19 kwietnia 2024

Wybierasz się do Albanii? To musisz wiedzieć

Wakacyjny okres zbliża się wielkimi krokami, a wyjazd na urlop z pewnością warto zaplanować nieco wcześniej. Albania jako kraj turystyczny rozwija się z każdym rokiem coraz bardziej. Często porównywana do Chorwacji pod względem krajobrazów i klimatu, zyskuje coraz większe zainteresowanie wśród turystów. Jeśli wybierasz się na wakacje do Albanii, powinieneś wiedzieć kilka rzeczy, które mogą Ci się przydać podczas podróży. Warto również rozważyć, czy chcesz podróżować do Albanii samodzielnie, czy może skorzystać z wycieczki objazdowej.

Jakie dokumenty potrzebne w Albanii?

Podróżujący często przed wyjazdem zastanawiają się, jakie dokumenty przydadzą im się w danym kraju. Polacy potrzebują jedynie dowodu osobistego, aby wjechać do Albanii. Mogą mieć przy sobie również ważny paszport lub paszport tymczasowy. Obywatele polscy nie potrzebują wizy, aby przebywać w Albanii, jeżeli wyjazd trwa do 90 dni w ciągu 180 dni. Dłuższy pobyt może zostać załatwiony w Urzędzie Imigracyjnym. Należy pamiętać, że dokument, z którym podróżujemy, powinien być ważny na co najmniej 3 miesiące przed datą opuszczenia Albanii.

Albańska waluta – jak nabyć?

W Albanii walutą jest lek albański, który jest dosyć mało popularny i ciężko dostępny w Polskich kantorach. Warto więc zaopatrzyć się w euro, którym w wielu restauracjach czy hotelach można płacić w Albanii. Będąc na miejscu, można również euro spokojnie wymienić, lecz nie warto wybierać dużej ilości waluty albańskiej, jeśli nasz wyjazd nie będzie trwał długo. Może się okazać, że po powrocie do kraju będziemy mieli problem z wymianą pieniędzy na polskie, ponieważ lek albański nie jest chętnie skupowany w naszym kraju.

Pogoda w Albanii – kiedy jechać na urlop?

Klimat śródziemnomorski panujący w Albanii jest podobny do klimatu w Chorwacji czy we Włoszech. Najcieplejszymi miesiącami w roku jest przedział czerwca-sierpnia, kiedy najwyższa temperatura może sięgać nawet 40 stopni. W cieplejsze miesiące ruch turystyczny z pewnością będzie większy, to nie ulega wątpliwości. Chcąc jechać poza sezonem, warto jeszcze rozważyć maj lub wrzesień, gdzie temperatury przeważnie oscylują w granicach 25 stopni. Jeśli jednak marzy Ci się wypoczynek w gorącym słońcu nad brzegiem krystalicznego morza, warto rozważyć wspomniany termin od czerwca do sierpnia. Wtedy pogoda jest najcieplejsza i można korzystać z uroków albańskich plaż bez granic.

Komunikacja miejska w Albanii

Mogłeś często słyszeć, że albańska komunikacja miejska woła o pomstę do nieba. Brak przystanków, określonych rozkładów jazdy, to prawdziwa zmora dla turystów. Do komunikacji między miastami przeważnie używane są autobusy, które jednak nie należą do jednej firmy przewozowej. Przeważnie przejazdami zajmuje się kilku prywatnych przewoźników, posiadających mniejsze lub większe firmy. Stąd może pojawiać się niewielka konsternacja, kiedy z jednego przystanku autobusy odjeżdżają w różne strony i zatrzymują się często na nieoznakowanych przystankach, na stacjach benzynowych czy po prostu na ulicach. Rozkład jazdy jest bardzo umowny i najczęściej busy odjeżdżają, kiedy będzie komplet. Rzadziej jest to spotykane w połączeniach między większymi miastami, tutaj autobusy kursują raczej w dokładnej porze rozkładu. Warto jednak pytać o odjazdy już będąc na miejscu lub mieszkańców, którzy są dobrze zorientowani w rozkładach komunikacji. Ostatnie kursy odbywają się przeważnie do zachodu słońca. Nie do wszystkich atrakcji możliwy jest dojazd autobusem, chyba że podróżujesz samochodem lub z wycieczką objazdową z biurem podróży. Wówczas wyjazd będzie znacznie szybszy i wygodniejszy, a podróż z nawigacją lub przewodnikiem dużo łatwiejsza.

Co warto zwiedzić w Albanii?

Albania zyskuje w oczach turystów ze względu na swoje bogate walory przyrodnicze, które coraz chętniej porównywane są do popularniejszych kierunków takich jak Chorwacja. Albania jest wakacyjnym kierunkiem oferującym wiele zabytkowych miasteczek, malowniczych terenów górskich czy różnorodnych turystycznych atrakcji. Wypoczynek na pięknych plażach nad Morzem Jońskim lub Adriatyckim jest niezwykle przyjemny, zwłaszcza w gorące dni w okresie letnim. Albania to również prawdziwy raj dla ludzi ceniących sobie aktywny wypoczynek. Liczne górskie tereny z pięknymi szlakami z pewnością zaskarbią sobie sympatię wielu osób. Ponadto nad morzem można uprawiać wiele sportów wodnych albo zwiedzić malownicze zabytkowe miejsca, przepełnione bogactwem kultury i historii albańskiej. Albania bez wątpienia jest krajem wartym odwiedzenia.

Wycieczka objazdowa czy podróż samemu?

Jeśli zastanawiasz się nad wyjazdem do tego pięknego kraju, idealnym wyborem może być dla ciebie wycieczka objazdowa przez Bałkany. W takiej wycieczce odwiedzisz nie tylko najciekawsze miejsca w Albanii, ale również inne kraje położone na Bałkanach takie jak: Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina czy Chorwacja. Wycieczka objazdowa przez Bałkany jest idealną propozycją wyjazdu na wakacje dla osób, które chciałyby odwiedzić wiele miejsc w krótkim czasie.

Albański klimat i liczne zabytki nie bez powodu każdego roku przyciągają tylu ludzi. W Albanii jest zdecydowanie spokojniej, jeśli chodzi o turystykę, aczkolwiek zainteresowanie tym krajem stale rośnie. Jeśli ktoś podróżował dawniej do Albanii, a wybiera się obecnie na urlop, może się nieco zdziwić. Turystycznie ten kraj bardzo się rozwinął i mimo kilku mankamentów stale podnosi swoją pozycję na rynku wycieczkowym.

Wybierając się na wakacje, warto zaplanować swój urlop wcześniej, aby odwiedzić najciekawsze miejsca i spędzić czas w spokojnej, relaksującej atmosferze. Jeśli interesuje Cię jednak więcej krajów bałkańskich, powinieneś skorzystać z wycieczki objazdowej, która organizowane jest tak, aby wykorzystać maksimum czasu i poznać najlepsze oraz najpiękniejsze miejsca. A Bałkany są warte poznania bez dwóch zdań.

Artykuł gościnny.

Powiązane treści