18 lipca 2022

Dieta alkaliczna – co warto o niej wiedzieć?

Nie da się ukryć, że coraz więcej osób zaczyna interesować się tym, co „ląduje” na ich talerzach. Pojawiła się bowiem niekwestionowana konieczność zadbania o siebie i swoją własną sylwetkę. Niemniej jednak dieta jest nie tylko kluczem do kontrolowania wagi. Odpowiednio dobrana i zbilansowana jest nam również wstanie zagwarantować odpowiednie samopoczucie. Warto zauważyć, że praktycznie do chwila dietetycy i inni badacze prezentują nam coraz to nowe sposoby żywienia i diety, które sprawdzą się w przypadku niektórych z nas. Taka różnorodność pozwala więc wybrać „coś” dla siebie. Jednocześnie obecne to dieta alkaliczna cieszy się największą popularnością. Choć jej nazwa może brzmieć dość mistycznie, to jednak może stać się najważniejszą, zdrową zmianą w naszym życiu. Na czym więc polega dieta alkaliczna?

Czym jest dieta alkaliczna?

Dieta alkaliczna- choć zyskała sobie niekwestionowaną popularność dopiero od niedawna, to jednak była ona znana od wielu lat. Tak naprawdę dieta ta przez wielu specjalistów i techników żywienia, jest uważana za jedną ze zdrowszych i co najważniejsze także i bezpieczniejszych dla naszego zdrowia. Dlaczego? Otóż dieta alkaliczna ma wspomagać utrzymanie równowagi kwasowo zasadowej naszego organizmu. Wobec tego przyczyni się ona nie tylko do usprawnienia procesów, jakie w naszym organizmie zachodzą, ale także będzie wspierała zachowanie podstawowych funkcji, a także i nasze, dobre samopoczucie. W diecie alkalicznej chodzi głównie o to, by ograniczyć spożywanie produktów, które mają charakter kwasowy. Odnosi się więc to do:

  • mięs;
  • wędlin;
  • produktów zbożowych.

W codziennym jadłospisie osób, którzy wybrali dietę alkaliczną mają za to dominować warzywa oraz owoce, a także tłuszcze, jednak tylko te, które są pochodzenia roślinnego. Z kolei z dodatków warto wybierać migdały, orzechy, czy także ziarna słonecznika. Choć dieta alkaliczna w pierwszej kolejności może wydawać się dość restrykcyjna i nawiązująca do weganizmu, to jednak pamiętajmy, że zakłada ona ograniczenie a nie całkowite wykluczenie produktów mięsnych i zbożowych.

Dla kogo przeznaczona jest dieta alkaliczna?

Chciałoby się powiedzieć, że dieta alkaliczna jest dla każdego. Tak naprawdę, już na pierwszy rzut oka wygląda ona niezwykle zdrowo i smacznie. Warto jednak pamiętać, że istnieje grupa osób, dla której dieta ta będzie miała wyjątkowo duże znaczenie i niezwykle pozytywny wpływ na organizm. Dieta alkaliczna jest bowiem dietą, która ma za zadanie odkwasić organizm. Z pewnością pojęcie „zakwaszenie organizmu” nie jest nam obce. Jednocześnie jest ono poniekąd błędnie interpretowane. Zwykle utożsamiamy je z kwasicą, która jest stanem chorobowym realnie zagrażającym naszemu życiu. Zakwaszenie organizmu tak naprawdę odnosi się zupełnie do czego innego. Nie obniża się wówczas poziom pH krwi wynikający z badania gazometrycznego. Zakwaszenie organizmu to pojęcie określające proces, odnoszący się do spożytkowania przez nasz organizm niewyobrażalnych zasobów energii w momencie, kiedy spożywamy produkty kwasotwórcze. Wówczas procesy zachodzące w organizmie mają za zadanie utrzymać prawidłową równowagę kwasowo-zasadową. Wobec tego dieta alkaliczna jest szczególnie polecana osobom z objawami zakwaszenia organizmu do których należy:

  • osłabienie i ogólne zmęczenie;
  • zmniejszenie odporności i zwiększenie podatności na infekcje;
  • problemy ze skórą;
  • zatrzymywanie wody w organizmie;
  • obrzęki i opuchnięcia;
  • problemy z koncentracją;
  • problemy z zasypianiem;
  • ogólne pogorszenie się nastroju.

Dodatkowo dieta alkaliczna jest również rekomendowana przy predyspozycjach do zakwaszenia organizmu. Wówczas mowa tu o osobach, które:

  • spożywają nadmierne ilości soli;
  • nie uwzględniają w diecie porcji warzyw i owoców;
  • pija bardzo duże ilości kawy lub mocnej, czarnej herbaty;
  • jedzą zbyt duże ilości przetworzonej żywności oraz nie stronią od słodyczy;
  • jedzą zbyt duże ilości mięsa i wędlin, a także i pieczywa.

W ich przypadku najważniejsze staje się więc nie dopuszczenie do zakwaszenia organizmu, w czym oczywiście pomaga dieta alkaliczna. Ciekawostką jest fakt, że ten sposób odżywiania ma również ogromne znaczenie w przypadku osób o skłonnościach depresyjnych i dużych wahaniach nastroju. Wówczas dieta alkaliczna przyczyni się do szybkiej i skutecznej poprawy ich samopoczucia.

Jakie są zasady diety alkalicznej?

Dieta alkaliczna bazuje na zasadach, które poniekąd są wyznacznikiem zdrowego i zbilansowanego sposobu odżywiania. Nie bez powodu dietę tą nazywa się po prostu „zdrową”. Osoby, które zdecydują się przejść na dietę alkaliczną przede wszystkim muszą skupić się na zachowaniu racjonalizmu w komponowaniu swoich posiłków. Nie oznacza to, że trzeba całkowicie wykluczyć mięso, jednak warto mocno ograniczyć jego spożycie.  Główną zasadą diety alkalicznej jest także spożywanie dużych ilości owoców i warzyw, które tak naprawdę powinny stanowić podstawę każdego posiłku- z włączeniem śniadania. Jadłospis także musi składać się z produktów o działaniu alkalizującym czyli zasadowym. Ich udział w diecie powinien wynosić 60%- co najmniej. Z kolei pozostałe 40% mają stanowić produkty o charakterze kwasowym. Co więcej, wśród zasad diety alkalicznej występuje również:

  • regularność – posiłki powinny być spożywane w regularnych odstępach czasowych i najlepiej także o podobnych porach każdego dnia;
  • 4-5 posiłków – mowa tu o zachowaniu złotej zasady podziału posiłków i o jedzenie mniejszych porcji, za to nieco częściej;
  • nawadnianie – utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu ma w diecie alkalicznej kluczowe znaczenie. Zgodnie z jej założeniami minimum wypijanej przez nas wody to 2 litry. Dla jeszcze lepszych efektów, zaleca się picie wody mineralnej z dodatkiem soku z cytryny.
  • owoce bez cukru – mowa tu przede wszystkim o tym, że owoce stanowią podstawę diety alkalicznej, o ile będą to owoce o minimalnej ilości cukru.
  • ograniczenie soli – odnosi się to głównie do sposobu w jaki doprawiamy swoje potrawy. Postarajmy się bowiem efektywnie ograniczyć, a być może nawet całkowicie wykluczyć sól z naszych dań;
  • ograniczenie produktów wysoko przetworzonych – mowa tu głównie o daniach typu fast-food a także o słodyczach i innych produktach, zwierających wysokie ilości konserwantów.

Co jeść na diecie alkalicznej?

Wspomniane już zostało, że dieta alkaliczna bazuje na produktach alkalizujących. To one w dużej mierze powinny stanowić podstawę naszego jadłospisu. Jednak jakie to są produkty alkalizujące? Otóż wspomniane już warzywa i owoce. Jednocześnie jeśli nie chcemy, by ich alkalizujące właściwości zostały w jakiś sposób pomniejszone, to powinniśmy spożywać je pod postacią surową.

Właściwości odkwaszające organizm mają takie warzywa jak chociażby: brokuły, dynia, buraki, marchew, bakłażan, cukinia oraz seler.  Z kolei jeśli mowa tu o owocach to nie może w diecie zabraknąć świetnie nam znanych cytrusów. Najlepiej sprawdzi się grapefruit, kiwi, banany, cytryny, maliny, arbuzy lub nawet i awokado. W diecie alkalicznej zaś powinniśmy unikać borówek i żurawiny, gdyż zawierają one niezwykle duże ilości cukrów.

Dieta alkaliczna dopuszcza również picie naturalnych, świeżo wyciskanych soków z cytrusów. Nie można również zapomnieć o nabiale. Mleko, jaja czy ser również są wysoko rekomendowane i zalecane. Wspomniane również zostało, że warto ograniczyć spożywanie produktów zbożowych. Jednocześnie kasza jaglana jest rekomendowana i można spokojnie komponować z nią posiłki podczas diety alkalicznej. Pamiętajmy, że stosowanie się do ściśle określonych zasad diety alkalicznej przyniesie prawdziwie spektakularne efekty. Przede wszystkim pomoże nam ona kontrolować masę ciała, a także doprowadzi do polepszenia naszego samopoczucia.

Warto również wspomnieć, że dieta alkaliczna nie ma ograniczeń czasowych. W praktyce więc oznacza, że możemy pozostawać na niej przez całe życie, o ile tylko jej działanie i efekty będą dla nas pozytywne. Dieta alkaliczna jest uważana za dietę zdrową, a co za tym idzie jest ona zalecana wszystkim, bez względu na wiek, płeć czy obecną wagę.

Powiązane treści