19 grudnia 2022

Konsolidacja pożyczek — jakie zobowiązania finansowe podlegają konsolidacji?

Kredyt konsolidacyjny to instrument finansowy, który pozwoli Ci odciążyć domowy budżet i zamienić kilka rat spłacanych aktualnie kredytów i pożyczek na jedną, niższą. W artykule wy-jaśnimy, jak działa w praktyce. Podpowiemy także, jakie zobowiązania finansowe podlegają konsolidacji.

Na skutek wielokrotnych podwyżek stóp procentowych raty kredytów i pożyczek z oprocentowaniem zmiennym znacząco wzrosły. Pół biedy, jeśli kredytobiorca spłaca wyłącznie jedno zobowiązanie na niewielką kwotę. Gorzej, jeśli co miesiąc ma do spłaty kilka rat kredytów i pożyczek opiewających w sumie na kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy złotych. W takich okolicznościach konieczność spłacania zdecydowanie wyższych rat może odczuwalnie uszczuplić budżet, powodując problemy z terminowym regulowaniem tych i innych zobowiązań finansowych.

Konsolidacja — skuteczny sposób na obniżenie miesięcznych zobowiązań kredytowych

Jeśli Ty także boleśnie odczuwasz podwyżki rat wynikające z historycznie wysokich stóp procentowych, rozważ konsolidację pożyczek. Czym jest to w praktyce? Konsolidacja pożyczek to inaczej kredyt konsolidacyjny na spłatę innych zobowiązań finansowych zaciągniętych w bankach i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Dzięki konsolidacji zastąpisz kilka spłacanych aktualnie rat jedną — niższą, odciążysz domowy budżet i wreszcie odetchniesz z ulgą.

Jak w praktyce działa konsolidacja?

Obniżenie wysokości miesięcznych zobowiązań jest możliwe dzięki wydłużeniu okresu kredytowania oraz — często także — dzięki niższemu oprocentowaniu kredytu konsolidacyjnego. Czy dłuższy okres kredytowania może nieść za sobą wyższe niż w przypadku pierwotnych zobowiązań koszty? To możliwe. Wszystko zależy przede wszystkim od warunków, na jakich spłacasz aktualne kredyty i pożyczki oraz warunków kredytu konsolidacyjnego. Nawet jeśli okaże się jednak, że całkowity koszt finansowania będzie nieco wyższy, nie warto rezygnować z konsolidacji. Zwłaszcza jeśli Twoja sytuacja finansowa jest bardzo napięta, a terminowa spłata rat staje się coraz większym wyzwaniem. Wzięcie kredytu konsolidacyjnego pozwoli Ci odciążyć budżet tu i teraz, zminimalizować stres towarzyszący trudnej sytuacji finansowej i znacząco zmniejszyć ryzyko opóźnień w spłacie i towarzyszących im konsekwencji. Kiedy Twoja sytuacja finansowa będzie bardziej stabilna, będziesz mógł z powodzeniem spłacić kredyt wcześniej lub nadpłacać raty, zmniejszając tym samym wysokość odsetek.

Jakie zobowiązania finansowe podlegają konsolidacji?

Każda instytucja finansowa oferująca kredyty i pożyczki konsolidacyjne samodzielnie określa zobowiązania, które pozwala skonsolidować. W przypadku zdecydowanej większości mogą być to zaciągnięte w bankach i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych pożyczki i kredyty gotówkowe, ratalne, samochodowe, zadłużenie na kartach kredytowych i w liniach debetowych. Część pożyczkodawców pozwala także na skonsolidowanie pożyczek — popularnych chwilówek zaciągniętych w pozabankowych instytucjach finansowych.

Kto może sięgnąć po konsolidację i jakie dokumenty są potrzebne?

Kredyt konsolidacyjny może otrzymać osoba pełnoletnia, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, dokument tożsamości, numer PESEL oraz wymaganą przez kredytodawcę zdolność kredytową, czyli zdolność do spłaty zobowiązania we wskazanych w harmonogramie spłat terminach.

Ze względu na fakt, że kredytodawca nie wypłaca kredytu konsolidacyjnego na konto kredytobiorcy, lecz przesyła pieniądze bezpośrednio do innych instytucji finansowych — celem spłaty aktualnych zobowiązań, sięgnięcie po konsolidację wymaga także dostarczenia dodatkowych dokumentów, które potwierdzą salda konsolidowanych kredytów i pożyczek oraz rachunki do ich spłat.

Kredyt konsolidacyjny to skuteczne rozwiązanie, aby odciążyć domowy budżet, zmniejszyć wysokość zobowiązań finansowych i zminimalizować stres towarzyszący rosnącym ratom kredytów i pożyczek. Aby decyzja o sięgnięciu po finansowanie przyniosła wymierne korzyści, warto rzetelnie ją przemyśleć, a przed złożeniem wniosku kredytowego, realnie ocenić własne możliwości finansowe.

Źródło:
https://www.bankier.pl/smart/kredyt-konsolidacyjny-co-to-jest-rodzaje-i-warunki

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka

Powiązane treści