14 maja 2022

Czy do Albanii można jechać bez paszportu?

Albania to kraj pełen pięknych widoków, czyli idealne miejsce na spędzenie wakacji. Przed każdą wyprawą powinniśmy jednak pamiętać o tym aby, dowiedzieć się co nieco o prawach i zasadach jakie panują w danym miejscu na świecie. Warto zastanowić się nad takimi zagadnieniami jak:  Czego nie wypada robić w danym kraju i co jest w nim zabronione? I rzecz najważniejsza : Jakie dokumenty powinniśmy ze sobą zabrać? Czy do Albanii można jechać bez paszportu?

Jakie warunki muszą spełnić kraje aby, móc podróżować do nich bez paszportu?

Jeśli obywatel Polski chce odwiedzić jakiś kraj bez paszportu musi on znajdować się w strefie Schengen. Większość krajów należących do Unii Europejskiej należy do strefy Schengen. Istnieją jednak i te które do niej nie należą takie jak np.: Bułgaria, Rumunia lub Chorwacja. Pamiętajmy jednak, mimo braku obowiązku zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości. Dowód osobisty może być wymagany w danym kraju, a raczej każdy dorosły obywatel Polski powinien taki posiadać. Krajów do których, możemy wybrać się na wakacje tylko z dowodem osobistym jest naprawdę sporo, więc planując wakacje lepiej wybrać któryś z tych krajów bez potrzeby wcześniejszego wyrabiania paszportu.

Jakie dokumenty zabrać ze sobą do Albanii?

W takim razie czy do Albanii można jechać bez paszportu? Tak, mimo iż Albania nie należy do strefy Euro ani do strefy Schengen, możemy do tego kraju jechać tylko z samym dowodem osobistym. Takie informacje podaje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Musimy jednak pamiętać by nasz dowód był ważny przez jeszcze co najmniej trzy miesiące, od daty wyjazdu z Albanii. Jest to jedna z zalet podróży do tego miejsca.

Kiedy jednak będzie potrzebny paszport w Albanii?

Istnieją jednak sytuacje w których paszport będzie wymagany, są to:

– chęć pozostania w Albanii dłużej niż przez okres 3 miesięcy – w takim wypadku będziemy musieli postarać się o przedłużenie pobytu, w tym kraju. Możemy się o niego postarać w Urzędzie Imigracyjnym, ale będzie nam do tego potrzebny właśnie ważny paszport,

– kiedy będziemy chcieli skorzystać z usług medycznych objętych ubezpieczeniem – tutaj chodzi bardziej o sytuacje w której, będziemy potrzebować poważniejszego zbiegu wymagającego pobytu w szpitalu.

Powiązane treści