27 lutego 2023

Mrówki w domu – jak się ich pozbyć?

Mrówki to niezwykle pożyteczne owady. Porządkują lasy, użyźniają glebę i roznoszą nasiona, przyczyniając się tym samym do równowagi w ekosystemie. Kiedy jednak pojawią się w naszych mieszkaniach, mogą naprawdę uprzykrzać życie. Zastanawiasz się, jak zwalczyć mrówki w domu? Oto sprawdzone sposoby, które warto znać.

Skąd się biorą mrówki w domu?

Zanim poznasz najskuteczniejsze sposoby na mrówki w domu, sprawdź, skąd w ogóle się w nim wzięły. Dzięki temu łatwiej będzie ci ustalić, jak w przyszłości zapobiec podobnej sytuacji. Owady te zazwyczaj zjawiają się, gdy poszukują pożywienia lub ciepłego schronienia. Dostają się do środka różnymi drogami, najczęściej przez nieszczelne okna i drzwi, kanalizację, otwory wentylacyjne lub pęknięcia w ścianach. Jeśli więc zauważyłeś mrówki w swoim domu, dowiedz się, czy nie musisz zabezpieczyć wspomnianych miejsc gipsem albo silikonem. Starannie sprzątaj całe mieszkanie, a szczególnie kuchnię i jadalnię. Unikaj pozostawiania na stole słodkich deserów czy owoców. Jak najszybciej pozbywaj się okruchów i rozlanych napojów. Zwróć też uwagę na to, czy kosz na odpadki organiczne jest szczelnie zamknięty. W przeciwnym razie resztki jedzenia zwabią mrówki do środka.

Zioła i przyprawy – poznaj zapachy odstraszające mrówki

Jak wspomniano wyżej, mrówki to wyjątkowo pożyteczne owady. Zanim więc zdecydujesz się na zastosowanie radykalnych środków, spróbuj je odstraszyć ze swojego domu. Być może okaże się, że zabijanie mrówek nie jest konieczne. Warto wiedzieć, że nie lubią one określonych zapachów. Wybrane zioła lub przyprawy rozsyp na ścieżkach, którymi poruszają się mrówki w domu, a owady szybko opuszczą mieszkanie. Należy do nich cynamon, czarny pieprz i majeranek.

Możesz przygotować także napar z liści pokrzyw, wrotyczu, czarnego bzu czy piołunu, a następnie rozpylić go w miejscach, w których zbierają się owady. Olejki eteryczne to również skuteczny sposób na mrówki w domu. Na waciki kosmetyczne zaaplikuj kilka kropel cytrusowego olejku i umieść je w szafkach kuchennych. Odstraszone aromatem owady poszukają innego miejsca do zasiedlenia.

Domowe sposoby na mrówki w domu – ocet, soda oczyszczone i inne

Szukając odpowiedzi na pytanie o to, co na mrówki w domu sprawdza się najlepiej, warto zacząć od domowych sposobów. Są nie tylko tanie, ale także naturalne, a więc przyjazne dla środowiska i bezpieczne. Jednym z nich jest roztwór wody z czosnkiem. Kilka ząbków czosnku obierz i dokładnie rozgnieć, a następnie zalej wodą. Po upływie doby całość zagotuj i przelej do pojemnika z atomizerem. Rozpyl roztwór w miejscach odwiedzanych przez mrówki. Innym rozwiązaniem jest przetarcie tych obszarów octem lub posypanie sodą oczyszczoną i proszkiem do pieczenia.

Naturalną trutką na mrówki są drożdże. Wymieszaj je z cukrem i wodą, umieść w pojemnikach i rozmieść na trasach migracji owadów. Jeśli nie masz pod ręką drożdży, równie dobrze sprawdzi się biały ryż lub skórka z pomarańczy pokrojona na małe kawałki. Mrówki zaniosą trutkę do gniazda, zatruwając tym samym całą kolonię.

Środki chemiczne zwalczające owady w mieszkaniu

Jeżeli powyższe sposoby na mrówki w domu okażą się niewystarczające, konieczne będzie sięgnięcie po bardziej inwazyjne metody. Pamiętaj jednak, by chronić dzieci i zwierzęta przed dostępem do chemicznych trutek. Pułapkę na owady możesz wykonać przy użyciu boraksu i ugotowanego żółtka, które posłuży jako przynęta. Mrówki zaniosą żółtko do gniazda, a po spożyciu boraksu ulegną wysuszeniu. Proszek zlikwiduje także larwy owadów.

Najprostszym sposobem na to, jak pozbyć się mrówek w domu, jest oczywiście zastosowanie gotowych preparatów insektobójczych. Czasem trzeba zastosować kilka środków, by całkowicie wytępić owady i zapobiec ponownemu pojawieniu się ich w mieszkaniu. Środki chemiczne występują pod postacią oprysków, proszków, czy koncentratów. Niektóre z nich mają natychmiastowe, kontaktowe działanie, a inne wykorzystują trofalaksję, umożliwiając zatrucie całej kolonii mrówek po wniesieniu do gniazda zatrutego pokarmu.

Powiązane treści