Gnidy, czyli jaja wszy głowowej, to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów wszawicy. Ich obecność u podstawy włosów niezawodnie świadczy o nieprzyjemnej chorobie pasożytniczej i powinna skłonić do jak najszybszego rozpoczęcia leczenia. W dobie łatwej dostępności skutecznych preparatów na wszy, rozwiązanie problemu wszawicy nie stanowi wielkiego wyzwania. Z naszego artykułu dowiesz się, jak usunąć gnidy bez konieczności skracania włosów dziecka i z gwarancją całkowitego pozbycia się pasożytów.
Wszawica – co to za choroba?
Wszawica jest chorobą pasożytniczą, która niesłusznie budzi skojarzenia wyłącznie ze środowiskami patologicznymi. W rzeczywistości wszawicą może się zarazić każdy – na przykład w środkach komunikacji publicznej, w przebieralni, w sklepie etc.
Największą grupę ryzyka wszawicy stanowią dzieci uczęszczające do żłobka i przedszkola, co wynika z faktu, iż maluchy zwykle są ze sobą bardzo blisko, bawiąc się dotykają się głowami, pożyczają sobie różne przybory higieniczne itd. Są to idealne warunki do rozprzestrzeniania się wszawicy.
Gnidy – sygnał wszawicy
Czy wiesz, że powszechnie kojarzony z wszawicą świąd skóry głowy, karku i twarzy nie pojawia się od razu po zarażeniu, ale dopiero po około 10-14 dniach? Stąd tak ważne jest, aby wiedząc, że np. w placówce dziecka stwierdzono przypadek wszawicy, przeprowadzać regularne przeglądy głowy pociechy.
Podczas takiego przeglądu szczególną uwagę zwracamy na podstawę włosów, czyli okolicę przy samej skórze. To tam można zauważyć charakterystyczne, szarawe jajeczka, przyczepione do włosów tzw. cementem. Są to gnidy, których obecność na głowie jednoznacznie świadczy o wszawicy.
To warto wiedzieć:
Dorosłych osobników wszy praktycznie nie da się dostrzec gołym okiem w gęstwinie włosów.
Sięgnij po preparat na wszy
Od razu zaznaczmy, że samo wyczesanie gnid niewiele pomoże. Poza jajami na głowie bytują już także dorosłe osobniki. Leczenie wszawicy musi mieć zatem charakter kompleksowy i obejmować przede wszystkim sięgnięcie po specjalistyczny preparat na wszy.
Na rynku znajdziemy wiele tego typu środków. Po najlepsze warto zajrzeć do apteki. Zdecydowanie najwygodniejsze są preparaty w formie sprayu, które działają kontaktowo i likwidują do 100% pasożytów (w tym ich aktywne stadia rozwojowe, czyli gnidy) już po pierwszej aplikacji.
Rada:
Dobrze będzie wybierać preparaty, które nie zawierają środków owadobójczych – są najbezpieczniejsze dla ludzi, a przy tym dla środowiska.
Po użyciu preparatu możemy już przejść do kolejnego etapu, czyli…
Wyczesywanie gnid
Po tym, jak preparat ususzy gnidy, ich usunięcie z włosów będzie nieco łatwiejsze. Nadal jednak jaja wszy są przytwierdzone do podstawy włosów wspomnianym cementem, stąd najlepiej będzie sięgnąć po grzebień o bardzo gęstym rozstawie zębów (takie grzebienie często są dołączone do preparatów na wszy).
Część gnid opadnie na podłogę i ubrania, dlatego nieodłącznym elementem leczenia wszawicy i zapobiegania jej rozprzestrzenianiu się jest przeprowadzenie wielkich porządków w domu, z odkurzaniem i myciem podłóg, praniem ubrań, różnego rodzaju tkanin itd.
Po wyczesaniu gnid pozostaje jeszcze dokładne umycie włosów dziecka. Dla pewności można to zrobić przy użyciu szamponu na wszy, choć nie jest to konieczne, o ile wcześniej zastosowaliśmy dobrej jakości preparat do leczenia wszawicy.
Więcej o tym, jak usunąć gnidy, przeczytasz w artykule na stronie internetowej https://nitolic.pl/artykuly/jak-usunac-gnidy-poradnik-krok-po-kroku/.
Na koniec jeszcze ważna wskazówka. O wiele lepiej jest zapobiegać wszawicy niż ją leczyć. Obecnie na rynku są już dostępne skuteczne preparaty o działaniu profilaktycznym, które uniemożliwiają pasożytom zagnieżdżenie się na głowie nowego żywiciela.
Warto rozważyć używanie takiego środka, zwłaszcza w sytuacji, gdy wiemy, że dziecko może mieć kontakt z nosicielem wszawicy, uczęszcza do żłobka czy przedszkola, wyjeżdża na obóz czy kolonie, a także podczas rodzinnych wakacji w hotelu czy pensjonacie.
To jest lek/wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną treścią ulotki dołączonej do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Artkuł gościnny.