnie nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań do takich praktyk. Jedynym efektem niepożądanym jest początkowe osłabienie organizmu, które pojawia się w pierwszych kilku dniach przejścia na dietę wege. Niemniej jednak osoby, które były poddawane badaniom i testom, podczas diety wege, nie wskazywały na żadne pogorszenie się nastroju, obniżenie odporności organizmu czy inne efekty niepożądane. Można nawet powiedzieć, że wprowadzenie do swojego jadłospisu dużej ilości owoców i warzyw, będzie niezwykle pozytywną zmianą. Uzupełnimy bowiem w ten sposób wszelkie niedobory witamin i minerałów, a także dostarczymy cenne antyoksydanty, które chronią komórki naszego organizmu przed procesami starzenia.

Czy warto przejść na dietę wege?

Jeśli ktokolwiek zastanawia się, czy warto przejść na dietę wege, to nie da się udzielić na to jednoznacznej odpowiedzi. Dlaczego? Otóż sami musimy zdecydować, który sposób odżywiania się będzie dla nas najlepszy. Jeśli więc nie kierują nami powody moralne i etyczne, a chcemy po prostu przejść na dietę wege, by ją przetestować, to nie ma ku temu najmniejszych przeciwwskazań. Dietę wege można w każdej chwili przerwać, jeśli poczujemy, że nie jest ona odpowiednia dla naszego organizmu. Pamiętajmy jednak, by zawsze słuchać potrzeb własnego organizmu i nie działać wbrew nim. W ten sposób zapewnimy sobie zarówno zdrowie i dobre samopoczucie. Istnieje bowiem wiele, innych rodzajów diet, więc z pewnością- metodą prób i błędów- znajdziemy taki, który będzie nam odpowiadał. Spróbować zawsze warto.

Powiązane treści