11 czerwca 2023

Uzależnienie od telefonu u dzieci – jak temu zaradzić?

Problem uzależnień dotyka nie tylko dorosłych, ale także i dzieci w coraz to młodszym wieku. Nieletni mają wręcz nieograniczony dostęp do różnego typu bodźców, które w wielu przypadkach mogą wymykać się spod kontroli. Przykładem najczęstszego uzależnienia wśród młodych ludzi, w tym również dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, jest problem nadużywania smartfona. Urządzenie mobilne jest na tyle atrakcyjnym sprzętem, dostarczającym dużą ilość rozrywki, że wiele dzieci nie widzi poza nim świata. W niniejszym artykule m.in. podpowiadamy, jak rozpoznać czy 4 latek uzależniony od telefonu. Tłumaczymy, co to jest uzależnienie od telefonu. Zapraszamy!

Jak rozpoznać, że moje dziecko jest uzależnione od telefonu?

Urządzenie mobilne jest na tyle atrakcyjnym sprzętem, dostarczającym dużą ilość rozrywki, że wiele dzieci nie widzi po za nim świata. Niekiedy ciężko jest odróżnić prawdziwe uzależnienie od chwilowej fascynacji nową technologią. Rodzic powinien zatem bacznie przyglądać się dziecku i sprawdzać, czy nie spędza ono zbyt wielu godzin z telefonem w ręku. Jeśli dziecko, mimo próśb i przekonań, wciąż odmawia odłożenia smartfona, może to oznaczać początek problemów. Uzależnienie psychiczne od telefonu komórkowego może generować charakterystyczne objawy, włącznie z utratą innych zainteresowań. Więcej o konkretnych symptomach uzależnień piszemy poniżej. Warto wiedzieć, że jako rodzice mamy szereg narzędzi, które pozwoli przeciwdziałać takiemu zjawisku. Jednym z nich są aplikacje do kontroli rodzicielskiej, dzięki którym rodzic może dowiedzieć się, ile realnie czasu pociecha spędza użytkując smartfona.

Uzależnienie od telefonu u dzieci – objawy

Symptomy uzależnienia od telefonu są podobne, jak w przypadku innych uzależnień psychicznych. Część uzależnień może być także związana z presją środowiska, zatem wówczas należy wskazać na przyczyny społeczne. Dziecko, nie chcąc uniknąć alienacji rówieśniczej, angażuje się w gry mobilne oraz inne rozrywki – tak, aby nie odstawać od kolegów i koleżanek z klasy. Wśród najczęstszych objawów uzależnienia dziecka lub nastolatka od smartfona można wyróżnić np.:

  • problemy z koncentracją,
  • pogorszenie się wyników szkolnych,
  • trudność na skupieniu się na nauce,
  • wycofywanie się z kontaktów rówieśniczych,
  • unikanie spędzania wolnego czasu na zewnątrz,
  • spadek zaangażowania w różnych dziedzinach życia,
  • odczuwanie lęku w przypadku odebrania smartfona,
  • problemy zdrowotne wpływające na pogorszenie się jakości snu,
  • napięcie mięśniowe i zwiększona nerwowość.

To oczywiście tylko wybrane symptomy uzależnień. W rzeczywistości mogą być one bardziej lub mniej intensywne. Wiele zależy od stopnia uzależnienia oraz predyspozycji danej osoby. Warto jednak zaznaczyć, że coraz większa grupa młodych ludzi nie może sobie poradzić bez smartfona. Jeśli problem wymknął się spod kontroli, rodzic musi zacząć działać możliwie szybko. Jak pokonać uzależnienie od telefonu?

Jak leczyć uzależnienie od telefonu u młodzieży?

Jednym z podstawowych sposobów jest odwyk od telefonu. Tego rodzaju działanie może być skuteczne, jeśli u dziecka jeszcze nie wykształciło się mocne uzależnienie od smartfona. Warto wprowadzić przejrzyste zasady korzystania z telefonu, których dziecko będzie musiało się pilnować. Nie zawsze jednak tego typu działania prewencyjne będą w pełni skuteczne. Jeśli zawiodą, warto skonsultować się ze lekarzem. Specjalista pomoże zidentyfikować przyczyny uzależnienia i opracować indywidualny plan terapeutyczny. Wśród niektórych metod zwalczania uzależnień wyróżnia się m.in. nieinwazyjną terapię behawioralną, która pozwala usunąć niekorzystne nawyki dziecka. Oprócz tego dobrym pomysłem jest wspieranie dziecka w jego pasjach i zainteresowaniach, w tym rozwijanie jego umiejętności społecznych. Zdrowy styl życia, przyjazne środowisko rodzinne, poczucie opieki – to kolejne aspekty, które pomagają dziecku ograniczyć czas spędzany na wpatrywaniu się w ekran.

Uzależnienie od telefonu a depresja – punkty wspólne

Mocne uzależnienie od gier na telefon może wiązać się z frustracją czy zdenerwowaniem, kiedy rozgrywka nie idzie po myśli dziecka. Młody człowiek może traktować tego rodzaju gry bardzo poważnie, więc poszczególne niepowodzenia mogą skutkować agresją czy smutkiem w życiu codziennym. Stąd też wielu specjalistów wskazuje, że uzależnienia mogą prowadzić do depresji lub innych, niekorzystnych stanów psychicznych. Jeżeli stwierdzimy, że moje dziecko jest uzależnione od telefonu, to warto działać rozsądnie i dynamicznie, szukając m.in. pomocy u psychologa.

Powiązane treści