Bankowość internetowa to nowoczesne narzędzie, które pozwala korzystać z usług banku online — niezależnie od godzin pracy oddziałów, w dowolnym miejscu i czasie. W artykule wyjaśnimy, jak korzystać z bankowości internetowej, aby bankowanie było nie tylko wygodne, ale także bezpieczne.
Bankowość internetowa diametralnie zmieniła oblicze korzystania z usług banku. Dzięki niej złożenie wniosku o kredyt, założenie lokaty terminowej czy zastrzeżenie karty kredytowej nie wymaga już wizyty w stacjonarnej placówce, a jedynie… komputera (smartfona lub tabletu) z dostępem do internetu.
Jakie możliwości daje bankowość internetowa?
Bankowość internetowa pozwoli Ci realizować operacje bankowe wygodniej niż kiedykolwiek wcześniej – z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie.
Dzięki niej zyskasz m.in.:
- dostęp do informacji o produktach bankowych – zarówno tych, z których korzystasz, jak i tych dostępnych w ofercie banku;
- możliwość czasowej blokady karty lub jej zastrzeżenia;
- dostęp do dokumentów (np. harmonogramu spłat kredytu);
- możliwość szybkiej i wygodnej spłaty rat kredytu;
- dostęp do listy transakcji na karcie kredytowej (z możliwością wyszukania określonych w praktycznej wyszukiwarce);
- informacje o przewidywanym zysku z lokaty;
- informacje o saldzie na rachunku oszczędnościowym i wartości oprocentowania.
5 najważniejszych zasad bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy korzystanie z bankowości internetowej jest bezpieczne. Banki każdego dnia dopełniają wszelkich starań, aby maksymalnie zabezpieczyć pieniądze i dane osobowe swoich klientów. Musisz jednak pamiętać, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo ponoszą nie tylko one, ale także użytkownicy. To właśnie od Ciebie w ogromnej mierze zależy więc, czy korzystanie z bankowości internetowej okaże się bezpieczne.
Oto 5 najważniejszych zasad bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej.
- Bez względu na to, czy korzystasz z bankowości internetowej z poziomu smartfona, czy komputera, logując się do banku, nie używaj ogólnodostępnych niezabezpieczonych sieci. Taka sieć to idealna furtka dla hakera.
- Nie zapisuj danych logowania na stronie logowania do banku. Jeśli korzystasz z systemu bankowości internetowej na swoim komputerze, nie zapisuj na stronie logowania loginu i hasła. Nie podawaj ich także nikomu – zwłaszcza osobie, która dzwoni do Ciebie i podaje się za pracownika banku. Konsultant telefoniczny nie ma prawa wymagać od Ciebie podania takich informacji. Jeśli doświadczysz takiej sytuacji, niezwłocznie zgłoś ją bankowi.
- Nie zapisuj danych logowania na żadnym nośniku. Jeśli zapiszesz dane logowania do bankowości internetowej na kartce i włożysz ją do portfela, nietrudno zgadnąć, co się stanie, jeśli Twój portfel dostanie się w niepowołane ręce. Aby zminimalizować ryzyko nieautoryzowanego logowania, nie zapisuj danych logowania na kartce, w notatniku i na żadnym innym nośniku.
- Nie klikaj w linki i nie pobieraj załączników z e-maili od nieznanych nadawców Aby wyłudzić dane logowania, hakerzy regularnie podszywają się pod instytucje finansowe. Wysyłając maile z prośbą o zalogowanie się do systemu bankowości internetowej, liczą na to, że nieświadomi zagrożenia klienci podążą za instrukcjami. Jak nietrudno zgadnąć – jeśli tak właśnie się stanie, utrata zgromadzonych na rachunku środków jest niemal pewnikiem. Jeśli nie jesteś pewien, czy wiadomość wysłała instytucja finansowa, sprawdź pole adresu nadawcy. Te pochodzące od oszustów często są ciągiem przypadkowych znaków, niemających niczego wspólnego z rzekomym nadawcą.
- Regularnie aktualizuj przeglądarki internetowe we wszystkich urządzeniach, na których korzystasz z bankowości internetowej.
Bezpieczna bankowość internetowa to znakomity sposób na oszczędność czasu i zwiększenie wygody korzystania z usług banku. Aby należycie ochronić swoje pieniądze, warto korzystać z niej w przemyślany, odpowiedzialny sposób.
Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.
Źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/8-przykazan-bezpiecznego-korzystania-z-bankowosci-internetowej-2088863.html