28 kwietnia 2022

Jakie objawy daje słaby akumulator?

Za co odpowiada akumulator w aucie?

Akumulator jest jednym z głównych źródeł prądu w każdym samochodzie. Akumulator odpowiada za to, aby dostarczać prąd podczas uruchamiania silnika pojazdu. Po jego zgaszeniu dostarcza on prąd do takich elementów jak radio czy oświetlenie samochodu. Nie mylmy tego, że akumulator wytwarza prąd podczas jazdy samochodem, ponieważ tym zajmuje się alternator, a akumulator w tym czasie gromadzi energię elektryczną. Zazwyczaj akumulator jest stabilnym urządzeniem w samochodzie, ale daje o sobie znać w zimowe dni, z zawłaszcz poranki, z czym boryka się wielu kierowców.

Jak możemy rozpoznać śmierć akumulatora?

Właśnie w zimowe poranki możemy dostrzec to co w ciepłe dni jest nie do rozpoznania. Wtedy objawiają się słabe punkty tego typu baterii. Akumulator jest jak serce auta, bez którego nie da się go odpalić. Pewnie każdy z nas zadawał sobie pytanie, jakie są objawy słabego akumulatora?

Jednym z objawów jest to, że rozrusznik kręci, ale samochód nie jest w stanie odpalić. Zazwyczaj słyszymy wtedy, że rozrusznik stuka lub się kręci i na tym wszytko się kończy.

Kolejnym bardziej zauważalnym problemem słabego akumulatora jest praktycznie brak jakiegokolwiek zasilania, czyli nie świecą się wtedy kontrolki na desce rozdzielczej, a rozrusznik nie wydaje żadnych dźwięków. To może świadczyć, że akumulator jest najprawdopodobniej kompletnie rozładowany.

Kolejny problem z żywotnością akumulatora może być wtedy, gdy samochód czasami odpali, a czasami nie. Może to też świadczyć o jakimś zwarciu czy uszkodzonych kablach co warto byłoby zidentyfikować.

Najczęstszym kłopotem związanym ze słabym akumulatorem jest konieczność częstego ładowania akumulatora. Kto z nas się nie zetknął z tym, że po nocy kiedy rano wstajemy do pracy, samochód nie odpala, a kontrolki zapalają się po czy  zaczynają gasnąć. Wtedy często korzystamy z prostownika, ale często bywa tak, że po naładowaniu i dojechaniu do celu, przed następnym uruchomienie pojazdu znów musimy skorzystać z pomocy prostownika lub kabli rozruchowych.

Powiązane treści