29 sierpnia 2023

Zabawy ruchowe dla dzieci w wieku przedszkolnym

Dla zdrowego rozwoju, dzieci od najmłodszych lat potrzebują bezwzględnie aktywności fizycznej. Ruch w połączeniu z dobrze zbilansowaną dietą wpływa pośrednio na prawidłowy rozwój mózgu, a finalnie na zdrowie. Eksperci uzupełnili nawet tradycyjną Piramidę Zdrowego Żywienia o ten aspekt, uznając za nierozłączny element dobrego bytu.

Aktywność fizyczna łączy naukę i dobrą zabawę

Wiek przedszkolny to najlepszy moment by dbać o zdrowe nawyki, szczególnie, że w łatwy i kreatywny sposób możemy przeprowadzać zabawy ruchowe. W ciągu dnia dzieci powinny mieć zapewnione przynajmniej pół godziny regularnej aktywności, natomiast w pozycji siedzącej, maluchy powinny spędzać maksymalnie około godziny. Istotne by w domu zorganizować również bezpieczną przestrzeń do zabawy dzieci. Na zachętę, powinniśmy wykorzystywać autorytet jakim pociechy darzą dorosłych, dając przykład zdrowego trybu życia.

Ćwiczenia nie jedno mają imię

Ruch oddziałuje pozytywnie na licznych płaszczyznach, stymuluje pracę mózgu, wpływa na układ nerwowy, krążeniowo-naczyniowy oraz oddechowy, co finalnie poprawia nawet odporność. Przedszkolaki są dodatkowo niezwykle chłonne, dlatego chcąc nabywać nową wiedzę, uwielbiają naukę przez zabawę. To najlepsza metoda, by dzieci zdobywały umiejętności oraz rozwijały swoje zainteresowania.

W przedszkolu podstawa programowa, skonstruowana jest w taki sposób, by jak najwięcej przyswajać właśnie w formie zabawy. Pozornie proste czynności jak gra w piłkę, skakanie przez skakankę, zajęcia rytmiczne wpływają na rozwój motoryczny. Zachęcając dzieci do samodzielnych działań, pobudzimy ich kreatywność. Zważając na walory edukacyjne, stymulując wszystkie procesy poznawcze, w przyjemny sposób możemy przekazywać wiedzę, by maluchy mogły lepiej poznawać świat oraz samych siebie. Zabawy ruchowe odgrywają wielką rolę również w procesach społecznych, podczas zajęć grupowych dzieci uczą się empatii oraz jak zrozumieć własne emocje. Stwarzajmy dzieciom przestrzeń, która rozbudza kreatywność oraz kształtuje indywidualny rozwój intelektualny oraz ruchowy.

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.

Powiązane treści