Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które decyduje się coraz więcej właścicieli budynków mieszkalnych. Spadek kosztów jego instalacji w ciągu ostatnich lat sprawił, że obecnie powszechnie wprowadza się je zarówno do domów jednorodzinnych, jak i budynków wielorodzinnych czy obiektów użyteczności publicznej. Proces montażu ogrzewania podłogowego wymaga zadbania o odpowiedni dobór materiałów, w tym także tych, z których wykonana jest warstwa izolacyjna.
Montaż ogrzewania podłogowego — co jest potrzebne?
Elementem kluczowym dla działania systemu ogrzewania podłogowego są giętkie rury, układane w pętle tak, by zachować równy, przynajmniej dziesięciocentymetrowy rozstaw. Gorąca woda przepływa przez zwoje rur, równomiernie rozprowadzając ciepło po podłożu. Oprócz rur należy zaopatrzyć się także w odpowiednio gruby materiał izolacyjny, który pozwoli zatrzymać ciepło w budynku i zapobiegnie jego uciekaniu na zewnątrz, a także skutecznie ochroni przed wilgocią. Rury oraz warstwę izolacji pokrywa się betonową wylewką.
Warto pamiętać, że zakup odpowiednich materiałów to nie wszystko. Nie mniej istotne jest prawidłowe przygotowanie podłoża, w którym chcemy zamontować ogrzewanie podłogowe. W związku z tym może okazać się, że przed rozpoczęciem prac montażowych konieczne będzie wyrównanie podłoża i zasklepienie ubytków. Jeśli jest ono mokre lub zanieczyszczone, należy je wysuszyć bądź oczyścić.
Styropianowa izolacja pod ogrzewanie podłogowe — dlaczego warto?
Planując montaż ogrzewania podłogowego, należy zadbać o dwa rodzaje warstw izolacyjnych: przeciwwilgociową i termiczną. Pierwszą z nich wykonuje się najczęściej z folii poliuretanowej lub papy podkładowej. Jeśli chodzi o izolację termiczną, najpowszechniej stosowanym rozwiązaniem jest styropian podłogowy. Znajdziesz go na przykład w ofercie Bricoman, dostępnej na stronie https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/welna-szklana-welna-mineralna/styropian-podlogi-i-dachy.
Materiał ten ma wiele zalet — jest niedrogi, a przy tym cechuje go niski współczynnik przewodzenia ciepła. Zastosowanie grubej warstwy styropianowej pod rurami ogrzewania podłogowego pozwala znacząco ograniczyć odpływ ciepła z pomieszczenia. Skuteczna izolacja to możliwość szybkiego nagrzania obiektu do pożądanej temperatury oraz szansa na istotne zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.
Jaki styropian podłogowy wybrać pod ogrzewanie podłogowe?
Wybór styropianu pod ogrzewanie podłogowe powinien być podyktowany w szczególności dwoma parametrami — współczynnikiem odporności na ściskanie oraz wymiarami płyty. Do większości zastosowań wystarczające są modele o współczynniku nacisku EPS100. Oceń również, ile płyt styropianowych będzie potrzebne, by równo i dokładnie pokryć powierzchnię danego pomieszczenia. W przypadku dużych pokojów warto zdecydować się na modele od większych wymiarach — w ten sposób zmniejszysz ryzyko wystąpienia mostków termicznych w strukturze izolacji i zapobiegniesz uciekaniu ciepła z pomieszczenia.
