Biust to jeden z najważniejszych atrybutów kobiet. Choć piersi mogą wyglądać bardzo różnie, to w większości przypadków ich rozwój przebiega w analogiczny sposób. Rozwój piersi zazwyczaj odbywa się w wieku nastoletnim i choć może rozpocząć się w różnym wieku, to zazwyczaj zachodzi dość szybko i dynamicznie.
Jak określić poszczególne etapy rośnięcia biustu?
Biust to dla większości pań jedna z najważniejszych części ciała. Sporo kobiet ma jednak poważne deficyty wiedzy dotyczące jego rozwoju. Aby prawidłowo oceniać etapy rośnięcia biustu, należy dokonać dokładnych oględzin swoich piersi. W tym aspekcie pomocna jest specjalna skala Tannera, która umożliwia sklasyfikowanie poszczególnych faz rozwoju biustu u nastolatek. Prawidłowe ocenienie wyglądu biustu nie jest jednak prostym zadaniem i dla osób niemających doświadczenia w tym zakresie może to być niemała zagwozdka. Analizując poszczególne fazy rozwoju piersi, należy oceniać przede wszystkim kształt swoich piersi, jednak istotną rolę odgrywa też rozmieszczenie i powierzchnia przylegania biustu do klatki piersiowej czy jędrność oraz sprężystość biustu. Eksperci rekomendują, aby przy ocenie rozwoju piersi uwzględniać także ułożenie brodawek sutkowych. Pamiętaj jednak, że wielkość piersi ani sutków nie zawsze wskazuje na konkretną fazę ich rozwoju. Niekiedy bowiem duże sutki mogą występować nawet u nastolatek, które nie osiągnęły pełnego poziomu dojrzewania.
Skala Tannera – co warto o niej wiedzieć i czym się cechuje?
Piersi dojrzewanie to kwestia, która interesuje dużą część społeczeństwa. Za jej wyjaśnienie odpowiedzialna jest skala Tannera, która podzielona została na pięć faz. Pierwszym etapem rozwoju piersi jest czas przed pokwitaniem. Wówczas zachodzi delikatne uwypuklenie samych brodawek sutkowych. Etap ten często jest niezauważalny, albowiem przeważnie nie daje żadnych wyraźnych sygnałów. Bardziej widoczna jest druga faza rozwoju biustu, która zachodzi u dziewczynek w wieku pomiędzy 8 a 12 lat. W tym okresie otoczki brodawek sutkowych subtelnie się powiększają, a piersi zaczynają coraz mocniej rosnąć. Istotne znaczenie ma także faza trzecia. W większości przypadków jest ona widoczna, kiedy dziewczynki mają około 11 lat. Wówczas obserwuje się wzmożony przyrost tkanki tłuszczowej, w wyniku którego rozwój sutków zachodzi w optymalnym tempie.
Najbardziej zauważalną fazą w procesie rozwoju biustu jest etap czwarty, Trwa on zazwyczaj pół dekady i kończy się, kiedy dziewczyna kończy ok. 15 lat. Jest to okres najbardziej dynamicznego rozwoju piersi. W tym okresie brodawka sutkowa uzyskuje pełne rozmiary i skutecznie się wypukla. Wraz z zakończeniem czwartej fazy większość dziewczyn ma już częściowo rozwinięte piersi, które są zauważalne gołym okiem. Ostateczne ukształtowanie biustu zachodzi jednak dopiero podczas fazy piątej, która zwykle kończy się w wieku 17 lat. Wówczas piersi ulegają całkowitemu wykształceniu, a brodawki sutkowe dostosowują do nich swój wygląd. Jeżeli zależy Ci na wprowadzeniu nuty pikanterii do swojego życia łóżkowego, to sprawdź, czym jest petting.
Rozwój biustu po zakończeniu okresu dojrzewania
Zmiany w piersiach dojrzewanie to termin, który kojarzony jest przede wszystkim z okresem nastoletnim. W praktyce, wygląd biustu zmienia się również dość mocno po ukończeniu przez dziewczynę pełnoletności. Mocne zmiany w wyglądzie biustu zachodzą chociażby w okresie pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Wówczas kobiety relatywnie często zachodzą w ciążę, co sprawia, że ich piersi przybierają nową formę. W tym okresie dochodzi do powiększenia gruczołów sutkowych i przebarwienia brodawek. Okres starzenia biustu zaczyna się natomiast przeważnie po ukończeniu 55. roku życia. Wtedy piersi wyraźnie obniżają się, zmieniając swoje dotychczasowe położenie i tracąc jędrność oraz elastyczność. Jeżeli chcesz powiększyć swoją wiedzę z zakresu społecznego, to warto także zapoznać się z rodzajami norm społecznych. Ich zrozumienie pozwoli lepiej przystosować się do życia w społeczeństwie.