14 maja 2022

Czy warto wymieniać olej w skrzyni biegów?

Spora ilość producentów zakłada dożywotnią trwałość przekładniowego oleju, niemniej jednak w rzeczywistości skrzynie biegów, gdzie nie wymienia się oleju, nie wytrzymują długich przebiegów. Tyczy się to przede wszystkim bardzo delikatnych automatów. Czy warto wymieniać olej w skrzyni biegów? W poniższym artykule, postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czy warto wymieniać olej w skrzyni biegów? – zanieczyszczenia

Z uwagi na rodzaj układu smarowania w przekładniach manualnych, nie ma w nich miejsca na odpowiednio wydajny system filtrowania. A trzeba podkreślić, iż w skrzyni biegów po czasie gromadzą się zanieczyszczenia. Są to różnego typu opiłki z synchronizatorów oraz kół zębatych. Te większe są w prawdzie wyłapywane przez magnesy, niemniej te mniejsze zostają w układzie.

Konieczność wymiany oleju w skrzyni biegów z uwagi na jego mechaniczne zużycie

Czy warto wymieniać olej w skrzyni biegów? Chociaż nie istnieją wyraźne oznaki zużycia oleju, należy go jak najbardziej co jakiś czas zmienić. Warto mieć na względzie, iż spaliny oraz wysoka temperatura, nie stanowią jedynych czynników degradujących cząsteczki oleju. Z uwagi na spore siły ścinające, które działają na olej, a takie siły pojawiają się między kołami zębatymi, dochodzi do ograniczenia lepkości oleju. Jest ona regulowana przy pomocy polimerowych związków, które odznaczają się specyficznym kształtem kłębków. Do rozwijania się tych kłębków dochodzi wraz ze wzrostem temperatury oleju. Takie zjawisko ma za zadanie przeciwdziałać spadkom lepkości, które mogłyby się pojawić razem ze zwiększaniem się temperatury. Niewątpliwie lepkość oleju po jego rozgrzaniu i tak nieco spadnie, ale za sprawą polimerów będzie do tego dochodziło dużo wolniej. Okazuje się, iż polimery nie lubią ścinania. Takie zjawisko doprowadza do zdegradowania kłębków oraz rozerwania łańcuchów, a to w efekcie doprowadza do trwałego obniżania lepkości oleju.

Podsumowując powyższe warto zauważyć, iż olej w skrzyni biegów powinien być co jakiś czas wymieniany. Chociażby z uwagi na zanieczyszczenia. Cząsteczki oleju podlegają też po czasie degradacji, co ma wpływ na jego lepkość, a więc i wydajność skrzyni biegów.

Powiązane treści