14 sierpnia 2022

Jak zadbać o kondycję akumulatora swojego auta

Silnik to serce każdego samochodu, a akumulator gwarantuje jego prawidłowy rozruch. Dlatego ważnym jest, aby zadbać o prawidłowe napięcie akumulatora. Przekręcenie kluczyka da pewność, że planując podróż za każdym razem samochód zostanie uruchomiony. Wystarczy wówczas wrzucić bieg i płynąć drogą w miejsce przeznaczenia.

Akumulator samochodowy – gdzie go znaleźć

Wiadomo, że nie każdy musi wiedzieć, gdzie w samochodzie znajduje się akumulator. Sporo osób dba o samochód, a właściciele z technicznym podejściem będą chcieli wiedzieć gdzie się znajduje akumulator w aucie.

 W zależności od posiadanego modelu samochodu akumulator może znajdować się:

  • bezpośrednio w komorze silnika. Widoczny jest po otworzeniu klapy. Może być schowany pod specjalną osłoną. Trzeba ją wpierw zdemontować, aby można było go zobaczyć
  • w bagażniku, może być pod podłogą z boku auta ( często dotyczy to akumulatorów dodatkowych )
  • we wnętrzu pojazdu ( pod tylną kanapą, pod fotelami przednimi, w podłodze kierowcy )

Gdziekolwiek by się on znajdował trzeba mieć na uwadze, aby zapewnić mu prawidłowe warunki pracy. Sprawi to, że będzie on długo i bezawaryjnie pracował.

Jakie jest prawidłowe napięcie akumulatora

Napięcie na akumulatorze mierzy się multimetrem. Nie trzeba posiadać specjalistycznego sprzętu, można w dowolnym markecie z artykułami elektrycznymi kupić najtańszy miernik. Wykorzystując funkcję woltomierza i odczytując napięcie między ogniwami można ocenić stan akumulatora.

Pomiar napięcia wykonuje się w dwóch przypadkach:

  1. W stanie spoczynku, gdy silnik jest wyłączony. Napięcie na akumulatorze powinno być w przedziale od 12,4 V do 12,8 V. Niższe napięcie możne wskazywać, iż akumulator jest w słabszej kondycji i jego dalsze użytkowanie może być nieefektywne. Dlatego bezwzględnie należy go doładować. Utrzymywanie w stanie niedoładowania grozi uszkodzeniem baterii.
  2. Drugi pomiar powinien dotyczyć pomiaru napięcia akumulatora przy włączonym silniku. Napięcie, które powinien pokazywać miernik to 14 V – 14,5 Volta. Jak jest za niskie to istnieje niebezpieczeństwo niedoładowywania baterii, w przypadku gdy jest za wysokie grozi uszkodzeniem cel.

Co jest potrzebne do naładowania akumulatora

Ładowanie akumulatora zapewnia urządzenie zwane prostownikiem.

Najprostsza i najtańsza jego forma to prostownik standardowy. Nadaje się on do podstawowego procesu ładowania akumulatora. Charakteryzuje się tym, że nie ma wbudowanych specjalistycznych układów elektronicznych. Prostownik taki podłącza się do baterii odłączonej od samochodu. Po ustalonym czasie należy zakończyć ładowanie i z powrotem umieścić akumulator w samochodzie.

Pod tym kątem wygodniejszy jest prostownik mikroprocesorowy. Nie zawsze trzeba wyjmować akumulator z auta ( w zależności od modelu ). Prostownik ten umożliwia ładowanie prądem regulowanym, który zmienia się w zależności od stopnia naładowania akumulatora. Im wyższy stopień naładowania akumulatora tym prąd ładowania jest zmniejszany. Daje to możliwość dokładnego doładowania baterii oraz jej ochrony przed uszkodzeniem.

Jak prawidłowo doładować akumulator

Przed przystąpieniem do ładowania powinno sprawdzić się poziom elektrolitu w akumulatorze. Przy jego niższym poziomie należy go uzupełnić. Obecnie dużo baterii jest produkowanych bezobsługowo. W ich przypadku po stwierdzeniu ubytków elektrolitu, akumulator trzeba wymienić na nowy.

Ważnym elementem jest ocena stanu klem oraz końcówek ogniw. Szaro-czarny nalot utrudnia przepływ prądu. Jeśli są jakiekolwiek zabrudzenia należy je oczyścić, a końcówki ogniw i klemy posmarować gliceryną.

Prostownik podłącza się do akumulatora tylko wtedy, gdy jest odłączony od 220V. Podpinając plus i minus powinna zaświecić się dioda w prostowniku, która informuje o prawidłowym połączeniu. Dopiero wtedy włącza się ładowarkę i doładowuje baterię. Sam proces ładowania powinno przeprowadzić stosunkowo wolno. Minimum powinien trwać około 8 godzin, a prąd ładowania powinien stanowić około 10% mocy akumulatora. Po zakończeniu ładowania należy wyłączyć prostownik z prądu i dopiero wtedy zdjąć kable z biegunów akumulatora. Wszystkie te czynności uchronią przed przypadkowym zwarciem lub złym podłączeniem prostownika.

Z pewnością samodzielne sprawdzanie stanu technicznego i kontrola prawidłowego napięcia akumulatora pozwoli na ograniczenie wizyt w warsztacie samochodowym. Należy zwrócić uwagę na prawidłowe napięcie w stanie spoczynku i przy uruchomionym silniku. Podczas gdy pojawiają się nieprawidłowości należy reagować szybko. Jeśli można ograniczyć się do doładowania baterii to tak należy uczynić. W przypadku poważniejszych usterek jak awaria alternatora czy zbyt szybkie rozładowywanie akumulatora z pewnością trzeba będzie wspomóc się zaufanym warsztatem mechanicznym.

Powiązane treści