30 listopada 2023

Dzień wolny za święto – Zasady wyznaczania dodatkowego wolnego

Zasady dotyczące dnia wolnego za przypadające święto stawiają niekiedy przed działami kadr i płac nowe wyzwania. Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia dodatkowego dnia wolnego i jego rozliczenia. Co specjaliści od zarządzania pracownikami muszą o tym wiedzieć? Czy w takim przypadku warto korzystać ze szkoleń kadry i płace?

Kiedy pracownik musi dostać wolne?

Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia dnia wolnego za święto, które wypadło w innym dniu wolnym niż niedziela, czyli np. sobotę.

Święto obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin i jest to zapisane w Art. 130 paragraf 2 Kodeksu Pracy.

Wyznaczanie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę

Wyznaczanie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę jest procesem, który może być dokonywany zarówno samodzielnie przez pracodawcę, jak i w porozumieniu z pracownikami. 

Termin ten jest ustalany odgórnie i przekazywany pracownikom poprzez ogłoszenie zarządzenia lub obwieszczenia. Ogłoszenie to może być również przekazane w inny sposób, zgodny z przyjętymi w danym zakładzie pracy procedurami.

Dodatkowy dzień wolny – Czy można odebrać kiedy indziej?

W przypadku, gdy pracodawca ustala termin dnia wolnego odgórnie, pracownik nie ma możliwości odebrania go w innym terminie. 

Warto jednak również poruszyć temat pracowników na zwolnieniu lekarskim:

  • Osoby, które w święto wypadające na dzień wolny od pracy (np. sobotę), przebywają na zwolnieniu, również mogą odebrać dzień wolny za święto.
  • Osoby, które w wyznaczonym przez pracodawcę dniu wolnym przebywają na zwolnieniu lekarskim, tracą prawo do odebrania dnia wolnego

Szkolenia jako klucz do zrozumienia zasad

Warto podkreślić, że jeśli pracownik nie otrzyma dnia wolnego za święto lub należnego wynagrodzenia za przepracowanie nadgodzin, to pracodawcę mogą czekać poważne problemy, w tym kara finansowa nawet do 30 000 zł.

Chcesz uchronić swoją firmę przed takim scenariuszem? W takim razie zainwestuj w szkolenia kadry i płace, które przygotują Cię do takich wyzwań.

Podsumowanie

Szkolenia oferowane przez Centrum Verte są dostosowane do najnowszych przepisów i pomagają w zrozumieniu procedur związanych z wyznaczaniem dodatkowego wolnego. Pozwolą one Twojej firmie przygotować się na organizację pracy pracowników, rozliczanie oraz wiele innych. Kliknij w link i poznaj dostępne kursy: Szkolenia kadry i płace.

Artykuł promocyjny.

Powiązane treści