7 sierpnia 2022

Gdzie warto jechać na wakacje w październiku?

Wiele ludzi zadaje sobie pytanie: „Gdzie na wakacje w październiku?” Bo choć sezon wakacyjny w Polsce zaczyna się pod koniec czerwca i kończy wraz z początkiem września, niektórzy decydują się na odpoczynek dopiero jesienią. Jakie zalety ma takie rozwiązanie? Które podróżnicze cele warto rozważyć właśnie w październiku?

Jesienne wakacje – jakie są plusy?

Na wakacje poza sezonem decyduje się coraz więcej ludzi. Ma to swoje plusy. Oblężenie turystów praktycznie w każdym rejonie jest mniejsze, a jesienna aura zapewnia malownicze, zapierające dech w piersiach widoki. Do pozostałych korzyści należą:

  • niższe ceny za niektóre usługi (np. noclegi, jedzenie w restauracjach);
  • korzystniejsze ceny biletów lotniczych i wycieczek organizowanych przez biura podróży;
  • dogodne warunki atmosferyczne, brak upałów (choć istnieje większe ryzyko wystąpienia opadów, temperatura jest niższa, a powietrze lżejsze).

Październik na Wyspach Kanaryjskich

Miejscem, w którym również jesienią możemy wylegiwać się na plaży i uprawiać sporty wodne, są Wyspy Kanaryjskie – należący do Hiszpanii archipelag, położony na Oceanie Atlantyckim. „Psie Wyspy”, ponieważ taka jest ich potoczna nazwa, latem przyciągają rzesze turystów. Wyróżniamy ich siedem i są to:

  • Gran Canaria;
  • Teneryfa;
  • Lanzarote;
  • Fuertevantura;
  • El Hierro;
  • La Gromera;
  • La Palma.

Jeśli chcemy uniknąć tłumów i odkrywać górzyste tereny Makaronezji w bardziej kameralny sposób, śmiało możemy wybrać się tam w październiku. W tym czasie szczególnie polecana jest wyspa Lanzarote. Dlaczego właśnie ona? Z racji tego, że leży najbliżej Afryki, jesienią panują tam najwyższe temperatury, a opady deszczu praktycznie nie występują. Druga w kolejności na jesienne wypady jest Fuerteventura. Średnia temperatura powietrza we wrześniu i październiku wynosi tam aż 26 stopni. Co ciekawe, październik to ważny miesiąc dla lokalnej społeczności. Wtedy odbywa się bowiem Halloween – Los Finaos. Przyjrzenie się tej tradycji z bliska to niezapomniane doznanie.

Toskania w październiku

Włochy to jedno z tych państw, które warto odwiedzić poza okresem wakacyjnym. Temperatura powietrza wciąż utrzymuje się na poziomie co najmniej 20 stopni Celsjusza. Łagodne słońce stwarza idealne warunki do zwiedzania. Toskania to malowniczy region położony w środkowej Italii. Słynie z gajów oliwnych, ciemnozielonych cyprysów porastających wzgórza oraz doskonałego wina. Jesienią krajobrazy zmieniają się tu diametralnie, wciąż zachwycając osoby, które spędzały tutaj urlop także latem. Łany winorośli zmieniają kolor z zielonego w żółty i czerwony, a sjenę paloną, która od razu przywodzi na myśl toskańskie wioski, można podziwiać w pełnej okazałości. Październik to doskonały czas do eksplorowania Toskanii pod względem odbywających się tu jesienią zbiorów trufli i winobrania. „Polowanie” na słynne, białe grzyby w towarzystwie wykwalifikowanego przewodnika to niezapomniane przeżycie, a bycie świadkiem początkowych etapów powstawania wina przybliża człowieka do włoskiej kultury.

Jesienne kolory w Beskidzie Śląskim

Położenie geograficzne Polski sprzyja ruchowi turystycznemu. Dostęp do morza, Kraina Wielkich Jezior, liczne pasma górskie… To wszystko sprawia, że co roku Polacy ruszają w różnych kierunkach i spędzają wakacje w kraju. Na jakie polskie destynacje powinniśmy zwrócić uwagę w październiku? Jednym z najbardziej fascynujących miejsc, które warto odwiedzić jesienią, jest Beskid Śląski. Pasmo górskie obejmuje dwa województwa: małopolskie i podkarpackie. Znane jest z dzikiej przyrody i naturalnych terenów, po których ani śladu ingerencji człowieka. I choć nie ma tutaj stromych szczytów powyżej 1000 metrów, opustoszałe doliny i kwieciste łąki rekompensują ich brak w 100 procentach. Wakacje w Beskidzie Śląskim w październiku to idealny pomysł dla osób, które nie przepadają za tłumami, lubią powolne wędrówki i obcowanie z naturą. Pagórki w złoto-czerwonych barwach, mieniące się wszystkimi kolorami drzewa i wszechobecna cisza są wprost wymarzonymi warunkami do urlopu spędzanego poza miastem.

Gdzie warto pojechać na wakacje w październiku? Jak widać, lista propozycji jest różnorodna: Toskania, Wyspy Kanaryjskie i lokalna atrakcja, jaką jest Beskid Niski. Czasem warto odłożyć urlop na później i spędzić go poza granicami kraju lub w jego obrębie.  Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku będziemy mieć szansę na spokojny, ale bogaty w doświadczenia wypoczynek.

Powiązane treści