Panie regularnie korzystające z basenów nie chcą zwykle rezygnować z pływania podczas okresu. Nie ma w tym nic dziwnego – pływanie pozwala rozluźnić spięte mięśnie i ułatwia zrelaksowanie się także w tym okresie cyklu. Jak jednak przygotować się do wizyty na basenie w czasie okresu? Czy tampony na basenie to dobre rozwiązanie? Czy można z nich zrezygnować podczas pływania?
Okres a basen – dlaczego nie warto rezygnować z pływania?
Menstruacja występuje jako zjawisko fizjologiczne u wszystkich kobiet w wieku rozrodczym, średnio co 28 dni. Krwawienie miesięczne trwa przeciętnie około tygodnia. Gdyby panie miały w tym czasie rezygnować ze wszystkich form aktywności fizycznej, w tym pływania, oznaczałoby to przestoje obejmujące jedną czwartą każdego miesiąca. Tymczasem pływanie i kąpiel podczas okresu ma dobroczynny wpływ na układ szkieletowo-mięśniowy, pozwala niwelować napięcia i zdecydowanie zmniejsza stres. To świetna forma relaksu i zmniejszenia bólu, który towarzyszy czasem okresowi. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu, w czasie okresu nie trzeba zmieniać swoich przyzwyczajeń.
Kąpiel podczas okresu – na co uważać na basenie?
Kąpiel podczas okresu, nawet podczas korzystania z publicznych basenów i pływalni, jest możliwa i całkowicie bezpieczna. Konieczne jest jednak zadbanie o własny komfort oraz odpowiednią higienę. Najważniejsze jest odpowiednie zabezpieczenie przez zabrudzeniem krwią menstruacyjną wody w basenie. W tym zakresie świetnie sprawdzą się tampony na basen. Pozwolą w dyskretny sposób zabezpieczyć wodę basenową przed zanieczyszczeniem, pozwalając ukryć comiesięczna przypadłość kobiety przed pozostałymi pływakami.
Aby tampony spełniły swoją funkcję, należy pamiętać o aplikacji nowego tuż przed wejściem na pływalnię oraz zmianie na suchy niezwłocznie po wyjściu z basenu.
Tampony na basenie – jakie wybrać?
Tampony na basenie są rozwiązaniem pozwalającym na korzystanie z pływalni niezależnie od fazy cyklu. Dają poczucie higieny oraz uniezależnienia się od pewnych okoliczności, które mogłyby stanowić przeszkodę w uprawianiu sportu. Jakie tampony wybrać?
Do wyboru są w zasadzie trzy opcje:
- tampony używane regularnie, w rozmiarze i poziomie chłonności dostosowanym do indywidualnych potrzeb kobiety w określonym dniu krwawienia;
- specjalne tampony basenowe, wykonane z gąbki i pozbawione sznureczka;
- tampony z prebiotykiem, chroniące prawidłową florę bakteryjną kobiecego układu płciowego i zabezpieczające przez infekcjami intymnymi oraz układu moczowego.
Zwykle wystarczające są tampony wykorzystywane zazwyczaj, nie ma przy tym konieczności stosowania większych lub bardziej chłonnych niż zwykle. Wystarczy pamiętać jedynie o ich zmianie tuż przed i niezwłocznie po pływaniu. Kobiety, mające skłonność do infekcji intymnych, mogą pokusić się o specjalne tampony z prebiotykiem. Tampony na basen, wykonane z gąbki, są natomiast bardzo chłonne, występują jednak w jednym rozmiarze. Ich aplikacja, ze względu na brak sznureczka może powodować, przynajmniej na początku, pewne trudności.
Okres i basen bez tamponu – czy to możliwe?
Okres i basen bez tamponu – czy to w ogóle możliwe? Wiadomo, że zabezpieczenie wody w basenie przed zanieczyszczeniem jest koniecznością. Podpaski na basen nie są dobrym rozwiązaniem. Podpaska nasiąkając wodą może się rozpaść, poza trym jej chłonność nie jest wystarczająca do tak dużych ilości wilgoci. Użycie podpaski mogłoby się więc zakończyć wyciekiem płynów fizjologicznych do wody basenowej.
Czy tampony na basenie są więc jedynym rozwiązaniem podczas okresu? Okazuje się, że równie dobrze sprawdzają się wielorazowe kubeczki menstruacyjne. Ich stosowanie wymaga jednak odpowiednio dobranego rozmiaru oraz pewnej wprawy w zakładaniu i wyjmowaniu. Panie, które zwykle korzystają z takiego rozwiązania, nie muszą nic zmieniać również podczas wizyt na basenie. Kubeczek menstruacyjny jest w takich sytuacjach wystarczająco szczelny. Dla pozostałych kobiet najwygodniejszym i najpewniejszym rozwiązaniem będą jednak z pewnością tampony.