6 maja 2022

Ubezpieczenie turystyczne – co trzeba wiedzieć?

Turyści, planując swoje zagraniczne wakacje, powinni również zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia. Ubezpieczenie turystyczne należy do obowiązkowych i każdy podróżnik powinien je posiadać. Wybierając je, warto zwrócić uwagę na jego zakres ochrony. Co obejmuje? Ile kosztuje? Na jaki zakres ubezpieczenia warto się zdecydować?

Ubezpieczenie turystyczne — co obejmuje?

Najlepsze ubezpieczenia turystyczne obejmują ochronę na wypadek przysługujących nam świadczeń. Co to oznacza? Przede wszystkim, nasze ubezpieczenie turystyczne powinno pokryć koszty leczenia (KL), assistance i NNW. Warto zastanowić się nad ubezpieczeniem bagażu podróżnego, opóźnienia bagażu, opóźnienia lotu czy OC w życiu prywatnym, oraz OC związanym z uprawianiem sportu. Obecnie coraz częściej turyści decydują się na wykupienie ubezpieczenia rezygnacji z podróży – szczególnie kiedy termin wylotu jest dość odległy.

Podstawowe ubezpieczenie turystyczne powinno obejmować:

 • pokrycie kosztów leczenia,
 • pokrycie utraty mienia,
 • pokrycie innych strat poniesionych w czasie podróży,
 • pokrycie kosztów w przypadku anulowania lub odroczenia podróży.

Można go wykupić na jedną podróż lub na kilka wyjazdów w ciągu roku.

Istnieje kilka różnych wariantów ubezpieczeń podróżnych, każdy z własnym pakietem ubezpieczeń. Nie wszystkie polisy oferują ochronę przed odwołaniem, przerwaniem czy opóźnieniem podróży. Niektóre obejmują tylko pokrycie kosztów leczenia oraz utraty mienia. Przed zakupem ubezpieczenia turystycznego należy zapoznać się z regulaminem polisy.

Ubezpieczenie turystyczne — dlaczego warto wykupić polisę?

Wyjeżdżając za granicę możemy się narazić na różne rodzaje ryzyka, jak np. zagubienie bagażu, zachorowanie, które może wiązać się z pobytem w szpitalu czy na inne sytuacje, których pod uwagę brać nie chcemy planując wakacje. Na szczęście ubezpieczenie turystyczne zapewni nam poczucie bezpieczeństwa za granicą. Warto zaopatrzyć się w dodatkowe ubezpieczanie turystyczne, które obejmuje zabezpieczenie w razie przykrych i niespodziewanych zdarzeń, takich jak np.:

 • zepsuty samochód,
 • kolizja drogowa,
 • zgubienie bagażu,
 • choroba i konieczność hospitalizacji w szpitalu,
 • zakup lekarstw,
 • transport medyczny,
 • ratownictwo górskie.

Czy warto zakupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne? Oczywiście, że tak. Cena nawet najdroższego ubezpieczenia turystycznego jest nieporównywalnie niska w odniesieniu do kosztów, na które moglibyśmy się narazić w przypadku powyższych sytuacji i braku dodatkowej polisy. Zabezpieczenie się na nieprzewidziane sytuacje zapewni komfort psychiczny i beztroski wypoczynek, a także zadba o portfel w przypadku nieprzyjemnych zdarzeń pokrywając wszelkie koszty wynikłe z nieprzyjemnych sytuacji.

Powiązane treści