Obecność pluskiew w domu do nie lada problem. Pasożyty te żywią się bowiem krwią ludzi i zwierząt. Co grosze, pluskwy bardzo łatwo jest przynieść do domu z zewnątrz. Można to zrobić choćby na ubraniu czy różnego rodzaju przedmiotach kupionych z drugiej ręki. Zdarza się również, że można je do domu przynieść po podróży i noclegu średniej jakości hotelu czy hostelu. Oznacza to, że pluskwy nie pojawią się wyłącznie w zaniedbanych domach, w których nie dba się o czystość. Równie dobrze pojawić mogą się w czystym i zadbanym domu. Ważne jest zatem, aby wiedzieć, po czym można poznać, że pasożyty te są obecne w domu.
Jak wyglądają pluskwy?
Pluskwy widoczne są gołym okiem, dlatego ich rozpoznanie nie jest skomplikowane. Wystarczy wiedzieć, jak wyglądają. Pasożyty te są dość niewielkie. Dorosłe osobniki sięgają 5-6 mm. To jednak wystarczy, aby je zauważyć. Swoim kształtem przypominają nieco pestkę jabłka. Są płaskie i mają brązowy kolor. Co ciekawe, im bardziej są najedzone, tym ich kolor jest ciemniejszy. Ich niewielki rozmiar i płaski kształt sprawia, że mogą przedostać się do każdego, nawet najmniejszego zakamarka. Dlatego czasem zauważa się je dopiero po kilku tygodniach. Ciało pluskwy zwieńcza głowa z parą oczu i 4-segmentowymi czułkami. Choć nie latają, to bardzo sprawnie poruszają się po ścianach i sufitach. O tym, skąd się biorą pluskwy, już nieco powiedziano. Można je łatwo przynieść do domu choćby na ubraniu z miejsca, które nie jest zbyt czyste.
Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?
Pluskwy swoją aktywność najczęściej wykazują w nocy i żywią się ludzką i zwierzęcą krwią. Śpiący w łóżkach domownicy stanowią zatem dla tych insektów idealne źródło pożywienia. Ugryzienie pluskwy pozostawia ślad na ciele. Jak wygląda ugryzienie pluskwy? Najczęściej takie ślady układają się w linię prostą lub trójkąt. Na szczęście ugryzienia pluskwy nie są bolesne. Jednak po pewnym czasie miejsce po ugryzieniu może zacząć swędzieć, a także pojawić mogą się czerwone krostki, które znikają po około tygodniu. Poza takimi objawami osoba pogryziona przez pluskwy nie powinna się obawiać żadnych większych konsekwencji zdrowotnych. Pluskwy najczęściej atakują ręce, szyję i twarz, czyli te części ciała, które podczas snu są zwykle odsłonięte. Jeśli zauważy się na swoim ciele opisane ślady, to może stanowić pierwszy objaw tego, że w domu obecne są insekty. Większą czujność wzbudzić powinny nie tylko ślady po ugryzieniach. O obecności pluskiew świadczyć mogą także niewielkie ślady krwi na pościeli, które powstają w trakcie ukąszenia. Na pościeli zauważyć można także ciemnoczerwone lub czarne odchody tych pasożytów. Poza tym uwagę zwrócić należy na słodki, mdły zapach w pomieszczeniach.
Gdzie szukać pluskiew w domu?
Ze względu na to, że pluskwa domowa jest niezwykle mała, to przedostawać może się nawet przez najmniejsze szczeliny. Dlatego też przez dłuższy czas mogą pozostać zupełnie niezauważone. Jeśli zatem zaczyna się szukać tych pasożytów, to uzbroić należy się w cierpliwość. Ważna jest tu również dokładność w poszukiwaniach. Pluskwy w domu najczęściej znajdują sobie kryjówki w takich miejscach jak materac i szczeliny w łóżku (tam najczęściej znaleźć można pluskwy łóżkowe), przestrzeń pod dywanem, ramy obrazów, książki, żaluzje, przestrzeń pod tapetą lub boazerią, a także gniazdka elektryczne i listwy podłogowe. W takim z tych miejsc może znajdować się gniazdo pluskiew.
Jak pozbyć się pluskwy?
Im szybciej odkryje się, że w domu obecne są pluskwy, tym lepiej. Można bowiem wówczas szybko zareagować. Co odstrasza pluskwy? W pierwszej kolejności powinno się bardzo dokładne wyprać pościel, najlepiej w temperaturze min. 50 stopni. Zdezynfekować należy także materac. Można do tego celu wykorzystać lampę UV oraz urządzenie emitujące parę wodą. W innych miejscach, w których zauważy się pluskwy zastosować warto dostępne na rynku środki owadobójcze. Jeśli jednak ilość insektów będzie naprawdę duża, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firmy dezynfekcyjnej.