24 października 2023

Ciepła ozdoba wnętrza – jak pomalować kaloryfer?

Kaloryfery w naszych domach pełnią ważną rolę, dbając o to, abyśmy zawsze mieli przyjemnie ciepło, zwłaszcza w jesienno-zimowym sezonie. Jednak nie oznacza to, że muszą być one nudne i nieatrakcyjne. Poprzez proste malowanie kaloryfera możemy stworzyć nietypową ozdobę wnętrza, która dodatkowo wciąż świetnie będzie spełniać swoją najważniejszą funkcję. Sprawdź, jak odmienić wygląd grzejnika w kilku prostych krokach!

Przygotowanie do pracy

Zanim przystąpisz do malowania kaloryfera, warto odpowiednio się do tego przygotować. Przede wszystkim, należy wyłączyć ogrzewanie i pozostawić kaloryfer do wystygnięcia. Malowanie na gorącym grzejniku może powodować nierówności, zacieki, łuszczenie się farby oraz niepożądane plamy.

Następnie dobrze jest zabezpieczyć okoliczne powierzchnie, takie jak podłoga i ściany, przed przypadkowym rozpryskiwaniem farby. Możesz to zrobić za pomocą folii malarskiej i taśmy maskującej. Jeśli kaloryfer posiada ruchome elementy, takie jak pokrywy czy termostaty, warto je zdjąć. Dzięki temu unikniesz zabrudzenia ich farbą i uzyskasz równomierne pokrycie.

Wybór farby i koloru

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniej farby. Najlepszą opcją w przypadku takiej pracy, jak malowanie kaloryfera, będzie produkt dedykowany powierzchniom metalowym. Warto również zdecydować się na farby przystosowane do wysokich temperatur, ponieważ kaloryfery często dość mocno się nagrzewają. Takie produkty są odporne na działanie ciepła, co zapewnia trwałość powłoki.

Jeśli chodzi o kolor, to wybór zależy od Twoich preferencji. Możesz zdecydować się na klasyczny biały, który pasuje do większości wnętrz, lub na bardziej odważny odcień, który stanie się ozdobą pomieszczenia. To świetna okazja, aby wprowadzić akcent kolorystyczny do Twojej aranżacji!

Malowanie kaloryfera

Zanim zaczniesz malowanie kaloryfera, należy dokładnie oczyścić jego powierzchnię z kurzu, brudu, tłustych plam i ewentualnych pozostałości starej farby. Możesz to zrobić za pomocą papieru ściernego. Następnie zagruntuj wszystkie odsłonięte metalowe części podkładem antykorozyjnym. Gdy podkład wyschnie, możesz przystąpić do aplikacji farby. Dobrze wymieszaj ją przed użyciem. Nakładaj pędzlem lub wałkiem malarskim (pędzel lepiej sprawdza się w dotarciu do trudno dostępnych przestrzeni np. między żeberkami grzejnika).

Często konieczne jest nałożenie kilku warstw farby, aby uzyskać pożądany efekt. Pamiętaj jednak, że między nimi farba musi wyschnąć, zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Po zakończeniu malowania pozostaje Ci zamontować wcześniej zdjęcie części kaloryfera i cieszyć się zupełnie nowym wyglądem grzejnika!

Artykuł promocyjny.

Powiązane treści