16 września 2022

Domowe sposoby na ropiejące oczy u dziecka

Należy wiedzieć, że ropiejące oczy u dzieci są wynikiem stanów zapalnych, alergii, oraz podrażnień mechanicznych. W jaki sposób należy leczyć zaropiałe oczy u małych dzieci, oraz kiedy udać się do lekarza? Jak dbać o higienę oka? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

Ropiejące oczy u dziecka – co to oznacza?

Trwający proces zapalny, najczęściej na skutek infekcji bakteryjnej lub wirusowej prowadzi do ropiejących oczu. Dodatkowym powodem może być etiologia alergiczna.  Wydzielina składająca się z bakterii, oraz martwych komórek, czy wysięku to ropa. Wydzielanie się jej prowadzi do sklejania się powiek i rzęs, zwłaszcza w ciągu nocnego snu. W przebiegu infekcji bakteryjnej infekcja jest z reguły gęstsza, żółtawo-biała, oraz bardziej obfita, niż przy infekcji wirusowej, czy wyniku alergii.

Ropiejące oczy u dziecka – przyczyny

Do przyczyn pojawienia się wydzielin ropnych u dzieci zaliczyć można:

  • infekcje wirusowe, inaczej mówiąc epidemiczne zapalenie rogówki, oraz spojówek. Wywoływane jest na skutek wirusów z grupy adenowirusów. Dodatkowymi objawami zakażenia tej grupy wirusów jest podwyższona temperatura, infekcja górnych dróg oddechowych, bóle głowy, oraz ogólne osłabienie. Objawy epidemicznego zapalenia spojówek występują na wstępie w jednym oku, przez które dochodzi do zakażenia drugiego. Oprócz wydzieliny ropnej może wystąpić łzawienie oczu, przekrwienie spojówek, złe widzenie, oraz światłowstręt.
  • alergie, są odpowiedzią nadmierną układu immunologicznego na różnego rodzaju alergeny np. pyłki, roztocza kurzu domowego, sierści., przez które dojść może do alergicznego zapalenia spojówek. Objawy alergiczne mogą występować cały rok, jednak najczęściej dochodzi do nich w sezonie od kwietnia do czerwca. Wtedy jest najintensywniejszy okres pyleń drzew i traw. Do objawów współistniejących należy nieżyt nosa.
  • ciało obce lub uszkodzenie mechaniczne- najczęściej występujące w jednym oku. Jeśli nie ma tu objawów alergii, lub infekcji można podejrzewać reakcję oka na pocieranie lub obecność ciała obcego.

Niemowle – ropiejące oko

Obecność wydzieliny ropnej u noworodków i niemowląt jest bardzo powszechną i naturalną dolegliwością. W wielu przypadkach ustępuje w sposób samoistny w ciągu paru dni od pierwszych objawów. U noworodków wydzielina ropna towarzyszy z reguły infekcjom nabytym podczas porodu, czy podczas zabiegu Credego. Zabieg ten polega na podaniu jednej kropli roztworu azotanu srebra do worka spojówkowego mając na celu zapobieganie rzeżączkowemu zapaleniu spojówek. U niemowląt najczęstszym powodem wystąpienia wydzieliny ropnej jest niedrożność kanalików łzowych. W wyniku jego zwężenia dochodzi do rozwijania się stanu zapalnego w jednym oku, lub w dwóch na raz. Leczenie polega na stosowaniu masaży, wykonywanych zgodnie z zaleceniami okulisty, przy jednoczesnym zastosowaniu kropli z antybiotykiem- w przypadku większego stanu zapalnego. Jeśli objawowe leczenie nie przynosi skutków, należy wykonać zabieg chirurgiczny celem udrożnienia kanału łzowego.

Leczenie zaropiałych oczu u dzieci – kiedy do lekarza?

Zapalenie spojówek jest z natury samoograniczające i ustępuje po upływie 3 do 5 dni. Jeśli objawy nie ustępują po tym czasie, lub co gorsza nasilają się, należy skontaktować się z lekarzem. Warto wiedzieć, że objawów wymagającej silnej diagnostyki zaliczyć należy:

  • zmieniony kształt źrenic
  • pogorszenie wzroku
  • zmiany w rogówce
  • urazy mechaniczne, lub ciała obce
  • widoczne widzenie
  • ból oka
  • zaczerwienie oczu

Domowe sposoby na ropiejące oczy u dziecka

W przypadku stosowania domowych sposobów na pozbycie się ropnych i wodnistych wydzielin z oczu dziecka, należy przemywać je roztworem soli fizjologicznej za pomocą gazika. Dodatkowo warto stosować krople tzw. sztuczne łzy, które szybko i skutecznie nawilżą spojówki oczu. Warto wiedzieć, że napary z rumianku potrafią usunąć obrzęk oka i zmniejszyć stan zapalny. Pamiętaj jednak, że może wystąpić reakcja alergiczna na tego typu okład. W przypadku braku poprawy lub widocznego pogorszenia stanu oka lekarz może zalecić leczenie kroplami lub maściami z antybiotykiem, szczególne wtedy gdy doszło do bakteryjnego zapalenia spojówek. Może również przepisać leki przeciwhistaminowe, kiedy podejrzewa reakcję alergiczną.

W przypadku dziecka z ropiejącymi oczami ważna jest prawidłowa higiena, oraz profilaktyka polegająca na:

  1. Dokładne mycie rąk, gdyż epidemiczne zapalenie spojówek i rogówki jest silnie zaraźliwe.
  2. Korzystanie z osobnych ręczników, pościeli, które należy często zmieniać.
  3. Korzystanie z okularów przeciwsłonecznych w przypadku przebywania w nasłonecznionych miejscach.
  4. W przypadku alergicznego zapalenia spojówek należy wprowadzić profilaktykę antyalergiczną (częste sprzątanie domu, brak dywanów, częste pranie pościeli, rezygnacja z posiadania zwierząt domowych w przypadku alergii dziecka na nie) oraz stosowanie leków przeciwhistaminowych. W tym przypadku również powinno stosować się leki antyhistaminowe.

Powiązane treści