2 maja 2022

Najpopularniejsze kierunki, czyli samochodem do Chorwacji

Chorwacja od wielu lat figuruje wśród najpopularniejszych wakacyjnych kierunków. Ten kraj zachwyca turystów wspaniałymi wyspami i malowniczymi wybrzeżami, a pomimo wciąż wzrastającej ceny paliw – podróż samochodem nie traci na atrakcyjności. Brak dużej gęstości zaludnienia oraz przeważająca część małych, turystycznych miasteczek nad wielkimi metropoliami, sprawia że podróż komunikacją publiczną nie jest komfortowa. Z pomocą przychodzi własny pojazd, dzięki któremu będziemy mogli podziwiać widoki rozpościerające się ze stromych, górskich wzniesień. Czy marzą Ci się wakacje, podczas których naprawdę wypoczniesz? A może chcesz wybrać się na urlop do kraju, który obfituje w miejsca warte zobaczenia? Wszystkie te wymagania spełnia słoneczna Chorwacja.

Podróż samochodem? Warto wiedzieć, że…

Podróżując do Chorwacji autostradami lub drogami szybkiego ruchu trzeba posiadać winiety. Można w prosty sposób nabyć je na przejściach granicznych, czy stacjach benzynowym (niektóre kraje udostępniają możliwość zakupu winiety online). W Chorwacji natomiast, podobnie jak w Polsce, spotkamy się z poborem opłat na poszczególnych odcinkach autostrad. Pamiętajmy, że Chorwacja nie leży w Strefie Schengen, a to oznacza, że na przejściu granicznym obowiązuje odprawa paszportowa (paszport lub dowód osobisty).

Najpopularniejsze kierunki w Chorwacji

Szczególnie polecanym kierunkiem na pierwszy kontakt ze słoneczną Chorwacją jest Półwysep Istra – najbardziej zielona część kraju, uznawana za serce nadmorskiego kraju. Dogodna temperatura oraz duża ilość roślinnych kompleksów zapewni odpowiednie warunki dla miłośników zwiedzania. Równie wysokim stopniem atrakcyjności odznacza się Dalmacja Północna, urzekająca każdego odwiedzającego swoją rozbudowaną linią brzegową. Region obfituje w miejsca warte zobaczenia, a w upalne dni kamieniste plaże przyciągają wypoczywających urlopowiczów. Dalmacja Południowa wraz z słynnym miastem – Dubrovnikiem, jest z kolei nazywana perłą chorwackiego wybrzeża i najczęściej wybierana przez turystów. Przyciąga roślinnością typową dla klimatu śródziemnomorskiego i pięknie ukształtowanym trenem.

Turyści wybierający się w głąb kraju powinni pamiętać, że panuje tam klimat umiarkowany, co jest jednoznaczne z niższymi temperatury, niż na wybrzeżu. Należy uwzględnić aspekt termiczny planując swój urlop nad Morzem Adriatyckim.

Powiązane treści