Letnie miesiące to przede wszystkim czas odpoczynku i urlopów. Wybierając się na wakacje zazwyczaj próbujemy znaleźć ciekawe miejsce z piękną pogodą – tak, aby każdy członek rodziny mógł wypocząć i dobrze się bawić. Przeglądając oferty często napotykamy zwrot „all inclusive„. Co dokładnie się za nim kryje i czy warto dopłacać za taką opcję? Podpowiadamy!
All inclusive – czyli wszystko w cenie?
All inclusive to w języku angielskim po prostu – wszystko wliczone w cenę. To sformułowanie obejmuje głównie rodzaj wyżywienia w trakcie wakacji i atrakcji hotelowych. Ciągle jednak pojawia się pytanie – wszystko, czyli co dokładnie?
- przynajmniej trzy posiłki
- napoje serwowane przynajmniej 12 godzin w ciągu doby
- woda w pokojach hotelowych
- lokalny alkohol
- serwis plażowy
- baseny
- animacje
Mimo tak popularnego sformułowania, jakim jest all inclusive, nie istnieją żadne sztywne wytyczne jakie musi spełniać oferta, aby się tak określić.
Mimo to, wyróżniamy już kilka opcji:
- all inclusive soft lub light – to opcja z pełnym wyżywieniem (trzy posiłki), która zazwyczaj nie zawiera napoi ani alkoholu
- all inclusive standard – czyli wszystkie posiłki, przekąski i lokalny alkohol już w cenie
- all inclusive ultra/premium – to najbogatsza wersja, która w zależności od oferty obejmuje alkohole importowane, room service i kolacje á la carte
Czy warto dopłacić?
Oferty w opcji all inclusive wyróżniają się również ceną – są odpowiednio droższe. Dlatego naturalnie pojawia się pytanie, czy warto dopłacać? Oczywiście wszystko zależy od tego, jak spędzamy wakacje, czy planujemy dużo wycieczek czy raczej odpoczynek na plaży. Dla kogo więc ta opcja będzie dobrym wyborem?
Rodziny w dziećmi
Każdy rodzic wie, że wakacje z dziećmi to wyzwanie i inny rodzaj wypoczynku. Opcja all inclusive pozwoli wyeliminować przynajmniej część problemów i oferuje rozwiązania, które pozwolą na chwilę wytchnienia również rodzicom.
Posiłki w formie bufetu – to gwarancja, że każde dziecko znajdzie coś dla siebie. Często restauracje hotelowe oferują osobne szwedzkie stoły dla najmłodszych, gdzie znajdą swoje ulubione dania i przekąski.
Animatorzy – to niemal nieodłączny element dobrych kurortów. Specjalnie wykwalifikowani animatorzy umilą czas dzieciakom, co jednocześnie da chwilę relaksu rodzicom. Animatorzy często znają kilka języków, a oferowane przez polskie biura podróży hotele często oferują animacje w języku polskim. To też świetna okazja dla dzieciaków aby poznać rówieśników.
Występy – to kolejna forma rozrywki, którą uwielbiają dzieciaki. Pokaz piratów, sztucznych ogni albo laserów – to podoba się nie tylko najmłodszym gościom, ale też dorosłym. Przy okazji tworzy piękne wspomnienia, do których dzieci będą wracać po powrocie z wakacji.
Serwis plażowy – być może wydaje się to błahostką, ale parasole chroniące przed słońcem, leżaki czy dostęp do toalety i prysznica na plaży może okazać się ogromnym ułatwieniem dla rodziców. Wszędzie jest blisko i nie ma konieczności wracania do pokoju hotelowego, a zazwyczaj na plaży znajduje się też snack bar, w którym w razie konieczności można zaspokoić mały głód.
Pary
Wakacje z drugą połówką to wspaniały czas na budowanie niezapomnianych wspomnień i pielęgnowanie uczuć. Wakacje w opcji all inclusive mogą być świetnym wyborem, który pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu i uniknąć wielu konfliktów. Dlaczego?
Oszczędność czasu – szukanie noclegów, darmowych plaż czy miejsc z dobrym jedzeniem jest czasochłonne. Zdecydowanie lepiej jest spędzić ten czas opalając się na plaży albo chłodząc w hotelowym basenie. Na wakacjach all inclusive niczym nie trzeba się przejmować – wszystko jest już załatwione.
Kulinarne doznania – próbowanie egzotycznych potraw i trunków z określonego regionu to obowiązkowy element każdych podróży. Wyżywienie w all inclusive zawsze obejmuje regionalne dania i przysmaki – takie jak sery, wędliny, owoce i słodycze. Pozwoli to na spróbowanie różnych potraw w jednym miejscu, a jeśli coś nie trafi w nasz gust – zawsze zostają nam europejskie potrawy.
Unikanie konfliktów – wszelkie kłótnie w trakcie urlopu rodzą się z reguły w trakcie podejmowania decyzji – co zjeść, jak spędzić popołudnie i o której wyjść na śniadanie. W przypadku wakacji w opcji „wszystko w cenie” wiele decyzji jest uproszczonych i można skupić się na tym, co w wakacjach najważniejsze – wypoczywaniu.
Czy warto więc zdecydować się na taką formę wakacji?
Każdy musi odpowiedzieć na to pytanie sam, jednak decydując się na wakacje „wszystko w cenie” mamy więcej czasu, kontrolę nad wydatkami (nie zaskoczą nas choćby ceny posiłków w restauracjach) i ciekawe możliwości spędzenia czasu wolnego. Większość ofert tego typu ma świetny stosunek jakości do ceny, więc warto przynajmniej sprawdzić i przemyśleć taką ofertę.
