7 marca 2023

Jak pozbyć się moli z domu? Skuteczne i sprawdzone metody

Pojawienie się w domu różnych insektów, a w szczególności moli nie jest niczym przyjemnym. Mogą one bowiem wyrządzić niemałe szkody. Wyróżnić można dwa ich rodzaje. Mowa tu o molach odzieżowych i molach spożywczych. Na szczęście są skuteczne sposoby na to, aby obu tych gatunków skutecznie pozbyć się z domu. Jak zatem radzić sobie z molami?

Czym charakteryzują się mole odzieżowe i jak im przeciwdziałać?

Zacząć warto od tego, aby w kilku słowach wyjaśnić, jak wyglądają mole. To niewielkie, brunatne lub beżowe motyle, które żyją od 2 do 4 tygodni. W tym jednak czasie mogą rozmnożyć się do kilkuset sztuk. Mole odzieżowe stanowią niemałe zagrożenie dla przechowywanych w szafkach ubrań. Największe spustoszenie spowodować mogą w przypadku ubrań wykonanych z naturalnych materiałów. Mowa tu w szczególności o bawełnie, wełnie, kożuchach, czy futrach. Dla larw mola odzieżowego takie ubrania to prawdziwy przysmak. Jak nie trudno się domyślić, oznacza to niemałe szkody. Jeśli w miarę szybko nie zauważy się obecności moli odzieżowych, to liczyć trzeba się ze sporymi dziurami w ubraniach. Dlatego jeśli tylko zauważy się choć jednego osobnika, należy jak najszybciej wyjąć z szafy ubrania wykonane z materiałów naturalnych i na kilka dni wynieść je na zewnątrz. Latem larwy moli zniszczy słońce, a zimą niska temperatura. Po wywietrzeniu i wytrzepaniu ubrań powinno się je luźno umieścić w szafie. Aby skutecznie przeciwdziałać pojawieniu się plagi moli odzieżowych, powinno się systematycznie sprawdzać swoje ubrania. Na pewno należy zawsze to zrobić po zakończeniu sezonu zimowego. Dobrym rozwiązaniem profilaktycznym jest także stosowanie saszetek z lawendą, której mole wręcz nie znoszą. To skuteczny odstraszacz dla moli odzieżowych. Natomiast, jak pozbyć się moli, jeśli te już zaatakują ubrania?

Jak pozbyć się moli ubraniowych?

Niestety zdarzają się takie sytuacje, w których moli odzieżowych się nie uniknie. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie skutecznych środków chemicznych. W szczególności polecić można tu specjalne płytki owadobójcze, kulki na mole, a także zapachowe zawieszki, bądź lepy i pułapki na mole. Każdy z tych środków umieścić powinno się w szafie, w której zagnieździły się mole. Pamiętać jednak trzeba, aby każdy z tych preparatów stosować zgodnie z instrukcją. Oparte są bowiem na związkach chemicznych, co oznacza, że stosowanie ich w zbyt dużych ilościach mogłoby być niebezpieczne dla zdrowia domowników.

Zachęcamy również do sprawdzenia pozostałych naszych artykułów, które opisują jak skutecznie pozbyć się mrówek oraz pluskiew z domu.

Jak przeciwdziałać molom spożywczym?

Niestety, mole spożywcze, na które często mówi się czarne mole ze względu na kolor głowy, są tak samo niebezpieczne, jak te odzieżowe. Pozbycie się ich również nie jest łatwe. Na szczęście są oczywiście na to skuteczne sposoby. Mole spożywcze, jak można się domyślić, gustują przede wszystkim w produktach spożywczych. Mowa tu zwłaszcza o mące, kaszach, ryżu, płatkach owsianych, makaronach oraz grochu. Nie pogardzą jednak także orzechami, suszonymi owocami, czy ciastkami. W związku z tym, że mamy tu do czynienia z produktami spożywczymi, to wybór preparatów do zwalczania moli musi być dość ostrożny. Chodzi o to, aby żadne szkodliwe substancje nie pozostały na meblach kuchennych. Najlepiej zawsze jest przeciwdziałać. Jaka profilaktyka sprawdzi się w przypadku moli spożywczych? Na pewno dobrym pomysłem jest montaż moskitiery na oknie kuchennym. Uniemożliwi ona swobodne wlatywanie molom do pomieszczenia z zewnątrz. Larwa moli spożywczych może zostać przyniesiona do domu wraz z żywnością ze sklepu. Dlatego zawsze powinna być ona dokładnie sprawdzana. Produkty sypkie najlepiej jest przesypiać w domu przez sitko. Poza tym produkty spożywcze powinny być w kuchni przechowywane w szczelnych pojemnikach, najlepiej szklanych. Dobrym pomysłem jest także położenie na półkach liści laurowych. Nie można zapominać o dokładnym myciu zakamarków w szafkach. Może tam bowiem gnieździć się niejedna larwa mola spożywczego. Poza profilaktyką ważne jest oczywiście, aby wiedzieć także, jak pozbyć się moli w domu.

Jak pozbyć się moli spożywczych?

Jeśli jednak molom spożywczym uda się zaatakować kuchnię, wówczas należy przejść do nieco bardziej radykalnych działań. Co na mole spożywcze sprawdzi się najlepiej? W pierwszej kolejności wszystkie zainfekowane przez mole produkty spożywcze należy usunąć z domu. Następnie w tych miejscach, w których na co dzień w kuchni przechowuje się żywność, rozłożyć należy specjalne pułapki feromonowe, które skutecznie przyciągają dorosłe osobniki. Zaletą takich pułapek jest to, że zbierają one mole spożywcze w jednym miejscu. Dzięki temu można się ich potem szybko pozbyć.

Powiązane treści