25 listopada 2022

Co można sprzedać w lombardzie?

Lombard to miejsce, w którym dostępne są rzeczy używane. Większość placówek dba o to, by towar był dobrej jakości, dlatego właśnie w lombardach można trafić na prawdziwe okazje cenowe. Czy jednak sprzedającym rzeczy do lombardu również się to opłaca?

Jakie rzeczy przyjmowane są w lombardach?

Lombard działa inaczej niż komis, dlatego nie da się w nim sprzedać każdego przedmiotu. Z reguły lombardy nie przyjmują ubrań, książek, butów, mebli, chyba że są to wyjątkowo cenne okazy, jak na przykład zabytkowy fotel, markowa torebka czy kosztowne futro. Wiele lombardów odmawia przyjmowania takich towarów również dlatego, że są one po prostu za duże – drobne gadżety elektroniczne łatwo jest rozmieścić na niewielkich półkach, czego nie da się powiedzieć o komodach bądź krzesłach. Z tego samego względu część lombardów rezygnuje z kupowania AGD i sprzętu RTV, ale w dużych lombardach można znaleźć telewizory i wielkogabarytowe urządzenia domowe.

Najchętniej lombardy skupują biżuterię, drobną elektronikę typu smartfon, elektronarzędzia, konsole, laptopy, zegarki, wartościowe przedmioty kolekcjonerskie, na przykład monety. Popularnym towarem jest także sprzęt sportowy oraz instrumenty muzyczne. Dzieła sztuki też nie wszędzie uda się sprzedać, choć są lombardy, które kupują takie przedmioty. Co ważne, sprzedawane do lombardu rzeczy muszą być sprawne i dobrej jakości, a każda wada negatywnie wpłynie na cenę lub lombard w ogóle nie zechce sfinalizować transakcji.

Ile można dostać za swój towar w lombardzie?

Stawki ustalane są indywidualnie. Większe lombardy, jak Lombard Expres, oferują korzystniejsze stawki, a wycena jest darmowa i nie zobowiązuje klienta do przyjęcia oferty. W przypadku biżuterii i monet warto szukać lombardów, które biorą pod uwagę wartość danego przedmiotu, a nie tylko zawartość kruszcu, dzięki czemu otrzymana kwota będzie wyższa.

Towar, który trafia do lombardu, idzie na sprzedaż, dlatego cena może być niższa od tej, jaką dałaby transakcja bezpośrednia na rynku wtórnym. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w lombardzie pieniądze otrzymuje się od razu po zawarciu umowy, w gotówce, podczas gdy sprzedaż kosztowności na własną rękę zazwyczaj trwa znacznie dłużej, szczególnie gdy ktoś nie ma doświadczenia w handlu.

Powiązane treści