Bieganie jest jedną z najłatwiej dostępnych form wysiłku fizycznego. Nie jest to sport wymagający dużych ilości specjalistycznego sprzętu ani kupowania comiesięcznych karnetów. Obserwując ilości biegaczy w lasach, parkach i na miejskich chodnikach można zauważyć, że popularność biegania wzrasta. Co daje bieganie? Jakie korzyści przynosi regularne uprawianie tego sportu?
Bieganie – zalety
Na pytanie, co daje bieganie, nie sposób odpowiedzieć jednym zdaniem. Zalet uprawiania takiej formy aktywności fizycznej jest naprawdę wiele. W zależności od indywidualnej sytuacji i okoliczności, tym, co zdecyduje o rozpoczęciu lub kontynuowaniu biegania może być:
- niewielki koszt uprawiania biegania, brak konieczności kupowania drogiego sprzętu czy karnetów wstępów (wystarczą dobre buty i wygodny strój sportowy);
- elastyczność czasowa – biegać można o dowolnej porze dnia, przez wybrany przez czas, przez co łatwo dopasować treningi do swojego planu dnia;
- biegać można samemu, albo dołączyć do jakiejś grupy biegaczy; kluby i drużyny powstają niemal każdej miejscowości. Wspólne treningi mogą pozwolić na lepszą motywację;
- bieganie jest przyjemne, stymuluje wydzielanie endorfin, a zmęczeniu fizycznemu towarzyszy relaks, wyciszenie myśli i zmniejszenie stresu;
- bieganie jest zdrowe, wpływa pozytywnie na poprawę ogólnej formy i wydolności, rozwija samodyscyplinę, poprawia samoocenę.
Niezależnie od tego, z jakiego powodu decydujemy się na bieganie, regularne podejmowanie tego wysiłku przynieść może bardzo wymierne korzyści dla zdrowia, formy i sylwetki.
Bieganie a zdrowie – najważniejsze korzyści
Korzyści z biegania w obszarze zdrowia i ogólnej wydolności organizmu są nie do przecenienia. Potwierdzono, że regularna aktywność fizyczna, o poziomie dostosowanym do możliwości organizmu, przyczynia się do poprawy stanu zdrowia.
Bieganie działa stymulująco na pracę serca, zmniejszając ryzyko występowania chorób układu krążenia, stanowiących jedną z najpoważniejszych przyczyn zgonów. Więcej ruchu to również mniejsze ryzyko wystąpienia innych chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze i otyłość. Bieganie sprzyja utrzymaniu w odpowiedniej formie układu kostno-mięśniowego. To szczególnie ważne w sytuacji, kiedy wiele osób prowadzi ze względu na pracę raczej siedzący tryb życia.
Do korzyści z biegania należy zaliczyć również pozytywny wpływ na nastrój, ogólne samopoczucie, samodyscyplinę i poczucie własnej wartości. Choć jest to aktywność fizyczna, ma zbawienny wpływ na zdrowie psychiczne. Pozwala zachować równowagę emocjonalną, wyciszyć stres, nabrać dystansu. Potwierdzono, że regularne uprawienie sportu, na przykład biegania, może być jedną z metod wspomagających terapię depresji i przeciwdziałających nawrotom choroby.
Bieganie a sylwetka
Bieganie, jak każda regularnie uprawiana aktywność fizyczna, przyczynia się do łatwiejszego uzyskania deficytu energetycznego. W związku z tym, w połączeniu ze zbilansowaną dietą, może być elementem wspomagającym utratę masy ciała. Bieganie pomaga walczyć z nadwagą i nie dopuścić do powstania otyłości.
Wpływ biegania na sylwetkę nie ogranicza się jednak wyłącznie do ułatwienia zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej. Ruch sprzyja modelowaniu sylwetki i budowaniu mięśni. Szczególnie dużo zyskać może wygląd nóg, które stają się dużo smuklejsze.
Dzięki wzmocnieniu mięśni, stawów i ogólnie systemu szkieletowego, udaje się eliminować bóle kręgosłupa, co nie pozostaje bez wpływu na sylwetkę. Bez bólów kręgosłupa dużo łatwiej jest nosić się prosto, wyglądać młodziej i czuć się zdecydowanie lepiej.
Bieganie a zdrowie – kiedy należy zachować ostrożność?
Bieganie jest zdrowym i łatwo dostępnym sposobem na poprawę sprawności fizycznej. Trzeba jednak pamiętać o sytuacjach, w których rozpoczęcie treningu biegowego należy skonsultować z lekarzem i ewentualnie zamienić na spacery czy nordic walking.
Zwykle z biegania powinny zrezygnować osoby bardzo otyłe, u których wysiłek taki może nadmiernie obciążać stawy i układ sercowo-naczyniowy. Nie jest to również odpowiedni rodzaj treningu dla cierpiących na dysfunkcje systemu szkieletowego, takie jak. np. zaawansowana osteoporoza i choroby serca. Również zaawansowana ciąża stanowi przeciwwskazanie do forsownych treningów biegowych.